ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : شنبه 2 تير 1403
شنبه 2 تير 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 19 آذر 1402     |     کد : 202453

دنباله‌دار هالی سفر ۳۸ ساله خود به سمت زمین را آغاز کرد

مشهورترین دنباله‌دار جهان در راه بازگشت به سمت زمین است و سفر خود را از روز جمعه آغاز کرده است.

مشهورترین دنباله‌دار جهان در راه بازگشت به سمت زمین است و سفر خود را از روز جمعه آغاز کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این دنباله‌دار مشهور در مداری بیضوی و مسطح به دور خورشید می‌چرخد. مداری که آن را به خورشید نزدیک می‌کند و سپس آن را تا فراتر از مرزهای بیرونی منظومه شمسی می‌برد. از روز ۹ فوریه سال ۱۹۸۶، زمانی که این دنباله‌دار به حضیض یعنی نزدیکترین فاصله به خورشید رسید، سفر طولانی خود به سمت فضای دور را آغاز کرده بود و از آن زمان تا به امروز، دنباله‌دار هالی به طور اجتناب ناپذیری از خورشید دور شده است.

اما در ساعت هشت شب به وقت منطقه زمانی شرقی در روز جمعه دور شدن آن به پایان رسید. در آن لحظه، دنباله‌دار هالی به اوج رسید و در دورترین نقطه از خورشید قرار گرفت که ۳.۲۷ میلیارد مایل(۵.۲۶ میلیارد کیلومتر) دورتر از ستاره ما بود.

آخرین باری که هالی در این نقطه از مدار خود قرار گرفته بود، آوریل سال ۱۹۴۸ بود.

وقتی هالی به اوج می‌رسد، سرعت مداری آن به تنها ۰.۵۶۵ مایل(۰.۹۰۹ کیلومتر) در ثانیه کاهش می‌یابد. این در حالی است که دنباله‌دار در روز نهم فوریه سال ۱۹۸۶ با سرعت ۳۳.۷۷ مایل(۵۴.۵۲ کیلومتر) در ثانیه به دور خورشید در حضیض می‌چرخید.

بنابراین، این دنباله‌دار دوباره برای اولین بار پس از نزدیک به ۳۸ سال به خورشید نزدیک می‌شود. براساس قانون دوم حرکت کپلر، یک جرم آسمانی زمانی که در حضیض است سریع‌ترین حرکت را دارد و در اوج کندترین سرعت را دارد. بنابراین، هنگامی که دنباله‌دار هالی از اوج عبور می‌کند، سرعت مداری آن در مسیر ورودی به سمت خورشید شروع به افزایش می‌کند.

دنباله‌دار هالی بار دیگر در روز ۲۸ ژوئیه سال ۲۰۶۱ به حضیض می‌رسد.

از حضور بعدی هالی در ۳۸ سال آینده چه انتظاری می‌توان داشت؟ اگر بعد از سال ۱۹۸۲ متولد شده باشید، شانس بیشتری برای مشاهده بازگشت هالی در تابستان سال ۲۰۶۱ خواهید داشت.

 هالی در راه خود به سمت خورشید، در اواخر بهار و اوایل تابستان در آسمان صبح قابل مشاهده خواهد بود.


نوشته شده در   يکشنبه 19 آذر 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode