ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : شنبه 1 ارديبهشت 1403
شنبه 1 ارديبهشت 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 29 بهمن 1402     |     کد : 203012

استخراج نانوذرات از زباله‌های الکترونیکی!

دو شرکت در هند توافق‌نامه‌ای برای استخراج نانوذرات اکسیدمس از زباله‌های الکترونیکی امضاء کردند. این کار هم صرفه اقتصادی دارد و هم از جنبه اقتصاد چرخه‌ای اهمیت دارد.

دو شرکت در هند توافق‌نامه‌ای برای استخراج نانوذرات اکسیدمس از زباله‌های الکترونیکی امضاء کردند. این کار هم صرفه اقتصادی دارد و هم از جنبه اقتصاد چرخه‌ای اهمیت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت ریسایکل کارو (Recyclekaro) برای استخراج نانوذرات از زباله‌های الکترونیکی، قراردادی با مرکز بارک (BARC) امضا کرد. قرار است این دو شرکت از زباله‌های الکتریکی ترکیبات نانومقیاس اکسید مس استخراج کنند.

نانوذرات اکسیدمس تولید شده پتانسیل عظیمی برای استفاده به عنوان کاتالیزور در فرآیندهای مختلف صنعتی، پوشش‌های ضدباکتریایی برای دستگاه‌های پزشکی و الکترونیکی و همچنین حسگرها دارد. همچنین می‌توان از این نانوذرات اکسیدمس برای تولید جوهرهای رسانا و تصفیه آب استفاده کرد.

مرکز تحقیقات اتمی بابها (BARC) یکی از مراکز بین‌رشته‌ای در هند است که دارای زیرساخت‌های متنوعی برای تحقیقات در حوزه‌ اتمی است. بازیابی فلزات گرانبها از PCB نه تنها از نظر اقتصادی اهمیت دارد، بلکه از نظر اقتصاد چرخه‌ای نیز مهم است و مواد اولیه اساسی را برای تولید فراهم می‌کند.

استخراج نانومواد مهم از زباله یکی از روندهای مهم در دنیای فناوری است. در حال حاضر شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلفی در جهان روی استخراج ترکیباتی نظیر گرافن و نانوذرات مختلف از زباله‌ها کار می‌کنند.

البته در راهبرد دیگری، دانشمندان از نانومواد برای استخراج فلزات ارزشمند استفاده می‌کنند. برای مثال با افزودن گرافن به زباله‌های حاوی طلا، این فلز ارزشمند از زباله‌ها بیرون کشیده می‌شود. در یک کار تحقیقاتی نشان داده شد که با یک گرم گرافن می‌توان دو گرم طلا را از زباله‌ها استخراج کرد.

 


نوشته شده در   يکشنبه 29 بهمن 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode