ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : شنبه 1 ارديبهشت 1403
شنبه 1 ارديبهشت 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 8 آذر 1402     |     کد : 202374

دور اول آزمایش‌های بزرگترین «کشتی هوایی» جهان آغاز می‌شود

هواپیمای عظیمی که توسط سرگئی برین(Sergey Brin)‌ بنیانگذار گوگل حمایت می‌شود، اولین دور از آزمایش‌های پروازی خود را در کالیفرنیا آغاز می‌کند.

هواپیمای عظیمی که توسط سرگئی برین(Sergey Brin)‌ بنیانگذار گوگل حمایت می‌شود، اولین دور از آزمایش‌های پروازی خود را در کالیفرنیا آغاز می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این هواپیمای غول پیکر با طول ۴۰۰ فوت(۱۲۱.۹ متر) تقریبا دو برابر طول یک کوادجت بوئینگ ۷۴۷-۸ بوده و بلندترین هواپیمای جهان به شمار می‌رود.

این بالن از حدود یک میلیون فوت مکعب هلیوم و ۱۲ موتور الکتریکی برای عمودی بلند شدن و سرعت گرفتن تا ۷۵ مایل در ساعت(۱۲۰ کیلومتر در ساعت) استفاده می‌کند. این کشتی هوایی بزرگ توسط شرکت LTA Research ساخته شده است که از سوی سرگئی برین یکی از بنیانگذاران گوگل، حمایت می‌شود.

سازندگان آن می‌گویند که چنین محصولاتی می‌توانند روزی آثار انتشار کربن سفرهای هوایی و کشتیرانی را کاهش دهند.

این کشتی هوایی که پث‌فایندر ۱(Pathfinder 1) نام دارد، بزرگترین هواپیمای تولید شده از زمان آتش گرفتن یک مدل ۸۰۰ فوتی(۲۴۵ متر) به نام هیندنبورگ(Hindenburg) در سال ۱۹۳۷ است.

این هواپیما به اندازه سه بوئینگ ۷۳۷ است و حتی هواپیمای استراتولانچ(Stratolaunch) که برای حمل موشک به مدار استفاده می‌شوند در برابر آن کوچک هستند.

در حالی که هیندنبورگ با هیدروژن بسیار قابل اشتعال پر شده بود، Pathfinder ۱ از هلیوم ایمن استفاده می‌کند که در ۱۳ کیسه هوا ذخیره شده‌اند. با نوسانات قیمت هلیوم، پر کردن پث‌فایندر ۱ ممکن است بین ۲۵۰ هزار دلار(۱۹۷۸۷۷ پوند) تا یک میلیون دلار(۷۹۱۵۰۰ پوند) هزینه داشته باشد.

هر یک از ۱۳ کیسه نایلونی آن توسط اسکلتی متشکل از ۱۰ هزار قطب تقویت شده با فیبر کربن و ۳۰۰۰ توپی چرخ تیتانیوم در جای خود نگه داشته می‌شود.

از فناوری پیشرفته لیدار برای نظارت مداوم بر سطوح گاز موجود در این بالن استفاده می‌شود.

سپس کل این ساختار با یک ماده مصنوعی به نام Tedlar پوشیده می‌شود که ادعا می‌شود در برابر نور فرابنفش و آتش مقاوم است.

با فناوری اقتباس شده از پهپادها، پرواز پث‌فایندر ۱ نیز به طرز شگفت‌انگیزی آسان خواهد بود و تنها به یک خلبان نیاز دارد که با استفاده از سیستم جوی استیک آن را هدایت می‌کند. در حالی که پث‌فایندر ۱ ممکن است روزی چندین تن بار را در طول صدها مایل حمل کند، در حال حاضر با محدودیت شناور شدن در فاصله‌ تنها چند فوت از زمین روبه‌رو است.

طراحان این کشتی هوایی می‌گویند: در هفته‌ها و ماه‌های آینده، تیم تحقیقاتی آزمایش‌های دقیقی انجام خواهد داد تا از ایمنی و قابل اطمینان بودن این هواپیما مطمئن شوند.

دور اول آزمایش‌های بزرگترین «کشتی هوایی» جهان آغاز می‌شود

پث‌فایندر ۱ از زمان دریافت گواهی پرواز ویژه در ماه سپتامبر، اولین مراحل آزمایش خود را در فرودگاه پالو آلتو و بخش‌هایی از خلیج سانفرانسیسکو انجام داده است. در روز هشتم سپتامبر، پث‌فایندر ۱ اولین پرواز آزمایشی خود را انجام داد در حالی که به یک سه پایه متحرک متصل بود و از سطح زمین فاصله داشت.

آزمایشات بعدی به این کشتی هوایی اجازه می‌دهد تا به ارتفاع ۱۵۰۰ فوتی(۴۵۷ متری) برسد و بر فراز آب‌های خلیج حرکت کند.

پث‌فایندر ۱ از سال ۲۰۱۶ در حال توسعه است و شرکت LTA Research می‌گوید که در حال حاضر در حال کار برای توسعه یک هواپیما حتی بزرگ‌تر به نام پث‌فایندر ۳ است. هدف این شرکت داشتن ناوگانی از کشتی‌های هوایی مختلف است که می‌توانند در حمل بار یا مسافر یا در رساندن کمک‌های بشردوستانه اضطراری استفاده شوند.

سازندگان پث‌فایندر ۱ اذعان دارند که کشتی‌های هوایی مشکلات فعلی سفرهای هوایی را حل نمی‌کنند، اما آنها نقش مهمی خواهند داشت.

آلن وستون، مدیر عامل LTA Research می‌گوید: من نمی‌توانم کشتی‌های هوایی را جایگزینی برای هواپیما ببینم، اما کشتی‌های هوایی می‌توانند بخشی از صنعت حمل‌ونقل باشد که آثار انتشار کربن سفرهای هوایی را کاهش می‌دهند. آنچه که من را در مورد کاری که تاکنون انجام داده‌ایم هیجان زده می‌کند این است که به خودمان نشان داده‌ایم، و امیدواریم به بقیه جهان نیز نشان دهیم که می‌توانیم از نظر اندازه و بهره‌وری به این مقیاس برسیم.


برچسب ها
نوشته شده در   چهارشنبه 8 آذر 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode