ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 26 تير 1403
سه شنبه 26 تير 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 7 تير 1388     |     کد : 3474

اهميت تغذيه مناسب دانش آموزان

ما هــــــر روز حداقل سه وعده غذا مي خوريم. ما با نوع غذائي كه انتخاب مي كنيم، با عادات غذائي، باورها و رفتار هاي غذائي مان ميلياردها سلول متفاوت را كه در دستگاههاي مختلف بدن فعاليت هاي فيزيولوژيك را سامان ميدهند تغذيه مي كنيم.

ما هــــــر روز حداقل سه وعده غذا مي خوريم. ما با نوع غذائي كه انتخاب مي كنيم، با عادات غذائي، باورها و رفتار هاي غذائي مان ميلياردها سلول متفاوت را كه در دستگاههاي مختلف بدن فعاليت هاي فيزيولوژيك را سامان ميدهند تغذيه مي كنيم. اگر ندانيم اين سلولها چه نياز هائي دارند و در شرايط گوناگون مثل رشد، بارداري و شيردهي چگونه نيازشان دستخوش تغيير مي شود و اگر به صرف سير شدن، معده خود را با آنچه كه بهرحال فراهم مي شود پركنيم چه بساخود را در معرض مخاطرات شديد بيماريها و حتي عوارض غير قابل برگشت قرار دهيم .

تغييرذائفه و عادات غذايي كار مشكلي است چون كودك كه سرسفره خانواده غذا مي خورد با باورها و عاداتي كه در آن خانواده جا افتاده و شكل گرفته بزرگ مي شود. اگر پدر ومادري غذائي را دوست نداشته باشند يا موادي را در دسترس نداشته باشند، قطعاً كودك با محروم شدن از آن و تحت تاثير رفتارهاي غذائي خانواده از دريافت آن غذابي نصيب مي ماند و ذائقه اش ديگر پذيرش آنرا پيدا نمي كند و او هم ديگر آن غذا را دوست نخواهد داشت .

متاسفانه ما در كشورمان اين امكان را نداريم كه به كودكان مدارس يك وعده غذا بدهيم و با متنوع كردن اين وعده غذايي برذائقه و باورهاي آنان تاثير بگذاريم ولي حضور حدود 17 ميليون دانش آموزدر مدارس فرصتي طلائي بـــراي آموزش تغذيه است. پيامهاي ما اگرمناسب و اثر گذار باشند ، مي تواند تا حدود زيادي بر فرهنگ تغذيــــه اي آنان و نسل آينده اثر بگذارد.كودكان بايد از نياز سلولهاي خود و اينكه چگونه با تغذيه خوب مي توانند توانمندتر و كارآ شوند آگاه باشند. آنها بايد به راز خوراكـــــي هاي گوناگون و به پيام هاي زيبائي كه سبزيها و ميوه ها با تنوع رنگهاي خود بما مي دهند آگاه شوند.آنها بايد بــــياموزند كه بخش عمده بيماريهائي كه در خانواده هاي خود شاهد آن هستند و اغلب بزرگترهاي فاميل باآن روبرو مي شوند با تغذيه خوب و صحيح قابل پيشگيري است. اگر رنج ناشي از بيماري پدربزرگ ها يا مادربزرگها آنها را مي آزارد بايد با تغذيه و شيوه زندگي صحيح از هم اكنون راه را به لانه كردن بيماري درجسم و جان خود ببندند و درآينده براي نوه هاي خود پدر بزرگ و مادر بزرگ سالمتر و شادابتري باشند و اين تنها با تغذيه مناسب امكان پذيراست. تغذيه جسم و روان

 

نویسنده:  دكتر ربابه شيخ الاسلام

 


نوشته شده در   يکشنبه 7 تير 1388  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode