ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 3 اسفند 1402
پنجشنبه 3 اسفند 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 25 مهر 1390     |     کد : 26951

کشف کوسه زال و يک چشم!

یک ماهیگیر مکزیکی که یک ماده کوسه باردار را شکار کرده بود مشاهده کرد که جنین این کوسه تیره، یک موجود زال و تک چشم است.

جام جم آنلاين: یک ماهیگیر مکزیکی که یک ماده کوسه باردار را شکار کرده بود مشاهده کرد که جنین این کوسه تیره، یک موجود زال و تک چشم است.
"انریکو لوسرو لئون" ماهیگیر مکزیکی در نزدیکی جزیره سرالو در خلیج مکزیک یک کوسه قهوه ای (Carcharhinus obscurus) باردار را شکار کرد. زمانی شكم شکار خود را باز کرد یک جنین ناهنجار را در میان 9 جنین کاملا سالم پیدا کرد.

این جنین 56 سانتیمتری یک كوسه متاثر از ناهنجاری مادرزادی تک چشمی (سیکلوپیا) است. در این ناهنجاری ویژه مهره داران، جاندار به جای دو چشم، دارای یک کاسه چشم کم و بیش کامل است که در وسط پیشانی جای گرفته است.

این خبر به "فیلیپه گالوان- ماگانا" زیست شناس مرکز علوم دریایی "لا پاز" در مکزیک رسید و این محقق، این جنین تک چشم زال را مورد مطالعه قرار داد.

به گزارش مهر، در این تحقیقات، این جنین تک چشم کوسه مورد رادیوگرافی قرار گرفت و با سایر نمونه های تک چشم مقایسه شد.

براساس گزارش نشنال جئوگرافیك، در گذشته نیز نمونه های دیگری از کوسه های متاثر از تک چشمی دیده شده بود البته این حیوانات قادر نیستند در حيات وحش زنده بمانند.

دلیل ناشناخته

این کوسه علاوه بر تک چشمی از ناهنجاریهای دیگری چون زالی، نبود حفره های بینی و بدشکلی ستون فقرات رنج می برد.

در پستانداران، یکی از دلایل سیکلوپیا کمبود ویتامین A در رژیم غذایی مادر در زمان بارداری است اما در کوسه ها به سختی بتوان علت بروز این ناهنجاری را شناسایی کرد. در این مورد، دانشمندان معتقدند که آلودگی آبهای خلیج کالیفرنیا یکی از دلایل آن باشد.

شکار آسان

به گفته این زیست شناس، حتی اگر این کوسه به دنیا می آمد قادر نبود به مدت طولانی زنده بماند. رنگ سفید این حیوان، شکار آن را برای شکارچیان بسیار ساده می کرد و ناهنجاري ستون فقرات مانع می شد که این کوسه بتواند به خوبی شنا کند و از محل خطر بگریزد.

متفاوت از همه

این کوسه تک چشم در کنار یکی از برادرانش که یک رنگ طبیعی خاکستری- لاجوردی بر روی پشت خود دارد و ناحیه شکمی آن روشن است دیده می شود.

طول این کوسه های تیره در بزرگسالی می تواند به 3 متر برسد. این گونه به آهستگی رشد می کند و اغلب می تواند تا 45 سالگی زندگی کند.

تک چشم

چشم این کوسه تک چشم در مرکز پوزه آن قرار گرفته و حدود 3 سانتیمتر پهنا دارد. علیرغم فقدان حفره های بینی، این جنین دارای آبشش های سالمی است و دهان آن محتوی دندانهای کوچکی است.

کوسه اي که شبیه هيچ كوسه اي نیست

کوسه تک چشم در میان سایر کوسه های صید شده دیده می شود. علاوه بر تک چشمی بودن، زال بودن نیز یکی دیگر از ویژگیهای بسیار نادر در میان کوسه ها است. این اولین مورد مستند از پديده زالی در یک کوسه قهوه ای است.


نوشته شده در   دوشنبه 25 مهر 1390  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode