ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 14 آذر 1402
سه شنبه 14 آذر 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 6 ارديبهشت 1401     |     کد : 198605

رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان:

آمریکا در همه چیز از بیست سال قبل ضعیف‌تر شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: جمهوری اسلامی می‌تواند به دانشگاه افتخار کند، برای خاطر اینکه دانشگاه امروز با دانشگاه اول انقلاب واقعاً قابل مقایسه نیست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: جمهوری اسلامی می‌تواند به دانشگاه افتخار کند، برای خاطر اینکه دانشگاه امروز با دانشگاه اول انقلاب واقعاً قابل مقایسه نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، در بیست و چهارمین روز از ماه مبارک رمضان، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی سراسر کشور با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند.

این دیدار با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و به صورت حضوری در حسینیه امام خمینی (ره) در حال برگزاری و قرار است نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود بپردازند.

گزیده‌ای از بیانات معظم‌له در این دیدار به شرح زیر است:

کار بزرگی که انقلاب برای دانشگاه کرد عبارت بود از هویت‌بخشی به دانشگاه به تبع هویت‌بخشی به ملت ایران.

انقلاب به ملت احساس هویت، آرمان، احساس شخصیت و استقلال داد، افق دید روشن داد؛ این‌ها کارهایی بوده که انقلاب برای ملت ایران انجام داد. طبعاً وقتی که در ملت یک حرکت ملی هویت‌سازی و آرمان‌سازی ملی انجام می‌گیرد آنکه بیشترین بهره را می‌برد جوان دانشگاهی و جوان دانشجو است؛ جوان دانشجو با احساساتی که دارد با آگاهی‌هایی که دارد، با طهارت و پاکیزگی که دارد. دانشگاه احساس هویت کرد و این احساس هویت منتهی شد به اینکه دانشگاه و دانشجو جماعت در مقابل قدرت‌های غربی احساس ضعف و احساس حقارت نکنند؛ درست نقطه‌ مقابل‌ آن چیزی که قبل از انقلاب بود.

جمهوری اسلامی می‌تواند به دانشگاه افتخار کند، برای خاطر اینکه دانشگاه امروز با دانشگاه اول انقلاب واقعاً قابل مقایسه نیست. بله، آن روز پرشورتر و این‌ها و حرکت‌های پرشوری انجام می‌گرفت. خب اول انقلاب بود. اما دانشگاه امروز کشور ما با دانشگاهی که در اول انقلاب ما داشتیم، واقعاً قابل مقایسه نیست. از لحاظ تعداد دانشجو، آن روز همه‌ دانشگاه کشور تعداد دانشجوهایشان صد و پنجاه هزار بود، حدود صد و پنجاه هزار نفر بودند. امروز تعداد دانشجو در دانشگاه میلیونی است.

از این جهت کمیّت واقعاً قابل مقایسه نیست، دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی. ثانیاً از لحاظ استاد، آن روز آن گزارشی که آن روز به ما می‌دادند، همه‌ اساتید دانشگاه‌های تهران اول انقلاب حدود پنج هزار نفر بود. امروز ده‌ها هزار استاد داریم که در این این‌ها اساتید برجسته‌ای وجود دارند. اساتید نخبه‌ برجسته‌ای وجود دارند. یعنی واقعاً افتخارآمیز است تعداد استاد مثل تعداد دانشجو.

بعد پیشرفت علمی چشمگیر. آن روز ما از لحاظ کار علمی واقعاً هیچ چیز افتخارآمیزی در دانشگاه نداشتیم. حالا یک وقت یک جوان نخبه‌ای مثلاً یک فکری، یک کار گوشه‌ای انجام داده بود، ممکن است که حالا ماها خبر نداشته باشیم. اما دانشگاه به عنوان یک کل، به عنوان یک مجموعه هیچ حرکت علمی چشمگیر و قابل اعتنایی نداشت. امروز به فضل الهی، به توفیق الهی کارهای علمی چشمگیر و بزرگی در دانشگاه انجام گرفته و دارد باز هم انجام می‌گیرد.

مجموع این مطالبی که گفتید، خب حرف‌های دل است این‌ها، انسان دوست می‌دارد بشنود این حرف‌ها را، حرف‌های دلی است. منتها خیلی از این سؤالات پاسخ‌های قانع‌کننده دارد، خیلی از این انتقادها پاسخ‌های حل‌کننده‌ مشکل دارد. این جور نیست که واقعاً این اشکالی که شما حالا به ذهنتان رسیده یا خودتان یا مجموعه‌تان اینجا بیان کردید، این واقعاً یک بن‌بست باشد. نه. خیلی از این‌ها پاسخ دارد. البته خب در صحبت‌های شما پیشنهادهایی هم بود که ممکن است بعضی از آن پیشنهادها واقعاً عملی و امکانپذیر باشد. لکن عمده اشکال و انتقاد بود. درباره خیلی از اشکال و انتقادها، نمی‌گویم همه‌ آن‌ها، مشکل ما این است که شماها با مسئولین مربوطه گفت و شنود ندارید. این باید حل بشود.

خب، صحبت حالا نیست، صحبت چهل سال پیش است، من هر هفته می‌رفتم دانشگاه تهران، هر هفته یک روز بدون استثنا و دانشجوها جمع می‌شدند، سؤالاتشان را مطرح می‌کردند، من جواب می‌دادم. خیلی از گره‌ها باز می‌شد، خیلی از عقده‌ها حل می‌شد و یک جاهایی هم بود که اشکال پاسخ نداشت، ما می‌فهمیدیم که بایستی برویم یک کاری بکنیم مثلاً. این را یک جوری باید درست کرد. من خب سفارش کردم به مسئولین. هم وزرا باید بیایند با شماها صحبت کنند، هم مسئولین دستگاه‌های مختلف، خیلی از این حرف‌ها قابل توضیح است. بله، یک جاهایی هم ممکن است قابل توجیه نباشد. خب او می‌فهمد، طرف مقابل می‌فهمد که باید برود یک کاری بکند، اقدامی بکند.

امروز جهان در آستانه‌ یک نظم جدید است. یک نظم بین‌المللی جدید در پیش است برای دنیا. در مقابل نظم دوقطبی‌ای که بیست و چند سال پیش بود، آمریکا و شوروی، غرب و شرق، و در مقابل نظم تک‌قطبی‌ای که بوش پدر بیست و چند سال پیش اعلام کرد بعد از خراب شدن دیوار برلین و از بین رفتن دستگاه مارکسیستی دنیا و حکومت‌های سوسیالیستی، بوش گفت امروز دنیا دنیای نظم نوین جهانی، نظم تک‌قطبی آمریکاست. یعنی آمریکا در رأس دنیا قرار دارد. البته اشتباه می‌کرد.

بعد فهمیده بود که روز به روز آمریکا از همان بیست سال قبل، بیست و چند سال قبل روز به روز ضعیف‌تر شده. روز به روز ضعیف‌تر شده. هم در درون خودش، در سیاست‌های داخلی‌اش، هم در سیاست‌های خارجی‌اش، هم در اقتصادش، هم در امنیتش در همه‌ چیزها آمریکا از بیست سال پیش تا امروز ضعیف‌تر شده است.

 حالا صحبت مجلس شد و اعتراض به مجلس و درخواست از من که عنوان انقلابیگری را پس بگیرم از این مجلس. خب خیلی نماینده‌های این مجلس همین جوان‌های دیروز در جایگاه شمایند. یعنی خیلی‌ از آن‌ها  جوان‌هایی هستند که چند سال قبل از این مثل شما می‌آمدند می‌ایستادند انتقاد می‌کردند، حرف می‌زدند، اشکال می‌کردند. انقلابی‌اند. این جور نیست که انقلابی نباشند. البته من یکایک را که نمی‌شناسم. مجموعه را می‌بینم  روی مجموعه قضاوت می‌کنم. مجموعه بد نیست، خوب است، هم در دولت، هم در مجلس و در بعضی از بخش‌های دیگر، مجموعه خوب است. حالا ممکن است  یک اشکالاتی بر بعضی‌ از آن‌ها وارد باشد.


نوشته شده در   سه شنبه 6 ارديبهشت 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode