ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 5 تير 1403
سه شنبه 5 تير 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 5 اسفند 1390     |     کد : 33281

تصویری خیره کننده از هیولاهای دریایی

دانشمندان فرانسوی توانستند از مخلوقات کوچک ساکن اعماق آبهای دریاها تصاویری تهیه کنند که این جانداران را به صورت هیولاهای ترسناک نشان می دهند.

دانشمندان فرانسوی توانستند از مخلوقات کوچک ساکن اعماق آبهای دریاها تصاویری تهیه کنند که این جانداران را به صورت هیولاهای ترسناک نشان می دهند.

به گزارش مهر، این تصویر خیره کننده از جانداران دریایی Polychaetes (پرتاران) نشان می دهند که این مخلوقات چگونه می توانند در فشار شدید عمق هزار متری زیر آبهای سطحی و در منطقه ای که نور خورشید هرگز به آن نفوذ نمی کند زنده بمانند.

این جانداران کمی بزرگتر از 2 تا 3 سانتیمتر طول دارند و در بخشی از اکوسیستم آبها زندگی می کنند که تا 40 سال قبل برای دانشمندان ناشناخته بود. اما از سال 1970 با توسعه فناوریهای پیشرفته، اکتشاف اعماق دریاها امکانپذیر شد و زیست شناسان توانستند اجتماعات مختلفی از مخلوقاتی را کشف کنند که در اطراف دریچه های گرمابی بستر دریا زندگی می کنند.

دریچه های گرمابی شکافهایی هستند که در بستر دریا ایجاد می شوند و معمولاً در اطراف مناطق لرزه ای، آتشفشان و حواشی صفحات تکتونیکی قرار دارند.

براساس گزارش دیلی میل، این دریچه های گرمابی، آبهای بسیار گرم و ملغمه ای از مواد شیمیایی را ارائه می کنند که خانه ای مناسب برای این "پر تاران" به شمار می روند.

اعتقاد بر این است که در یکی از قمرهای مشتری با عنوان "اروپا" دریچه های گرمابی مشابهی وجود دارند و دانشمندان براین باورند که این شکافها زمانی در مریخ نیز بوده اند.

این جانداران پر تار در بستر دریا نزدیک به این دریچه ها می خزند و با استفاده از دندانهای هیولا- مانند خود باکتریها و ارگانیسمهای ساده ای را که در آبهای گرم و این سوپ شیمیایی زندگی می کنند می خورند.

محققان موسسه تحقیقاتی اکتشافات دریایی فرانسه (lfremer) توانستند درباره جاندارانی که در کنار دریچه های گرمابی زندگی می کنند بررسیهایی را انجام دهند.

تکامل- پر تاران به گونه تکامل یافته اند که می توانند در سخت شرایطی که ممکن است در سیاره ما وجود داشته باشد زندگی کنند

دنیای بیگانه- شرایطی که در عمق اقیانوسها وجود دارد بیشتر شبیه به شرایط سیارات دیگر است

ترسناک- این پرتاران دهانی دارند که با آن می توانند شکار خود را به دام انداند

زنده ماندگان- این مخلوقات می توانند در هر دو شرایط بسیار سخت به شدت سرد و به شدت گرم بستر دریا زنده بمانند. در بعضی از دریچه های گرمابی نزدیک آتشفشانها دمای آب می تواند به 375 درجه سانتیگراد برسد

این تصویر جزئیات بی نظیری را از تکامل پرتاران نشان می دهد .


نوشته شده در   جمعه 5 اسفند 1390  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode