ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : شنبه 26 خرداد 1403
شنبه 26 خرداد 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 19 بهمن 1390     |     کد : 32450

بازيابي قديمي‌ترين موسيقي طبيعي

دانشمندان انگليسي موفق به بازيابي قديمي‌ترين موسيقي طبيعي جهان با زنده‌كردن صداي يك جيرجيرك ماقبل تاريخ در 165 ميليون سال قبل شدند.

 
جام جم آنلاين: دانشمندان انگليسي موفق به بازيابي قديمي‌ترين موسيقي طبيعي جهان با زنده‌كردن صداي يك جيرجيرك ماقبل تاريخ در 165 ميليون سال قبل شدند.
دانشمندان دانشگاه بريستول از روي ويژگي‌هاي بال ميكروسكوپي يك فسيل جيرجيرك در شمال شرق چين كه نسل آن منقرض شده است‌، صداي اين جانور ماقبل تاريخ را بازسازي كرده اند.

اين بازسازي به محققان كمك مي‌كند تا صدايي كه تنها توسط دايناسورها و ديگر موجودات جنگلهاي ژوراسيک در تاريكي شب شنيده مي‌شده، اكنون نيز به گوش برسد.

حدود 165 ميليون سال پيش جهان ميزبان طيف گسترده‌اي از اصوات بوده است.

جيرجيرك‌هاي اوليه راست بال (bushcrickets) و دوزيستان خس خس کننده در ميان اولين حيواناتي قرار داشتند كه با مالش بخشهايي از بدن به يكديگر به توليد صداهاي بلند مي‌پرداختند.

با وجود آشنايي دانشمندان از مكانيزم توليد صدا توسط جيرجيرك‌هاي راست بال كنوني شيوه توليد صداي جيرجيرك‌هاي اوليه و نوع دقيق صداي آنها تا به امروز ناشناخته باقي مانده بود.

تيمي از باستان‌شناسان چيني از دانشگاه كاپيتال نرمال پكن موفق به كشف تعداد زيادي از فسيل‌هاي حشرات شده و آنها را در اختيار محققان بيومكانيك آواز حشرات در دانشگاه بريستول قرار دادند.

اين فسيل‌ها متعلق به اواسط دوره ژوراسيك بوده و ويژگي‌هاي بال آنها به شكل مناسبي حفظ شده بود.

پيش از اين چنين اطلاعاتي در مورد فسيل يك حشره به دست نيامده بود. از اين رو محققان اين گونه را يك نمونه جديد معرفي كرده و آنرا Archaboilus musicus ناميدند.

محققان با بررسي ساختار آناتومي دستگاه آهنگين اين فسيل و مقايسه آن با 69 گونه زنده جيرجيرك راست بال به اين نتيجه رسيدند كه اين حيوان بايد به توليد آهنگهاي موسيقايي و پخش تک فرکانس‌هاي خالص پرداخته باشد.

اين تحقيقات كه در مجله PNAS منتشر شده بر اين اساس است كه محيط صوتي در 165 ميليون سال پيش با وجود اصوات همزمان حيوانات زيادي مانند دوزيستان و بندپايان با صداهاي زمينه آبشارها، نهرها و بادها كاملا پر سروصدا بوده است. (ايسنا)


نوشته شده در   چهارشنبه 19 بهمن 1390  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode