ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 3 اسفند 1402
پنجشنبه 3 اسفند 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 10 آذر 1401     |     کد : 199799

چین ساخت بزرگترین مجموعه تلسکوپ‌های جهان را به پایان رساند

چین ساخت بزرگترین مجموعه تلسکوپ‌های جهان را به پایان رسانده است که به مطالعه خورشید و چگونگی تأثیر رفتار آن بر زمین اختصاص دارد.

چین ساخت بزرگترین مجموعه تلسکوپ‌های جهان را به پایان رسانده است که به مطالعه خورشید و چگونگی تأثیر رفتار آن بر زمین اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، "تلسکوپ رادیویی خورشیدی دائوچنگ"(DSRT) واقع در فلاتی در استان سیچوآن در جنوب غربی چین، از ۳۱۳ دیش تشکیل شده است که هر کدام با قطر شش متر، دایره‌ای با محیط ۳.۱۴ کیلومتر را تشکیل می‌دهند.

تلسکوپ DSRT بر مشاهده شعله‌های خورشیدی و خروج جرم از تاج خورشیدی متمرکز است. جرم‌های خارج‌ شده از تاج خورشیدی، با تنظیم مجدد میدان مغناطیسی ستاره که در لکه‌های خورشیدی رخ می‌دهد، تحریک می‌شوند و زمانی که به سوی زمین بیایند، ممکن است شبکه‌های برق، مخابرات و ماهواره‌های در حال گردش را تهدید کنند و حتی امنیت فضانوردان را در ایستگاه فضایی بین‌المللی و ایستگاه فضایی تازه تکمیل‌شده "تیانگونگ"(Tiangong) چین به خطر بیندازند.

"وو لین"(Wu Lin)، از گروه طراحی تلسکوپ گفت: ما می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که آیا طوفان خورشیدی به سمت زمین می‌آید یا خیر. اگر طوفان خورشیدی به سمت زمین بیاید و به ما برسد، می‌توانیم هشدارهای اولیه را در مورد آنها صادر کنیم. بدین ترتیب، ما می‌توانیم پیش‌بینی‌های محیطی را برای عملکرد عادی ماهواره‌ها در فضا و شبکه‌های برق از روی زمین انجام دهیم.

در سمت روشن‌تر، شراره‌های خورشیدی و جرم خارج‌شده از تاج خورشیدی مسئول پدیده‌های شفق رنگارنگی هستند که در آسمان شب نزدیک مناطق قطبی دیده می‌شوند.

این آرایه بزرگ در ژوئن ۲۰۲۳ و پس از تکمیل مراحل هم‌ترازی و آزمایش مشترک، عملیات آزمایشی را آغاز خواهد کرد. این تنها یکی از پروژه‌های جدید رصد خورشید به شمار می‌رود که در سراسر جهان در حال انجام شدن است.

چین ساخت بزرگترین مجموعه تلسکوپ‌های جهان را به پایان رساند
نمای هوایی از محل ساخت تلسکوپ رادیویی خورشیدی در ۱۳ نوامبر ۲۰۲۲

"ماریا کازاچنکو"(Maria Kazachenko)، فیزیکدان خورشیدی "دانشگاه کلرادو بولدر"(CU Boulder) گفت: ما در حال وارد شدن به عصر طلایی نجوم خورشیدی هستیم زیرا تلسکوپ‌های خورشیدی زیادی داریم که به صورت آنلاین کار می‌کنند.

"دینگ مینگده"(Ding Mingde)، فیزیکدان خورشیدی "دانشگاه نانجینگ"(NJU)، با تاکید بر اهمیت همکاری جهانی در این قلمرو افزود: داشتن رصدخانه‌ها در چین، داده‌های مهمی را در مورد فعالیت‌های خورشیدی ارائه می‌دهد که برای تلسکوپ‌ها در سایر مناطق قابل مشاهده نیستند.

تلسکوپ رادیویی خورشیدی دائوچنگ، بخشی از یک شبکه نظارت بر محیط فضایی از زمین است که "پروژه نصف‌النهار چین"(Chinese Meridian Project) نام دارد.


نوشته شده در   پنجشنبه 10 آذر 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode