ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : جمعه 11 اسفند 1402
جمعه 11 اسفند 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 30 آبان 1402     |     کد : 202316

سخت‌ترین مجازاتی که انسان دچار آن می‌شود

در بخشی از تفسیر سوره صف آمده است: کسانی که در راه خدا حرکت نمی‌کنند، منحرف می‌شوند و از راه خدا برمی‌گردند، خدا دل اینها را برمی‌گرداند. این یکی از بدترین و سخت‌ترین مجازات‌هایی است که انسان دچار آن می‌شود؛ این مجازات هم یک امر طبیعی است.

 در بخشی از تفسیر سوره صف آمده است: کسانی که در راه خدا حرکت نمی‌کنند، منحرف می‌شوند و از راه خدا برمی‌گردند، خدا دل اینها را برمی‌گرداند. این یکی از بدترین و سخت‌ترین مجازات‌هایی است که انسان دچار آن می‌شود؛ این مجازات هم یک امر طبیعی است.

صفبه گزارش ایکنا، کتاب «تفسیر سوره صف» از مجموعه بیان قرآن اثر آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه منتشر شده است.

کتاب در قالب ۴ گفتار تنظیم شده است که از جمله عناوین آن می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ جهاد محور اصلی سوره صف، مطابقت گفتار با عمل؛ نیاز ملتها برای حرکت در راه‌های دشوار، تشویق به جهاد به عنوان یک باور ایمانی، وظیفه نصرت و مجاهدت در راه خدا برای همه پیروان انبیا.

در بخشی از این کتاب تحت عنوان منحرف شدن از راه حق؛ نتیجه‌ی ملتزم نشدن به دستورات دین می‌خوانیم؛ «نتیجه‌ی آن آزار چه شد تا ما که قوم پیغمبر‌ اکرم هستیم و آیه‌ی «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ» در این سوره خطاب به ما است، حواسمان جمع باشد و مواظب خودمان باشیم که به آن وضعیتی دچار نشویم که قوم موسی به آن دچار شدند؟ می‌فرماید: «‌فَلَمَّا زاغُوا أَزاغَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ»؛ یعنی هنگامی که قوم موسی دچار زیغ شدند زیغ یعنی منحرف شدن، از راه برگشتن و از خط مستقیم به یک طرف متمایل شدند؛ این معنای زیغ است یعنی با ایذاء موسی و با عمل به آن چیزی که موسی را آزار می‌داد و اذیّت می‌کرد، از راه مستقیمی که موسی در مقابل اینها گذاشته بود منحرف شدند، «‌أَزاغَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ» مجازاتشان پیش خدا هم این شد که خدا دلهای آنها را منحرف‌تر کرد و برگرداند.

خود آنها یک حرکت به سمت انحراف انجام دادند، سزای آنها این است که خدای متعال دل آنها را از هدایت خودش بی‌نصیب کرد و دچار انحراف کرد. هر کسی که ایمان بیاورد، خدا دل او را هدایت می‌کند:« وَمَنْ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ يَهْدِ قَلْبَهُ»؛ آن کسانی که ایمان می‌آورند، خدا دلهای آنها را هدایت می‌کند؛ آن کسانی که در راه خدا عمل صالح انجام بدهند، خدا آنها را به راه راست راهنمایی می‌کند؛ آن کسانی که خدا را با انجام تکالیف و اعمال شرعیه یاری بکنند، خدا هم آنها را یاری می‌کند و یاری خدا (هم) به این است که راه‌های مستقیم و هدفهای عالی را به آنها تلقین می‌کند.

اما کسانی که در راه خدا حرکت نمی‌کنند، منحرف می‌شوند و از راه خدا برمی‌گردند، خدا دل اینها را برمی‌گرداند. این یکی از آن بدترین و سخت‌ترین مجازات‌هایی است که انسان دچار آن می‌شود؛ این مجازات هم یک امر طبیعی است. این راه من بارها در همین جلسه و(جلسات) متفرق عرض کرده‌ام که در روایت دارد که انسان وقتی گناهی انجام می‌دهد، قلب انسان دچار یک نقطه‌ی سیاهی و تیرگی‌ای می‌شود؛ اگر چنانچه با توبه این تیرگی را انسان شُست و پاک کرد، دل انسان باز به همان صفا و جلای اولیه درمی‌آید؛ اما اگر چنانچه با توبه این تیرگی را از بین نبردی و گناه دیگری و گناه سومی و گناه چهارمی انجام دادی، بتدریج دل دچار تیرگی(بیشتر) می‌شود.

مراد از دل این قلبی نیست که داخل سینه است(بلکه) آن روح صافی انسانی که به طور طبیعی آماد‌ه‌ی شنیدن حقایق و آماده‌ی پذیرفتن حقایق است و می‌تواند با الهام خداوندی خیلی چیزها را بفهمد، خیلی راه‌ها را باز بکند، خیلی حرکات الهی را تشخیص بدهد و عمل بکند، دچار گرفتگی می‌شود، دچار تیرگی می‌شود و آن حالت حسّاسیّتش را مقابل الهام از دست می‌دهد.»

در توضیحات پشت جلد این مجموعه آمده است: «فهم و تبیین قرآن، در هدایت عمومی جامعه و همچنین در هدایت فردی و کمال فردی هر شخصی دارای تاثیر بسزایی است؛ یعنی در جامعه‌ی اسلامی اگر مردم با قرآن آشنا باشند، با قرآن انس بگیرند و از راهنمایی‌های قرآن استفاده بکنند، هم به حرکت عمومی جامعه به سمت اهداف اسلامی کمک خواهد شد و هم هر فردی به خودی خود، در درون خود در ذهن و روح و قلب خود به آن کمالی که اسلام برای شخص مسلمان معین کرده نزدیک‌تر خواهد شد.»


در پایان یادآور می‌شود تفسیر سوره صف اثر مقام معظم رهبری در ۹۴ صفحه توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای با قیمت ۵۰ هزار تومان روانه بازار نشر شده است.


نوشته شده در   سه شنبه 30 آبان 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode