ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 4 مرداد 1403
پنجشنبه 4 مرداد 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 17 خرداد 1403     |     کد : 203842

بلاغی خبر داد:

رشد شاخص‌های فرهنگی در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل ارشاد آذربایجان شرقی، با بیان اینکه تقریباً در تمام شاخص‌های فرهنگی رو به رشد هستیم، گفت: یکی از دلایل اصلی آن نگاه باز و حمایت و پشتیبانی شهید آیت‌الله آل‌هاشم از جریان‌های فرهنگی استان بود.

 مدیرکل ارشاد آذربایجان شرقی، با بیان اینکه تقریباً در تمام شاخص‌های فرهنگی رو به رشد هستیم، گفت: یکی از دلایل اصلی آن نگاه باز و حمایت و پشتیبانی شهید آیت‌الله آل‌هاشم از جریان‌های فرهنگی استان بود.

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، سیدمحمدحسین بلاغی، مدیرکل ارشاد اسلامی استان، امروز، ۱۶ خردادماه، در سلسله نشست‌های تبیینی عملکرد سه ساله دولت مردمی با عنوان «رسم خدمت» گفت: سال ۱۴۰۱ تعداد ۵۲ کلان پروژه را به بخش خصوصی واگذار کردیم که در این راستا ضریب مشارکت بخش خصوصی در فعالیت‌های اداره کل ارشاد استان به بالای ۸۰ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که ۵۸ هزار مترمربع کل فضای فرهنگی در استان و ۳۹ هزار متر مربع دیگر نیز در حال احداث است، ادامه داد: اعتبارات عمرانی استان برای تکمیل پروژه ملی مقبره الشعرای تبریز، در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نسبت به سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ بالغ بر هفت برابر شد و از ۲۲۰ میلیارد ریال به یک‌هزار و ۵۲۴ میلیارد ریال رسید و برای تعیین تکلیف موارد باقیمانده نیز در دو هفته آینده تفاهم بین اداره ارشاد با شهرداری تبریز منعقد می‌شود.

بلاغی با بیان این‌که اعتبار فرهنگی ابلاغی استان آذربایجان‌شرقی از وزارتخانه در ۲ سال گذشته ۹ برابر شده است، گفت: امسال ۵۰۰ میلیارد ریال برای چهار پروژه فرهنگی شهرستانی هزینه می‌شود که بر این اساس پروژه‌های آذرشهر و ملکان به اتمام رسیده و پروژه‌های کلیبر و هشترود به بالای ۸۰ درصد پیشرفت خواهند رسید.

مدیرکل ارشاد آذربایجان‌شرقی، با اشاره به وضعیت فعالیت‌های فرهنگی هنری استان نیز افزود: در سال گذشته تعداد اجرای نمایش در استان رشد ۶۳ درصدی و تعداد تماشاگران افزایش ۴۷ درصدی داشت و بیشترین تعداد در سال‌های پس از انقلاب به ثبت رسید.

وی همچنین از افزایش هشت درصدی آموزشگاه‌های هنر در استان خبر داد و گفت: ۱۰ شهرستان استان دارای سینما هستند و در تلاش هستیم تا ۶ شهرستان دیگر را نیز مجهز به سالن سینما کنیم.

بلاغی اعلام کرد: فیلم‌های تولیدی توسط هنرمندان استان در سال گذشته ۸۱ درصد و تماشاگران سینما نیز ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه استقبال از برنامه‌های موسیقی در این بازه زمانی ۵۵ درصد افزایش داشته و به ۳۱۱ هزار نفر رسیده است، اظهار کرد: البته در آمار یاد شده بیش از پنج هزار و ۵۰۰ اجرای موسیقی سفره خانه‌ای لحاظ نشده است.

بلاغی، با بیان این‌که پنج هزار و ۲۷۰ هنرمند از استان آذربایجان‌شرقی عضو صندوق هنر هستند، اظهار کرد: هنرستان شماره دو کوثر با رویکرد جدید در حال تاسیس است،.

مدیرکل ارشاد آذربایجان شرقی، با بیان اینکه اکنون نزدیک به ۶۰۰ رسانه در استان فعالند، گفت: تعداد ۲ هزار و ۴۰۰ عنوان کتاب تالیف شده در استان چاپ شده که یکهزار و ۷۵۸ عنوان آن چاپ اول هستند.

وی با بیان این‌که آذربایجان‌شرقی تنها استان صادرکننده مجوز کتاب به جز تهران است، افزود: مرکز روایت آذربایجان، مرکز رشد انقلاب و فرهنگسرای حجاب در استان در حال احداث هستند.

بلاغی، با بیان این‌که شورای فرهنگ عمومی استان همراه با دو استان دیگر منظم ترین شورای فرهنگ عمومی کشور است، گفت: حضور اثربخش شهید آیت‌الله آل‌هاشم به عنوان یکی از ارکان توسعه فرهنگی استان در مدت اخیر بود و بن بست‌ها و تنگناها با نظر مساعد و حمایتی ایشان برای ما آسان شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، ادامه داد: اکنون تقریباً در تمام شاخص‌های فرهنگی رو به رشد هستیم که یکی از دلایل اصلی آن نیز نگاه باز و حمایت و پشتیبانی شهید آل‌هاشم از جریان های فرهنگی استان بود.

وی در مورد شهید مالک رحمتی، استاندار شهید آذربایجان شرقی نیز افزود: یک هفته پیش از وقوع سانحه بالگرد، ایشان بازدید ستادی از اداره کل ارشاد استان داشتند و جلسه مربوطه چند ساعت طول کشید که تعداد ۱۵ تکلیف در این جلسه برای ما اعلام کردند.

بلاغی، با بیان اینکه شهید رحمتی، اعتقاد داشت که تبریز نه به وسیله ساختمان و بنا بلکه به واسطه فرهنگ و تمدن باید شناخته شود، تاکید کرد: شیوه مدیریتی شهید رحمتی، بگیر و ببند نبود بلکه مطالبه‌گری و اصلاح گرایانه بود.


نوشته شده در   پنجشنبه 17 خرداد 1403  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode