ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : دوشنبه 27 فروردين 1403
دوشنبه 27 فروردين 1403
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 5 مهر 1401     |     کد : 199460

مراحل تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه

شناسنامه به دلیل اطلاعات مندرج در آن یکی از اسناد بسیار مهم هویتی محسوب می‌گردد. در این مطلب، مراحل تغییر قانونی نام و نام خانوادگی را به اختصار توضیح می‌دهیم.

شناسنامه به دلیل اطلاعات مندرج در آن یکی از اسناد بسیار مهم هویتی محسوب می‌گردد. در این مطلب، مراحل تغییر قانونی نام و نام خانوادگی را به اختصار توضیح می‌دهیم.

به گزارش نصر، شناسنامه یکی از اسناد رسمی در ایران است که سازمان ثبت احوال کشور موظف است آن را برای هر شهروند ایرانی صادر کند. این سند رسمی در بردارنده اطلاعات هویتی اشخاص، نام پدر و مادر، همسر، نام و تعداد فرزندان و همچنین وقایعی مانند ازدواج، طلاق و فوت است.
این سند به دلیل اطلاعات مندرج در آن یکی از اسناد بسیار مهم هویتی محسوب می‌گردد. به همین دلیل، تغییر نام افراد فقط در شرایط خاص و ویژه‌ای امکان‌پذیر می‌باشد.
گفتنی است بر اساس قانون، هرگونه تغییر در شناسنامه بدون طی مراحل قانونی جرم محسوب می‌گردد؛ بنابراین اگر فردی قصد تغییر نام خود را دارد تنها باید از طریق مراجع قانونی اقدام نماید.
یکی از مهمترین دلایلی که برای وضع این قانون می‌توان ذکر کرد، حفاظت از اعتبار اسناد سجلی (شناسنامه و پاسپورت) می‌باشد تا اشخاص با نام ثابتی در برابر دیگران شناخته شوند و با تغییر نام خود، زمینه فرار از وظایف و تکالیف قانونی خود را فراهم نکنند. با این حال برخی از افراد به دلیل نارضایتی از نام خود، درصدد تغییر آن می‌باشند.
دستورالعمل ثبت احوال در خصوص تغییر نام
دستورالعمل جدید تغییر نام در شناسنامه و تصویب آن در شورای عالی ثبت احوال، اختیار تغییر نام را به سازمان ثبت احوال داده است. بر اساس ماده ۲۰ قانون ثبت احوال، اشخاص می‌توانند با ارائه مدارک شناسایی به ادارات ثبت احوال و پرداخت هزینه‌های مربوطه، دادخواستی مبنی بر تغییر نام و نام خانوادگی خود تسلیم نمایند.
در صورتی که این درخواست با قوانین و شرایط تغییر نام ثبت احوال مغایرتی نداشته باشد، اصلاحات لازم در شناسنامه فرد ثبت خواهد شد. ثبت احوال معمولاً با درخواست‌هایی در بدو امر موافقت می‌کند که تشخیص دهد نام دارای الفاظ یا معانی خارج از عرف و غیرمتداول است.


نوشته شده در   سه شنبه 5 مهر 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode