ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 5 تير 1403
سه شنبه 5 تير 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 10 دي 1390     |     کد : 30497

مهدویت در کلام امام کاظم (علیه السلام)

امام کاظم(علیه السلام) در فرمایشات خود به تبیین ابعاد مختلفی از مساله مهدویت پرداخته اند، به مناسبت ولادت آن حضرت گوشه ای از این بیانات را در این نوشتار کوتاه مرور می کنیم.

امام کاظم(علیه السلام) در فرمایشات خود به تبیین ابعاد مختلفی از مساله مهدویت پرداخته اند، به مناسبت ولادت آن حضرت گوشه ای از این بیانات را در این نوشتار کوتاه مرور می کنیم.
زمینه سازی برای انجام ظهور و دولت عدل جهانی یکی از برنامه های اصلی اهل بیت (علیه السلام) از وجود مقدس پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) تا امام حسن عسکری بوده است که به اشکال مختلفی مردم را نسبت به چنین مقاله ی مهم ‘ آگاهی و بشارت می دادند .
امام هفتم حضرت موسی ابن جعفر نیز با بیانات و فرمایشات گوهر بار خویش از ابعاد مختلف مساله مهدویت پرده برداشته و ما را در شناخت هر چه بیشتر آن دوران یاری نموده اند که به گوشه هایی از آن می پردازیم .
اجرای عدالت اجتماعی در میان مردم
همه انبیاء و اولیاء الهی در پی اجرای عدالت در میان جوامع بشری بوده اند و سعی و توان آنان بر این بوده است که حقی از کسی ضایع نگردد و جمیع بشریت از آب گوارای مساوات و برابری بهره مند گردند . همانگونه که خداوند متعال عدالت پروری را از دستورات اصلی خود برمی شمارد و می فرماید : « ان الله یامر بالعدل...»(1ِ).یعنی خداوند به عدل دستور می دهد .
حضرت مهدی در رأس اهداف مقدس خود این سنت لایتغیر الهی را تعقیب می نماید و جلوی فزون خواهی سود طلبان و فزونی خواهان را خواهند گرفت . اگر عصری را در پیش داریم که ثروت های خدادادی در دست یک حزب خاص جمع شده است و آنان نیز با این منابع همگانی با اعمالی چون قتل غارت حمله نظامی ، ترویج فساد و فحشاء و ...بشریت را به سوی فقر و عقب ماندگی گسیل می دهند ، آن حضرت با خاتمه دادن به فعالیت چنین مستکبرانی زمینه استفاده و بهره برداری از عدالت را فراهم می کنند.
امام کاظم علیه السلام می فرمایند : « هنگامی که پنجمین امام از اولاد من پنهان شود ، برای حفظ دین خود به خدا پناه برید مبادا کسی دین را از کف شما برباید _ این فرزند _ حضرت مهدی غیبتی دارد که بعضی از معتقدان به وی از اعتقاد خود برمی گردند . غیبت او امتحانی است که خداوند بندگان خود را بدان وسیله امتحان می کند...»
وی همه ی مردم را از جمیع نعمت های الهی فراهم می آورد و زمین را به وسیله عدالت و برابری زنده می گرداند چنان چه قرآن کریم می فرماید: «یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا »(2ِ) یعنی خداوند زمین را بعد از مردن زنده می گرداند.
امام کاظم علیه السلام در مورد این آیه چنین می فرمایند: این زنده کردن به این نیست که با باران زمین را زنده کند بلکه خداوند مردانی را(حضرت مهدی ویاران او) برمی انگیزد تا اصول عدالت را زنده کنند ؛پس زمین در پرتو عدل زنده می شود و اجرای عدل و حدود الهی در زمین مفیدتر از چهل روز بارندگی می باشد.(3)
یکی از صفات خوب و شایسته بندگان خالص خداوند امیدواری به رحمت و فیض الهی است و این که در حساس ترین و سخت ترین شرایط نیز از لطف الهی غافل نشوند.
ادامه دارد...
پی نوشت ها :
1- قران کریم -نحل -52
2- قرآن کریم -روم ،50
3- میکال المکارم -ج1ِ-ص18


نوشته شده در   شنبه 10 دي 1390  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode