ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : شنبه 26 خرداد 1403
شنبه 26 خرداد 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 4 ارديبهشت 1395     |     کد : 102164

این درختان سالی ۲۰ متر راه می‌روند؟

گزارش‌ها و داستان‌های مختلف در اکوادور حاکی از این هستند که گونه‌ای از درختان در این کشور وجود دارند که می‌توانند راه بروند، درختانی از خانواده نخل که با ایجاد ریشه‌های جدید خود را به جلو می‌کشانند تا از خاک تازه بهره ببرند.گزارش‌ها و داستان‌های مختلف در اکوادور حاکی از این هستند که گونه‌ای از درختان در این کشور وجود دارند که می‌توانند راه بروند، درختانی از خانواده نخل که با ایجاد ریشه‌های جدید خود را به جلو می‌کشانند تا از خاک تازه بهره ببرند.

براساس گزارش BBC، ميزان حركت اين درختان درحد چند قدم نيست، اين درختان متحرك مي‌توانند سالانه 20 متر راه بروند،‌دست كم به اعتقاد چندين زيست‌شناس از جمله كارل گروبر و افسانه‌هاي محلي.

درخت

براساس برخي منابع، اين درختان به واسطه ايجاد ريشه‌هاي جديد از كناره‌هاي تنه مي‌توانند خود را به جلو بكشانند، اما براساس مقاله‌اي كه در سال 2005 توسط زيست‌شناسي به‌نام جراردو آوالوس منتشر شد، اين درختان راه نمي‌روند تنها ريشه‌هاي جديد ايجاد مي‌كنند. آوالوس مي‌گويد مقاله‌اش ثابت مي‌كند كه راه رفتن اين درخت نخل تنها يك افسانه‌است كه راهنماهاي تورهاي مسافرتي براي ايجاد جذابيت بيشتر به توريست‌ها مي‌گويند.

به نظر مي‌آيد اين اختلاف نظر ناشي از ساختار عجيب ريشه‌هاي اين درختان باشد. برخلاف ديگر درختان كه ريشه‌هاي آنها درون خاك مخفي شده‌است، نخل‌هاي متحرك از سيستم ريشه‌اي مرتفع‌تري برخوردارند كه از انتهاي تنه آنها آغاز شده‌است. اين باعث شده تا درختان بيشتر از آنكه شبيه به درخت باشند به يك جاروي ايستاده شباهت داشته‌باشند. در گذر زمان،‌خاك بخشي از اين ريشه‌ها را مي‌پوساند و ريشه‌هاي جديد ايجاد مي‌شوند.

با اين‌همه به نظر نمي‌آيد اين ريشه‌هاي جديد نيز باعث شوند تا درخت به حركت درآيد و ظاهرا اين افسانه واقعا توسط راهنماهاي تور خلق شده‌است تا جاذبه بيشتري براي مسافران و توريست‌ها ايجاد شود.


نوشته شده در   شنبه 4 ارديبهشت 1395  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode