ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 3 اسفند 1402
پنجشنبه 3 اسفند 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 11 آذر 1402     |     کد : 202397

امام جمعه تبریز:

علاج مسئله فلسطین راهبرد مردم سالارانه "همه‌پرسی" است

امام جمعه تبریز گفت: علاج مسئله فلسطین از نظر ایران و رهبر عظیم الشان انقلاب، راهبرد متمدنانه و مردم سالارانه همه‌پرسی است که در آن همه گروه‌های فلسطینی مسلمان و غیرمسلمان، راجع به سرنوشت‌ فلسطین تصمیم بگیرند.

ایسنا/آذربایجان شرقی امام جمعه تبریز گفت: علاج مسئله فلسطین از نظر ایران و رهبر عظیم الشان انقلاب، راهبرد متمدنانه و مردم سالارانه همه‌پرسی است که در آن همه گروه‌های فلسطینی مسلمان و غیرمسلمان، راجع به سرنوشت‌ فلسطین تصمیم بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز، اظهار کرد: در رابطه با اقدامات دیپلماسی کشورمان، لازم است از دولت جمهوری اسلامی ایران به خصوص وزیر امور خارجه در خصوص تداوم دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی برای توقف جنایات صهیونیست‌ها تشکر کنم. دکتر امیرعبداللهیان در آستانه اعلام آتش بس موقف غزه که از امروز به اتمام می‌رسد، به لبنان و قطر سفر کرد. این دومین سفر امیرعبداللهیان به این کشورها بعد از آغاز عملیات طوفان الاقصی و تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم مقاوم غزه بوده است. 

به گزارش ایسنا، وی افزود: یکی از برنامه‌های سفر وزیر امور خارجه به دو کشور لبنان و قطر، دیدار و گفتگو با رهبران مقاومت مثل سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان، دبیرکل جنبش جهاد فلسطین، نایب رئیس جنبش حماس، اسماعیل هنیه و تعدادی از کادر رهبری سیاسی این جنبش و تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت بوده که ما مراتب تشکر خود را از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران به خصوص از وزیر امور خارجه اعلام می‌کنیم‌. 

وی ادامه داد: تشکر دیگر ما از وزیر نیرو، دکتر محرابیان است. هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست وزیر نیرو در اعتراض به حضور مسئولان رژیم جنایتکار صهیونیستی در کنفراسیون بین المللی تغییر اقلیم در امارات، جلسه را ترک کردند. 

آل هاشم با اشاره به نظرسنجی اخیر در یکی از دانشگاه‌های معتبر آمریکا، گفت: اکثریت ۵۱ درصدی آمریکایی‌ها در سنین ۱۸ تا ۲۴ ساله بر این باورند که عملیات طوفان الاقصی یک نتیجه طبیعی به خاطر بی عدالتی در حق فلسطینیان است. خروجی این نظرسنجی نشان می‌دهد که لابی‌های صهیونیست در آمریکا با وجود سلطه بر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه و رسانه‌های آن‌ها، قدرت دستکاری و مهندسی ذهن نسل جدید کشور در بحران فلسطین را از دست داده است. 

وی با بیان این‌که رژیم اشغالگر قدس، نبرد میدانی و اطلاعاتی و شناختی را باخته است، افزود: طبق برخی نقل‌ها، طی یک هفته گذشته تعداد ۲۰۰۰ سرباز اسرائیلی از کرانه باختری و غزه فرار کرده‌اند زیرا توان ادامه جنگ را ندارند. 

وی با اشاره به دیدار اخیر بسیجیان با مقام معظم رهبری به مناسبت روز بسیج، گفت: مقام معظم رهبری در پایان سخنان خود توصیه‌هایی به بسیج داشتند که یکی از آن‌ها جلوگیری از دوقطبی کردن جامعه است که البته به دلایلی ممکن است این توصیه مغفول بماند. البته این توصیه نمی‌تواند فقط ناظر به بسیجیان باشد و عمق بحث بیش از یک گروه خاص است. تجربه نشان داده که دوقطبی‌های کاذب هیچ سودی به حال جامعه نداشته است اما برخی دانسته و ندانسته آتش این تنور را داغ می‌کنند. 

امام جمعه تبریز افزود: متاسفانه دوقطبی سازی‌ها به دیگر بخش‌ها هم سرایت کرده و همه شئون جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. باید همه دلسوزان کشور از ایجاد دوقطبی‌های کاذب به شدت پرهیز کنند. ما مردم آذربایجان و مردم قهرمان تبریز، امروز بار دیگر در آخرین روزهای هفته بسیج با مقام معظم رهبری بیعت بسته و اعلام می‌کنیم که بسیجیان قهرمان و مردم عزیز آذربایجان، توصیه‌های ایشان را به مرحله عملیاتی خواهند رساند. 

وی با اشاره به نامگذاری دهم آذر ماه، روز شهادت آیت الله مدرس به عنوان روز مجلس، گفت: امام راحل خطاب به نمایندگان مجلس فرمودند که "باید یک نماینده به همه امور کشور نظارت داشته باشد. شما وکیل مردم هستید و باید به ملت خدمت کنید." مقام معظم رهبری نیز در رابطه با قانون و قانون گذاری، فرموند که "عمل به قانون اساسی، علاج اساسی دردهای کشور است." بر این اساس باید نمایندگان عنایت کرده و قدر افتخار خدمتگذاری به مردم را بدانند و قوانین خوبی مصوب کنند. 

وی در خصوص آیت الله مدرس نیز گفت: او روحانی مبارز و سیاستمداری است که پس از تحمل ۹ ماه تبعید در کاشمر به شهادت رسید. آنچه که ایشان را آیت الله مدرس کرد و نمایندگان باید از آن درس بگیرند، قناعت، شجاعت، صبر، دنبال علم رفتن، عدم وابستگی به قدرت‌ها و احساس مسئولیت در برابر همه توده‌ها است. جایگاه اجتماعی این شهید دارای دو وجهه روحانی و نمایندگی بود و شان ایشان را بین مردم ارتقا می‌داد. 

آل هاشم، تکیه گاه محرومان، تحمل ملامت‌ها و تلخی‌ها برای دفاع از مقدسات دینی و میهنی و پیشگام شهادت بودن در نهضت را از جمله ویژگی‌های آیت الله مدرس عنوان کرد و گفت: ایشان زیر بار پول پرستان و خواص نمی‌رفت و با سرمایه داران زالوصفت مبارزه می‌کرد و عدم تعلق به تجملات دنیا داشت و مورد کینه استعمار بود. 

وی ادامه داد: یکی از تکالیف مهم و حیاتی ما در سالجاری، انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری است. مردم در نظام دینی، سیاهی لشکر و تشریفاتی نیستند. صاحب حق رای هستند و قدرت اعمال اراده خود در بستر صندوق آرا را دارند. یک تکلیف برعهده دست اندرکاران انتخابات و گروه‌های سیاسی است که باید زمینه مشارکت مردم را فراهم کنند. 

امام جمعه تبریز گفت: مجامع نخبگانی ما باید روی عوامل افزایش مشارکت، کار و تبلیغ کنند. یک بخش کار حتما متوجه دستگاه‌های اجرایی است که باید میزان رضایتمندی مردم از عملکرد خود به خصوص از بعد اقتصادی و معیشتی را ارتقا بخشند. هیچ عاملی به اندازه ایجاد رضایتمندی در افزایش مشارکت موثر نیست. 

وی با اشاره به هفتم آذرماه و روز نیروی دریایی، گفت: این روز را خدمت سفیدجامگان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و فرمانده شجاع این نیروی ارتشی، امیردریادار ایرانی و مسئولان ارتش به ویژه فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریک می‌گویم. هفتم آذر ماه، روز افتخار و سربلندی نیروی دریای ارتش است. در چنین روزی، ناوچه موشک انداز پیکان در جریان عملیات مروارید با خلق حماسه‌ای بسیار به یاد ماندنی با حمله به پایانه‌های عراقی، بیش از دو سوم آن‌ها را منهدم کرده و پرچم ایران عزیز را بر مرتفع ترین دکل‌های این پایانه به اهتزاز درآوردند. 

وی با تاکید بر این‌که باید همه ساله، حماسه باشکوه دریاداران و شهدای این نیروی ارتشی گرامی داشته شود، افزود: امام خامنه‌ای عزیز، در دیدار سال ۹۴ با فرماندهان نیروی دریایی به اهمیت دریای عمان و ساحل مکران اشاره و تاکید فرمودند که این منطقه نقطه اساسی در ایفای نقش مسئولیت نیروی دریایی است و در خصوص احیای آن نیز به دولت، سفارشات لازم را دادند.

امام جمعه تبریز با بیان این‌که تکاوران نیروی دریایی در همان آغاز جنگ تحمیلی در خرمشهر تن به تن با دشمن می‌جنگیدند، ادامه داد: حضور فعال ایران در دریای مازندران امری است که نباید فراموش شود. گام‌های بلندتری که توسط نیروی دریایی در دو دهه گذشته برداشته شده و یک برنامه مدون برای تبدیل به یک نیروی راهبردی در پیش گرفته شده و مصداق آن نیز حضور مداوم نیروی دریایی در آب‌های دوردست بین المللی در ۱۳ سال اخیر و مهمترین آن نیز ماموریت ناوگروه ۸۶ به دور کره زمین را دیدیم. 

وی با اشاره به فرارسیدن هفته خاک، گفت: حفاظت خاک یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و همه کشاورزان است. مقام معظم رهبری نیز در این خصوص بارها به اهمیت خاک تاکید فرموده و حتی گاه اهمیت آن را مهمتر از آب فرمودند. حفاطت از خاک، بر کسی پوشیده نیست، وقتی بدانیم که برای تشکیل یک سانتیمتر خاک، ۱۰۰ سال زمان لازم است. 

وی خاطرنشان کرد: در کشور ما با توجه به خشکسالی‌های اخیر، از دست رفتن حجم قابل توجهی از خاک‌های کشاورزی در اثر سیل و عوامل طبیعی، بحران پیش آمده‌ در حوزه دریاچه ارومیه و شور شدن اراضی کشاورزی، فرونشست زمین و نابودی اراضی در برخی مناطق، افزایش اثرات گلخانه‌ای، مسئله خاک بسیار حائز اهمیت بوده و امنیت غذایی را به شدت تهدید می‌کند. 

آل هاشم افزود: ارگانیسم‌های خاک، تغییرات آب و هوایی را کاهش داده و گیاهان و حیوانات برای تامین غذا و سرپناه به خاک تکیه می‌کنند. خاک، محل زندگی قارچ‌ها و موجودات دیگر است.


نوشته شده در   شنبه 11 آذر 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode