ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 10 اسفند 1402
پنجشنبه 10 اسفند 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 6 آذر 1402     |     کد : 202358

خاصیت فلزی بودن یک ماده کوانتومی عجیب کشف شد

پژوهشگران نوسانات بار الکتریکی در یک ماده کوانتومی را بررسی کردند که مانند یک مایع رفتار می کند و شواهدی از خاصیت فلزی بودن را ردیابی کردند.

پژوهشگران نوسانات بار الکتریکی در یک ماده کوانتومی را بررسی کردند که مانند یک مایع رفتار می کند و شواهدی از خاصیت فلزی بودن را ردیابی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، پژوهشگران دانشگاه های رایس و فناوری وین ماهیت مرموز یک ماده کوانتومی را آشکار کردند که هنگام گذر جریان برق از آن مانند مایع رفتار می کند محققان نوسانات شارژ کوانتومی در نانو سیم های ساخته شده از ترکیب نادر ایتربیوم، رودیوم و سیلیکون (YbRh2Si2) را اندازه گرفتند.

آنها متوجه شدند میزان نوسان بسیار کمتر از انتظارات است. این امر نشان می دهد حامل های شارژ در این ترکیب مانند فلزات معمولی ، واحدهای جداگانه یا شبه ذرات نیستند.

تحقیق مذکور در نشریه ساینس منتشر شده و در آن نخستین شواهد مستقیم از فلزی بودن YbRh2Si2 را نشان می دهد. این ماده که از لحاظ کوانتومی بسیار حیاتی است میزان بالایی از درهم تنیدگی کوانتومی و نوعی وابستگی دمایی خاص را نشان می دهد.

این ترکیب برخلاف فلزات استاندارد مانند نقره یا طلا که شبه ذرات اشیای کوانتومی دقیقی هستند که در نتیجه واکنش بسیاری از الکترون ها به وجود می آیند، احتمالا روشی پیچیده تر و جامع تر برا انتقال بار دارد.

محققان این پژوهش از یک روش خاص به نام اندازه گیری نویز شات(shot noise measurment) استفاده کردند تا دانه دانه بودن بارالکتریکی در نانوسیم ها را بررسی کنند.

داگلاس ناتلسون یکی از محققان پژوهش می گوید: ایده اصلی آن است که اگر من در جریان صحیح حرکت کنم، این جریان حاوی حامل های بار الکتریکی جداگانه خواهد بود. آن‌ها با سرعت متوسطی به هم می‌رسند، اما گاهی اوقات به طور اتفاقی به موقع به هم نزدیک‌تر می‌شوند و گاهی اوقات از هم دورتر می‌شوند. اندازه گیری نویز شات در اصل روشی برای دیدن آن است که چگونه بار الکتریکی دانه دانه از چیزی رد می شود.


نوشته شده در   دوشنبه 6 آذر 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode