ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : چهارشنبه 5 ارديبهشت 1403
چهارشنبه 5 ارديبهشت 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 7 مهر 1402     |     کد : 201927

امام جمعه تبریز:

پرتاب ماهواره "نور۳" پیام شکست پروژه تحریم را به دشمن ارسال کرد

امام جمعه تبریز گفت: پرتاب ماهواره نور سه یک پیام مهمی به دشمن ارسال کرده و آن این است که پروژه تحریم شکست خورده است.

ایسنا/آذربایجان شرقی امام جمعه تبریز گفت: پرتاب ماهواره نور سه یک پیام مهمی به دشمن ارسال کرده و آن این است که پروژه تحریم شکست خورده است. 

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در خطبه سیاسی این هفته نماز جمعه تبریز، با اشاره به پرتاب ماهواره نور سه، گفت: این هفته سومین ماهواره بومی کشور به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین قرار گرفت. این ماهواره با تمرکز به کارکرد اطلاعاتی، مجموعه‌ای از دریافت‌ها را به فرستنده اصلی ارسال و نیازهای کشورمان را در حوزه اطلاعاتی رفع خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ما در دنیا دهمین کشور از نظر بحث ماهواره و پیشرفت‌های آن و اولین کشور اسلامی هستیم که به این موفقیت دست یافتیم. این موفقیت درخشش گفتمان "ما می‌توانیم" در ابعاد جهانی است. 

وی در خصوص موضع شفاف ایران در مورد حوادث آذربایجان و ارمنستان است، افزود: موضع ایران در بحران قفقاز مبتنی بر چهار اصل است که در سخنرانی ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹ مقام معظم رهبری تعیین شد. اصل اول، همه سرزمین‌های آذربایجان که به وسیله ارمنستان در دهه ۹۰ میلادی تصرف شده باید آزاد شود. اصل دوم، باید امنیت ارامنه‌ای که در سرزمین‌های آزاد شده ساکن هستند محفوظ باشد. اصل سوم، مرزهای بین المللی به هیچ وجه نباید تغییر کند و اصل چهارم، تروریست‌های تزریقی به جبهه جنگ به هیچ وجه نباید در نزدیکی مرزهای ایران مستقر شوند. موضع جمهوری اسلامی اگر در رابطه با این مسائل رعایت نشود، بنا بر وظیفه خود مخالفت می‌کند زیرا این مرز یک راه ارتباطی چندهزار ساله است. 

وی افزود: خدا قوتی به بچه‌های وزارت اطلاعات سپاه و همکاری تشکیلات قوه قضاییه عرض می‌کنم. کمیت و کیفیت اقدامات دقیق و سریع دستگاه‌های اطلاعاتی و مجاهدان گمنام این عرصه در یک سال اخیر بسیار تحسین برانگیز است. به خاطر کثرت این اقدامات و عدم امکان تبیین کامل، این مجاهدت‌ها برای مردم عادی شده است. 

آل هاشم گفت: فعالیت‌های آن‌ها خاموش است و نمی‌توان بیان کرد ولی شایسته است که از همه مجاهدان نیروهای مسلح و دستگاه‌های اطلاعاتی کشورمان تقدیر کنیم و برایشان آرزوی توفیق بیشتر همراه با تقویت نقاط قوت و رفع ضعف و آسیب‌ها را داریم. به سربازان گمنام امام زمان(عج) درود می‌فرستیم و به وزیر اطلاعات حاج آقای خطیب و اطلاعات سپاه پاسداران سردار کاظمی خدا قوت عرض می‌کنیم.

وی ادامه داد: از روز ۱۲ ربیع الاول تا ۱۷ ربیع الاول هفته وحدت است. این هفته با تدبیر امام راحل نامگذاری شد. برای نیازهای جهان اسلام و در راس آن‌ها در شرایط کنونی باید اتحاد عمومی و پرهیز از اختلافات باشد و به شبهات موجود پاسخ داده شود. تلاش آمریکا این است که وحدت بین مسلمانان برقرار نشود. مسلمانان به ویژه برادران شیعه و سنی باید روز به روز در راستای برقراری وحدت تلاش بیشتری کنند البته منظور از برادران اهل تسنن، وهابیت نیست. 

وی ادامه داد: این هفته، فرصت مناسبی برای طرح یکی از مهمترین نیازها و دغدغه‌های امروز جهان اسلام شامل وحدت و جلوگیری از درگیری‌های درونی است. وحدت جهان اسلام یعنی این‌که مسلمانان ید واحده علیه سلطه گران استکبار باشند. 

امام جمعه تبریز با بیان این‌که باید وحدت را از مقام معظم رهبری یاد بگیریم، افزود: ایشان زمانی که به سیستان و ایرانشهر تبعید شده بودند، کارشان این بود که اختلاف مذهبی در منطقه از بین رود و برای مقابله با دسیسه تفرقه افکنان ابتدا رابطه دوستی با علمای اهل تسنن در پیش گرفتند و سپس برایشان پیام وحدت فرستادند و سپس به دیدار مولوی‌ها می‌رفتند و آن‌ها نیز به میهمانی این روحانی تبعیدی می‌آمدند. 

وی ادامه داد: قدم بعدی نیز عملی کردن پیشنهاد یک روز وحدت آفرین در راستای زودن اختلافات بود که این دستور نامگذاری هفته وحدت توسط امام راحل داده شد و در فکر مقام معظم رهبری نیز بود. امیدواریم همه بتوانیم برای تحقق بخشیدن به آرمان بالای امام راحل در رابطه با روز وحدت گام‌های مثبتی را برداریم. 

وی تاکید کرد: در ایام هفته وحدت امسال، انفجار تروریستی مرگبار در بلوچستان پاکستان انجام گرفته که مقام‌های محلی و رسانه‌های این استان خبر دادند که در نتیجه این انفجار تروریستی حداقل ۲۴ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند. ما از تریبون نماز وحدت آفرین جمعه تبریز این اقدام تروریستی را محکوم می‌کنیم‌. 

آل هاشم افزود: امروز روز آتش نشانی است. در هفتم مهرماه سال ۵۹ وقتی حمله هوایی بعثی‌ها در پالایشگاه آبادان انجام شد، آتش نشانان منطقه و شهرهای اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند. در حین عملیات خاموش کردن آتش، مجددا هواپیماهای دشمن اقدام به بمباران کردند که منجر به شهادت ۲۴۵ نفر از آتش نشانان شد. روحشان شاد. خدمات آتش نشانان عزیز را رج می‌نهیم که شبانه روز در تلاش هستند. 

وی ادامه داد: تبریز از نظر آتش نشانی جزو اولین‌ها است. ساخته شدن اولین ایستگاه آتش نشانی در سال ۱۲۲۱ در تبریز یکی از ده‌ها مصادیق شهر اولین‌ها است. نگاهی به دایره گسترده وظایف و خدمت آتش نشانان حکم می‌کند که سازمان آتش نشانی، همواره باید به مدرنترین تجهیزات روز مجهز باشد و برای ایفای نقش موثر از پرسنل آماده و ورزیده برخوردار باشند.

وی در ادامه اظهار کرد: تشکر می‌کنم از کسانی که اهل هیات، جبهه و فعالیت‌های مذهبی هستند. چهارشنبه شب به هیات محبین عقیله العرب در پارک مفاخر تبریز در کنار مرقد مطهر آیت الله شهیدی رفتم. چه جوانان حزب اللهی و غیرتمندی در این حسینیه بودند. حقیقتا لذت بردم. بر خود وظیفه دانستم تا از مهدی محرمی، مداح جوان نامی ببرم و از هیاتی‌ها هم تشکر کنم. استاد کلامی از زنجان، حاج مقصود پوررادی پدر شهیدان پوررادی، شاعر حاج صمد قاسم پور نیز در این مراسم حضور داشتند. 

وی افزود: با توجه به تقارن هفته دفاع مقدس شاهد رونق فعالیت و گستره یادواره‌های مربوط به دفاع مقدس تحت عنوان کنگره ملی ۱۰ هزار شهید استان بودیم. بنده این هفته در یادواره‌های شهدای شهر یامچی مرند، ورزقان و منطقه کلیبر حضور یافتم. مردم عزیز برای اجلاس نهایی این کنگره ۱۰ هزار شهید استان آماده هستند. سپاه عاشورا قدم‌های مثبتی با همکاری همه نهادها انجام داده است و این هفته برای شهید فکوری و شهدای پایگاه هوایی تبریز یادواره‌ای برگزار می‌شود. 

وی با تقدیر از کارگران، بازیگران و سایر عوامل سریال عاشورا نیز گفت: این سریال بدون شک یکی از بهترین آثار تصویری درباره دفاع مقدس است که به نقش فرمانده و رزمندگان لشکر عاشورا در دفاع مقدس پرداخته است. نیاز مبرم داریم تا زندگی فرماندهان دفاع مقدس به عنوان میراث تاریخی را روایت کنیم. این قدردانی را به نمایندگی از مردم استان، رزمندگان و خانواده معظم شهدا انجام می‌دهم‌ و امیدوارم صداوسیما این رویکرد مبارک را ادامه دهد. 

امام جمعه تبریز تاکید کرد: تابستان امسال از نظر آب، مشکلاتی بود که مردم تحمل کردند. اکنون یادآوری و تذکر می‌دهیم که مسئولان غفلت نکنند و مثل کم آبی که در تابستان داشتیم در پاییز و زمستان، مازوت سوزی نیروگاه تبریز به عامل بزرگ زیست محیطی تبدیل نشود. از مسئولان‌ امر درخواست می‌کنیم‌ اگر قرار است کاری انجام شود از همین امروز شروع کنند. هنگامه بحران نباید به دنبال پروژه‌های کوتاه و میان مدت باشیم و زحمت مضاعف به مردم تحمیل نکنیم. دستگاه‌های مختلف در قانون هوای پاک وظیفه دارند و نباید در این امر تاخیر و ترک داشته باشند.


نوشته شده در   جمعه 7 مهر 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode