ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 14 آذر 1402
سه شنبه 14 آذر 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 20 شهريور 1402     |     کد : 201801

ابراز نگرانی فرمانده پیشین سنتکام از قصد ایران برای اخراج آمریکا از منطقه

فرمانده پیشین سنتکام با اذعان به توان نظامی ایران به‌ویژه در زمینه موشکی خاطرنشان کرد: ایران همواره به دنبال بیرون‌راندن نیروهای آمریکایی و غربی از منطقه بوده است.

فرمانده پیشین سنتکام با اذعان به توان نظامی ایران به‌ویژه در زمینه موشکی خاطرنشان کرد: ایران همواره به دنبال بیرون‌راندن نیروهای آمریکایی و غربی از منطقه بوده است.

به گزارش ایسنا، ژنرال مک‌کنزی، فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا در منطقه (سنتکام)، در گفت‌وگو با برنامه Face The Nation در شبکه سی‌بی‌اس نیوز در پاسخ به سوالی درباره اقدام اخیر واشنگتن برای افزایش حضور نیروهای نظامی‌اش در منطقه در شرایطی که ایالات متحده به توافقی با ایران برای تبادل زندانی در ازای آزادسازی وجوه مسدودشده ایران در کره جنوبی به طرح ادعاهایی علیه ایران پرداخت و مدعی شد: «ایران کماکان بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح در منطقه است.»

او تاکید کرد: ایران در نهایت به دنبال بیرون‌راندن نیروهای آمریکایی و غربی از منطقه است. این هدف تغییری نکرده است. آنها به دنبال قدرت هژمونیک در منطقه‌اند. تمامی اینها اهداف اصلی ایران است. اکنون آنها از نظر تاکتیکی کارهای زیادی برای کاهش تحریم‌ها انجام خواهند داد و این کاری است که از نظر من در حال انجام دادنش هستند. مشکل اصلی ایران هنوز از بین نرفته است.

مک‌کنزی در ادامه اظهارات ضد ایرانی‌اش با اذعان به توان موشکی ایران گفت: در حقیقت آنها بدتر شده‌اند، زیرا ایران در طول ۱۰ سال گذشته به‌ طور قابل توجهی قابلیت‌ها و ظرفیت موشک‌های بالستیک خود را افزایش داده است. آنها هزاران موشک کروز با قابلیت تهاجم زمینی، موشک‌ با قابلیت پرواز در ارتفاع کم و همچنین پهپاد در اختیار دارند. تمامی این‌ها به ایران این توانایی را می‌دهند به چیزی که ما آن را برتری بیش از حد در برابر همسایگانش می‌نامیم، دست یابد. این یک گسترش قابل توجه در توانایی‌های ایران محسوب می‌شود.

فرمانده پیشین سنتکام همچنین بیان کرد: گاهی اوقات از آن چشم‌پوشی می‌کنیم، زیرا بیشتر موضوع هسته‌ای را زیر نظر داریم و موضوع هسته‌ای مهم است اما مسئله‌ای که امروز تهدیدمان می‌کند، توانایی ایران با موشک‌هایش است.

ژنرال مک‌کنزی در بخش دیگری از این مصاحبه که در آستانه حادثه ۱۱ سپتامبر انجام شد، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر یک مقام اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه القاعده در ضعیف‌ترین شرایط خود در طول تاریخ قرار دارد و احتمال احیای آن در افغانستان و پاکستان بسیار کم است، آن را یک خبر خوب درباره القاعده توصیف کرد.

او در پاسخ به اینکه «آیا ایالات متحده اکنون می‌تواند پیروزی خود در برابر القاعده را اعلام کند؟» تصریح کرد: فکر می‌کنم که در حال حاضر داعش تهدید پایدارتری است. القاعده در داخل با بحث‌های اعتقادی شکاف پیدا کرده است اما داعش نه. معتقدم که داعش، به‌ویژه در افغانستان، از فضاهای غیر قابل کنترل گسترده‌ای که در آنجا وجود دارد، سوء استفاده می‌کند. و بر این باورم که آنها در واقع در حال جمع‌آوری نیرو هستند. من در رابطه با این قضاوت درباره القاعده مخالفتی ندارم.

فرمانده پیشین سنتکام که همواره مخالف خروج آمریکا از افغانستان بوده است، در ادامه تلاش کرد حضور نیروهای نظامی کشورش در افغانستان را در گذشته توجیه کند و گفت: معتقدم که داعش همیشه می‌خواست به ما در اینجا، در میهن‌مان حمله کند. این یک اصل اساسی، یک باور اصلی آنهاست. یکی از دلایل حضور ما در افغانستان این بود که از استفاده از این کشور به عنوان پایگاهی برای جمع‌آوری نیرو و هدایت یا الهام‌بخشیدن به حملات به سرزمین‌ خود یا متحدانمان جلوگیری کنیم. در نتیجه خروج ما از افغانستان، اکنون پیگیری این اهداف را برای ما بسیار دشوارتر کرده است.


نوشته شده در   دوشنبه 20 شهريور 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode