ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 10 اسفند 1402
پنجشنبه 10 اسفند 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 21 آبان 1402     |     کد : 202238

چند توصیه مفید درباره کووید طولانی

بیماری کووید-۱۹ در برخی افراد درمان مشخصی ندارد و علائم و نشانه‌های مربوط به آن طی زمانی طولانی در بدن بیمار باقی می‌ماند.

بیماری کووید-۱۹ در برخی افراد درمان مشخصی ندارد و علائم و نشانه‌های مربوط به آن طی زمانی طولانی در بدن بیمار باقی می‌ماند. این وضعیت که کووید طولانی‌ نام دارد، معمولا با علامت‌هایی مانند مه مغزی، خستگی، تپش قلب، کسالت پس از فعالیت بدنی و سرگیجه در بزرگسالان همراه است.

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌ان، برخی دیگر از نشانه‌های کووید طولانی عبارت‌ از ناراحتی گوارشی، سرفه مزمن، تشنگی، درد قفسه سینه، حرکت‌های غیرطبیعی و تغییر یا از دست‌ دادن حس بویایی و چشایی هستند.

از همان روزهای اولیه همه‌گیری، خیلی زود مشخص شد برخی از افرادی که به سارس-کوو-۲ یا ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، بهبود کامل نیافته‌اند و نشانه‌های ناتوان‌کننده بیماری تا هفته‌ها و ماه‌ها در بدنشان باقی است.

متخصصان ابتلا تردید داشتند و قدری سرگردان بودند. آن‌ها برای شناسایی کووید طولانی‌مدت و بررسی نشانه‌های آن دست به مطالعات بسیاری زدند. در حالی که از روزهای آغازین این بیماری مدت زیادی گذشته، همچنان پرسش‌های بسیاری در این حوزه باقی مانده است.

یک نظرسنجی مرکز ملی آمار سلامت ایالات متحده در سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) تخمین زده است که تقریبا هفت درصد از بزرگسالان آمریکا و بیش از یک درصد از کودکانی که به کووید-۱۹مبتلا شده‌اند در مقطعی، کووید طولانی‌مدت داشتند.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که بسیار گزارش شده است کسالت و خستگی بعد از ورزش است که حتی پس از ورزش‌های سبک نیز در افراد مبتلا به کووید مشاهده می‌شود

به‌رغم آنکه تعداد موارد ابتلا به کووید طولانی‌مدت از سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است و بسیاری از افراد به میزان متفاوت بهبود یافته‌اند اما همچنان برخی از افراد گرفتار کووید طولانی‌ هستند.

«دیوید پوترینو»، عصب‌شناس نیویورکی می‌گوید: یکی از آزاردهنده‌ترین علامت‌هایی که مبتلایان به کووید طولانی با آن مواجه‌اند، مه مغزی است.

پوترینو گفت: متخصصان در انگلیس در اندازه مغز و عملکرد شناختی پس از ابتلا به کووید-۱۹ حتی در افرادی که به کووید طولانی‌مدت‌ مبتلا نبودند- تغییرات هشداردهنده‌ای پیدا کرده‌اند.

بنابر اعلام ایندیپندنت، یکی دیگر از نشانه‌هایی که بسیار گزارش شده است کسالت و خستگی بعد از ورزش است که حتی پس از ورزش‌های سبک نیز در افراد مبتلا به کووید مشاهده می‌شود.

پوترینو گفت: علائم گسترده کووید طولانی‌مدت بر اثر یک یا چند عامل زمینه‌ای بروز می‌یابد از جمله لخته‌های کوچکی که عروق خونی کوچک را مسدود می‌کنند و به نارسایی‌هایی مانند مشکلات شناختی منجر می‌شوند.
اگر به کووید طولانی‌مدت مبتلا شده‌اید چه‌کار باید بکنید؟

پوترینو به پنج نکته برای کمک به مبتلایان به کووید طولانی‌مدت اشاره می‌کند:

۱. استراحت کنید و به خودتان فرصت بدهید

از محدودیت‌های خودتان آگاه باشید و بیشتر از سطح توان‌ فعالیت نکنید تا دچار افت ناگهانی توان جسمی نشوید.

به نظر پوترینو، یکی از مهم‌ترین کارها در جلوگیری از بدترشدن یا پیشرفت بیماری حفظ انرژی بدن است که «کند کردن روند» نامیده می‌شود. بدین ترتیب، می‌توان کارها را با توجه به سطح انرژی و توان با آرامش انجام داد.

۲. دیس‌اتونومی یا نوروپاتی حسی را ارزیابی کنید

دیس‌اتونومی یا اختلال دستگاه عصبی، یکی از عوامل رایج در بیماری کووید طولانی‌مدت است که مشکلاتی مانند ضربان قلب سریع و سرگیجه در پی دارد.

دستگاه عصبی خودمختار یا مستقل، شبکه‌ای از اعصاب در بدن است که مسوولیت تنظیم کارکردها و عواملی مانند تنفس، فشار خون، دمای بدن و جریان خون سالم و عملکرد اندام را برعهده دارد.

یکی از آزاردهنده‌ترین علامت‌هایی که مبتلایان به کووید طولانی با آن مواجه‌اند، مه مغزی استهنگامی که دستگاه عصبی خودمختار از تعادل خارج شود، باعث دیس‌اتونومی یا خروج از عملکرد مستقل می‌شود. به‌ طور متوسط، ۷۰ درصد از افراد مبتلا به کووید طولانی‌مدت دچار دیس‌اتونومی می‌شوند. این وضع با دارو و توان‌بخشی قابل درمان است.

۳. به «ماست‌سل‌»ها توجه کنید

ماست‌سل‌ها (WBC)، نوعی گلبول سفید و سلول‌ ایمنی مستقر در بافت مخاطی پوست و مجاری بدن‌ در پاسخ به آنتی‌ژن‌های بیماری‌زا فعال می‌شوند. گاهی هم طی یک وضعیت حاد ابتلا به کووید و هم در کووید طولانی‌مدت، فرد در بسیاری از سیستم‌های بدن دچار التهاب شدید می‌شود. متخصصان بر این باورند که این حالت به‌دلیل فعال‌شدن ماست‌سل‌ها رخ می‌دهد.

از آنجا که ماست‌سل‌ها سلول‌های آلرژی و بخشی از دستگاه ایمنی بدن‌ هستند، هنگامی که تحریک بشوند، باعث التهاب می‌شوند. همچنین، مواد شیمیایی زیادی آزاد می‌کنند که روی پوست، دستگاه گوارش، قلب و دستگاه تنفسی و عصبی اثر می‌گذارد.

این وضع جسمی با نظارت پزشکی مناسب و با استفاده از داروها قابل مدیریت است.

۴. از تنفس کمک بگیرید

پوترینو توصیه می‌کند: از تنفس برای مدیریت علائم استفاده کنید.

اکثر افراد مبتلا به کووید طولانی‌مدت تنفس ناکارآمدی دارند. تمرین تنفس روزانه می‌تواند علامت‌های روزانه را به‌طور چشمگیری بهبود بخشد.

۵. اهمیت کمک به فرد مبتلا به بیماری مزمن

این نکته آخر توصیه‌ای برای مراقبان و دوستان افراد مبتلا به کووید طولانی‌مدت است.

پوترینو توضیح می‌دهد: وقتی فردی به بیماری مزمن مبتلا می‌شود در ابتدای امر در انزوای زیادی قرار می‌گیرد و همین انزوای اجتماعی اثر جدی بر سلامت دارد.

او می‌گوید: ممکن است کسی که دوستش دارید دیگر نتواند مانند گذشته با شما ارتباط اجتماعی برقرار کند اما این بدان معنا نیست که نمی‌خواهد با شما وقت بگذراند. بنابراین، برای ارتباط با عزیزی که مبتلا به کووید طولانی‌مدت است، تلاش کنید.


نوشته شده در   يکشنبه 21 آبان 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode