ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 26 تير 1403
سه شنبه 26 تير 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 17 خرداد 1397     |     کد : 183896

حج از دیدگاه امام خمینی(ره)/ 2

هیچ کسی حق تقدم در خانه خدا را ندارد/ مبادا حج را سفر تجارت قرار دهید

در بخش نخست فرمایشات امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی درباره فریضه «حج»، به اهمیت برائت از مشرکین، حل مشکلات جوامع اسلامی در حج و خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان اسلام اشاره شد که در بخش دوم و پایانی این گزارش به سایر توصیه‌ها و رهنمون‌های رهبر کبیر انقلاب درباره حج می‌پردازیم.

خبرگزاری فارس- گروه حج و زیارت: در بخش نخست فرمایشات امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی درباره فریضه «حج»، به اهمیت برائت از مشرکین، حل مشکلات جوامع اسلامی در حج و خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان اسلام اشاره شد که در بخش دوم و پایانی این گزارش به سایر توصیه‌ها و رهنمون‌های رهبر کبیر انقلاب درباره حج می‌پردازیم.

هیچ شخصیت و رژیمی حق تقدم بر بیت‌الله الحرام را ندارد

امام خمینی(ره) در چهارم شهریور ماه سال 1363 فرمودند: «لبیک‌های مکرر از کسانی حقیقت دارد که ندای حق را به گوش جان شنیده و به دعوت اللّه‏ تعالی به اسم جامع جواب می‌‏دهند. مسئله، مسئلۀ حضور در محضر است و مشاهدۀ جمال محبوب. گویی گوینده از خود در این محضر بیخود شده و جواب دعوت را تکرار می‏‌کند. و دنبالۀ آن سلب شریک به معنای مطلق آن می‏‌نماید، که اهل اللّه‏ می‌‏دانند، نه شریک در الوهیت فقط. گرچه سلب شریک در آن نیز شامل همۀ مراتب، تا فنای عالم در نظر اهل معرفت است؛ و حاوی جمیع فقرات «احتیاطی» و «استحبابی» است، مثل «الحَمدُ لَکَ و النَعمَة لک» و «حمد» را اختصاص می‏‌دهد به ذات مقدس، همچنین نعمت را؛ و نفی شریک می‏‌کند. و این نزد اهل معرفت غایت توحید است. و به این معناست که هر حمدی و هر نعمتی که در جهان هستی تحقق یابد حمد خدا و نعمت خداست بدون شریک. و در هر موقف و مشعری و وقوف و حرکتی و سکون و عملی، این مطلب و مقصد اعلی جاری است. و خلاف آن، «شرک» به معنای اعم است، که همۀ ما کوردلان به آن مبتلا هستیم. بگذارم و بگذرم».

ایشان ادامه دادند: «بیت اللّه‏ الحرام، اول بیتی است که برای «ناس» بنا شده. بیت همگانی است. هیچ شخصیتی و هیچ رژیمی و هیچ طایفه‏‌ای حق تقدم در آن را ندارد. اهل بادیه و صحرانشینان و خانه به دوشان با عاکفان کعبه و شهرنشینان و دولتمردان در آن یکسانند. این بیت معظم برای ناس بنا شده، و برای قیام ناس و نهضت همگانی، و برای منافع مردمی. و چه نفعی بالاتر و والاتر از آنکه دست جباران جهان و ستمگران عالم از سلطه بر کشورهای مظلوم کوتاه شود، و مخازن عظیم کشورها برای مردم خود آن کشورها باشد. بیتی که برای قیام تأسیس شده است، آن هم قیام ناس و للناس، پس باید برای همین مقصد بزرگ در آن اجتماع نمود، و منافع ناس را در همین مواقف شریف تأمین نمود، و رمی شیاطین بزرگ و کوچک را در همین مواقف انجام داد. مجرد کلید داری بیت و سقایت حُجاج و عمارت مسجدالحرام کافی نیست و مربوط به مقصد نیست».

سفر حج سفر الی‏‌اللّه‏ است

همچنین امام خمینی(ره) در هشتم مهرماه 1358 فرمودند: «توجه داشته باشید که سفر حج، سفر کسب نیست؛ سفر تحصیل دنیا نیست. سفر الی ‏اللّه‏ است. شما دارید به طرف خانۀ خدا می‏‌روید. تمام اموری که دارید انجام می‏دهید به طور الهیت باید انجام بدهید. سفرتان از اینجا که شروع می‏شود وَفْدالی‏اللّه است. سفر به سوی خدای تبارک و تعالی است. باید همان طور که مسافرین الی‌‏اللّه‏، مثل انبیا علیهم‌‏السلام و بزرگان از دین ما، مسافرتشان الی‏‌اللّه‏ در تمام زمان حیاتشان بوده است و یک قدم، تخلُّف نمی‏‌کردند از آن چیزی که برنامۀ وصول الی‏اللّه‏ بوده است، شما هم الآن «وفود» الی‌‏اللّه‏ دارید می‌‏گویید».

مبادا حج را سفر تجارت قرار دهید

رهبر کبیر انقلاب اسلامی ادامه دادند: «شما در آنجا که می‏‌روید، در میقات که می‏‌روید، «لَبَّیک» به خدا می‌‏گویید؛ یعنی تو دعوت کردی، و ما اجابت. مبادا یک عملی انجام بدهید که خدای تبارک و تعالی بفرماید که خیر، شما را من قبول ندارم برای اینکه شما اسلامی نیستید. مبادا این سفر را سفر تجارت قرار بدهید و امور تجارتی در این سفر مطرح باشد پیشتان، امور معنوی مطرح باشد. چه آقایان اهل علم، و چه کاروان‌ها و رؤسای کاروان‌ها، و چه سایر حُجّاج. سفر، سفر الی‏اللّه‏ است؛ نه سفر به سوی دنیا. آلوده به دنیا نکنید».

برای مسلمامان ننگ نیست که تن به سلطۀ قدرتمندان مستکبر دهند؟

ایشان ادامه دادند: «آیا برای مسلمانان جهان ننگ نیست که با این همه سرمایه‌‏های انسانی و مادی و معنوی، با داشتن چنین مکتب مترقی و پشتوانۀ الهی تن به سلطۀ قدرتمندان مستکبر و دزدان دریایی و زمینی قرن بدهند؟ آیا وقت آن نرسیده است که هواهای نفسانیه را کنار گذاشته و با یکدیگر دست مودت و اخوت داده و دشمنان بشریت را از صحنه خارج و به حیات ننگین ستم‌بارشان خاتمه دهند؟ آیا وقت آن نرسیده است که ملت مبارز و غیور فلسطین، بازی‌های سیاسی مدعیان مبارزه با اسرائیل را شدیداً محکوم نموده و با سلاح گرم، سینۀ اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین را بشکافند؟ آیا مسلمانان چه جوابی در مقابل خداوند عظیم که آنان را دعوت به اعتصام بحبل‏اللّه‏ نموده و از تفرقه و نزاع نهی فرموده است دارند؟ آیا تکلیف خود نمی‌‏دانند که از ملت و دولت ایران که با جهاد مقدس پرچم کفر را سرنگون و پرچم پرعظمت اسلام را برافراشته است پشتیبانی کنند؟ آیا وعاظ السلاطین سرکوبی انقلاب اسلامی ایران را از مخالفت با امریکا و اسرائیل لازم‌تر می‏‌شمارند؟ ما از برادران اسلامی خود در مشارق و مغارب ارض می‌‏خواهیم که با جمهوری اسلامی ایران هم‌‏صدا و هم‏‌جهت شده و با یاری خداوند متعال شرّ جنایتکاران را دفع و بساط چپاولگری را از کشورهای اسلامی و بلاد مستضعفین برچینند و به ندای خداوند متعال در این امر حیاتی پاسخ مثبت دهند. و از حجاج بی‌ت‏اللّه‏ الحرام تقاضا داریم که برای پیروزی اسلام در مواقف شریفه دعا کنند و پیام ملت ایران و ندای یاللمسلمین این ملت مظلوم را به کشورهای خود برسانند».

هدف اصلی حج، قیام مسلمانان برای مصالح توده‌‏های مستضعف جهان است/ عدم اتحاد مسلمانان، اساسی‌ترین مشکلات اسلام

همچنین، امام خمینی(ره) در 15 شهریورماه سال 1360 با بیان فریضۀ حج در بین فرایض الهی از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و شاید جنبه‌‏های سیاسی و اجتماعی آن بر جنبه‏‌های دیگرش غلبه داشته باشد، فرمودند: «خداوند تعالی در قرآن، سرّ و انگیزۀ حج و غایت قرارداد کعبه و بیت‌‏الحرام را، نهضت و قیام مسلمانان برای مصالح ناس و توده‌‏های مستضعف جهان ذکر می‌‏فرماید. باید در این اجتماع عظیم الهی که هیچ قدرتی جز قدرت لایزال خداوند نمی‌‏تواند آن را فراهم کند، مسلمانان به بررسی مشکلات عمومی مسلمین پرداخته و در راه رفع آنها با مشورت همگانی کوشش کنند. یکی از بزرگترین و اساسی‌ترین مشکلات، عدم اتحاد بین مسلمین است که بعضی از به اصطلاح سران کشورهای اسلامی منشأ آن می‏‌باشند که مع‌‏الأسف برای رفع آن تاکنون اقدام چشمگیری نشده است، بلکه جنایتکاران سودجو که از اختلاف ملت‌ها و دولت‌ها به سود خودشان بهره‌‏برداری می‏‌کنند، با دست عمال از خدا بیخبر خود به اختلافات دامن می‏‌زنند، و هرگاه که شالودۀ وحدت بین مسلمانان ریخته می‌‏شود، با تمام نیرو به مخالفت برمی‌‏خیزند و بذر خلاف می‌‏افشانند».

حج باید جوابگوی فریادهای مظلومانه باشد

امام خمینی(ره) در هفتم مهرماه سال 1358 با اشاره به لزوم کمک به مسلمانان، فرمودند: «امروز قبلۀ اول مسلمین به دست اسرائیل، این غدۀ سرطانی خاورمیانه افتاده است. امروز برادران فلسطینی و لبنانی عزیز ما را با تمام قدرت می‏‌کوبد و به خاک و خون می‏‌کشد. امروز اسرائیل با تمام وسائل شیطانی تفرقه‏‌افکنی می‏‌کند. بر هر مسلمانی لازم است که خود را علیه اسرائیل مجهز کند. امروز کشورهای افریقایی مسلمان ما زیر یوغ امریکا و سایر اجانب و سرسپردگان آنان دست و پا می‏‌زنند. امروز افریقای مسلمان صدای فریاد مظلومانۀ خود را هر چه بیشتر بلند می‏‌کند. فلسفۀ حج باید جوابگوی این فریادهای مظلومانه باشد. گردش به دور خانۀ خدا نشان دهندۀ این است که به غیر از خدا گِرد دیگری نگردید. و رَجْم عَقَبات، رجم شیاطین اِنس و جن است. شما با رجم با خدای خود عهد کنید تا شیاطین انس و ابرقدرتها را از کشورهای اسلامی عزیز برانید. امروز جهان اسلام به دست امریکا گرفتار است. شما برای مسلمانان قاره‌های مختلف جهان پیامی از خداوند ببرید؛ پیامی که به غیر از خدا، بردگی و بندگی هیچ کس را نداشته باشید».


نوشته شده در   پنجشنبه 17 خرداد 1397  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode