ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 3 اسفند 1402
پنجشنبه 3 اسفند 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 4 بهمن 1402     |     کد : 202827

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی خبر داد؛

افزایش آمار ثبت نام کنندگان اعتکاف در آذربایجان شرقی

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی از افزایش ۵۰ درصدی ثبت نام کنندگان برای حضور در مراسم معنوی اعتکاف در استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی از افزایش ۵۰ درصدی ثبت نام کنندگان برای حضور در مراسم معنوی اعتکاف در استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود حسینی چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: تاکنون بیش از ۱۲ هزار نفر از مردم مؤمن آذربایجان شرقی در سطح شهرستان‌های این استان برای شرکت در مراسم اعتکاف ثبت نام کرده اند و به طور حتم این تعداد تا زمان برگزاری مراسم افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به مهیا شدن ۱۶۰ مسجد استان برای ارائه خدمات به معتکفان خاطر نشان شد: ۵۰ مسجد محوری در شهرستان تبریز میزبان مهمانان الهی ماه رجب خواهند بود و با توجه به استقبال دانش آموزان و دانشجویان از این مراسم در سال‌های اخیر، در اعتکاف امسال پنج مسجد در استان برای اعتکاف دانش آموزی و ۲۵ مسجد نیز برای برگزاری اعتکاف دانشجویی تعیین شده اند تا این قشر مهم از بستر و فرصت ارزشمند خودسازی، تزکیه نفس و بازسازی روحی و معنوی ایام اعتکاف بیشترین بهره را ببرند.

وی از پیش بینی حضور بیش از ۱۲ هزار نفر از مردم مؤمن استان در مراسم اعتکاف امسال نیز خبر داد و افزود: ۱۴۵ مسجد در شهرستان‌های آذربایجان شرقی میزبان این تعداد از معتکفین در ایام اعتکاف مصادف با پنجم تا هفتم بهمن خواهند بود که سهم شهرستان تبریز از این تعداد ۴۰ مسجد محوری است.

حجت الاسلام حسینی اعتکاف دانش آموزی و دانشجویی را از مهمترین بخش‌های مراسم امسال عنوان کرده و گفت: بر این اساس دست کم ۳۵ مسجد استان میزبان دانش آموزان و دانشجویان معتکف خواهند بود و تلاش بر این است تا با بکارگیری ظرفیت تشکل‌های مرتبط با این حوزه و با همکاری آموزش و پرورش، مراسم اعتکاف دانش آموزی و دانشجویی هم به لحاظ کمی و تعداد شرکت کنندگان و هم از نظر محتوا و غنای برنامه‌ها تقویت شود.

وی همچنین اظهار داشت: مساجد محوری در سطح تبریز و سایر شهرستان‌ها برای برگزاری این مراسم آماده شده اند و به دنبال هماهنگی با اساتید و چهره‌های شاخص کشوری برای حضور در برنامه‌های اعتکاف در سطح استان هستیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اضافه کرد: تلاش می‌کنیم با همکاری سازمان جهاد کشاورزی بخشی از ارزاق و اقلام مورد نیاز مساجد برگزار کننده مراسم اعتکاف را با قیمت دولتی تأمین و در اختیار آنها قرار دهیم که این اقلام شامل گوشت قرمز، مرغ و برنج خواهد بود.

حجت الاسلام حسینی گفت: در تبریز بیش از ۴۰ مسجد محوری برای برگزاری مراسم اعتکاف و میزبانی از میهمانان الهی ماه رجب مهیا شده اند و فرآیند ثبت نام مردم خداجوی استان برای حضور در این مراسم از ۲۰ دی آغاز شده و تا سوم بهمن ادامه خواهد داشت و علاقمندان می‌توانند به صورت حضوری به ادارات تبلیغات اسلامی و یا مساجد محوری مراجعه و نسبت به ثبت نام اعتکاف اقدام کنند.

وی خاطر نشان شد: اعتکاف سنت حسنه‌ای است که تمام انبیای الهی نه تنها به انجام آن متعهد بوده اند بلکه مؤمنان و پیروان خود را نیز به آن ترغیب و تشویق کرده اند و خوشبختانه این مراسم معنوی پس از انقلاب اسلامی و از سال ۷۶ به صورت مستمر و منظم در حال اجراست تا بستری برای خودسازی و تزکیه نفس میهمانان الهی در ماه رجب باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بنا بر اجرا و برگزاری مردمی مراسم و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی تصریح کرد: البته سازمان‌ها و دستگاه‌های مسئول نیز در قالب وظایف و تکالیف محوله باید بر حسن اجرا و صیانت از اصل این برنامه‌ها نظارت داشته و با انجام همکاری و همراهی‌های لازم نسبت به تسهیل گری و بسترسازی برای حضور هر چه بیشتر اقشار و تشکل‌های مردمی اهتمام کنند.

وی در خصوص برگزاری مراسم اعتکاف ویژه هر قشر از جامعه نیز خاطر نشان شد: این رویکرد می‌تواند در ترغیب اقشار و طیف‌های مختلف برای حضور در این مراسم معنوی و استفاده از فیوضات آن مؤثر باشد و چنانچه ظرافت‌ها و دقت‌های لازم در برگزاری چنین مراسمی متناسب با ذائقه هر قشر در نظر گرفته شود، شاهد اثرات مثبت آن خواهیم بود و نمونه آن را در برگزاری چند ساله اعتکاف دانش آموزی و دانشجویی در استان به خوبی لمس کرده ایم.

حجت الاسلام حسینی اضافه کرد: اعتکاف مراسمی است که تأثیرگذاری آن بر خودسازی معتکفان بی نظیر است و باید نسبت به صیانت از فضای این مراسم و حفظ معنویت آن دقت لازم اعمال شده و از ورود برخی موضوعات غیرمرتبط سیاسی و اجتماعی با توجه به شرایط خاص پیش روی کشور و یا ترویج برخی بدعت‌ها به نام مراسم اعتکاف جلوگیری شود.

 


نوشته شده در   چهارشنبه 4 بهمن 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode