ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 14 فروردين 1399
پنجشنبه 14 فروردين 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 27 خرداد 1388     |     کد : 3225

راههاى ایجاد صمیمیت در خانه

باید کارى کرد بچه ها خانه را محیط صمیمیت بدانند، درد دلهایشان را با والدین خود مطرح کنند، حرفهایشان را با آنها بزنند و ... چه کنیم که خانه محل صمیمیت باشد؟ در این زمینه ده اصل گفته شده است...

باید کارى کرد بچه ها خانه را محیط صمیمیت بدانند، درد دلهایشان را با والدین خود مطرح کنند، حرفهایشان را با آنها بزنند و ... چه کنیم که خانه محل صمیمیت باشد؟ در این زمینه ده اصل گفته شده است:

الف. وجود صمیمیت بین پدر و مادر

اگر داخل خانه بین پدر و مادر صمیمیت و همکارى وجود داشته باشد، آنگاه مى توانید از بچه ها توقع داشته باشید که آنها هم با شما همکارى کنند و صمیمى باشند. اولین دارویى که داده مى شود این است که خودتان با یکدیگر صمیمى باشید. دوست باشید، درد دل خود را بگویید، باهم صحبت کنید تا در این محیط این صفات پرورش یابد. «مردم را نه فقط با زبان، بلکه با عمل به راه خیر دعوت کنید.»

ب. هوشیارى، دقت، حسابگرى

در صورتى که صمیمیت ایجاد مى شود که فرزند احساس کند اولیایش انسانهاى هوشیار و مشکل گشایى هستند. اگر احساس بچه این باشد که مى توان پدر و مادر را فریب داد احساس صمیمیت نخواهدکرد. موضعگیرى مى کند و کار خودش را انجام مى دهد.

ج. رفتار اخلاقى و شخصیت تربیتى

درستکارى و پاکى و صداقت و حسن خلق به انسان شخصیت مى دهد و او را بالا مى آورد. شخصیت هم نفوذ ایجاد مى کند و با این نفوذ مى توان نفر مقابل را رام کرد. فرزندان باید خاطره خوبى را از رفتار اخلاقى و شخصیت تربیتى پدر و مادر در دلشان وجود داشته باشد.

د. برخورد منطقى با خطاهاى فرزندان

درمقابل هر خطا باید عکس العمل مناسبى داشته باشیم. فرزند خطایى کرده و پدر و مادر هم عصبانى شده و اختیار از دست داده اند. در این حالت هر تصمیمى گرفته شود و هر کارى که انجام گیرد غیرمنطقى است و عقلانى نخواهد بود. باید عصبانیت فرونشیند تا انسان بتواند با حساب و منطقه کارى انجام دهد.

هـ. بهادادن به نقاط قوت فرزندان

ما از میزان عدل الهى نباید سبقت بگیریم. آنجا گناهان و ثواب ها را باهم مى سنجند، ترازو و حساب و معادله اى در کار است . به علاوه خدا مى گوید کارهاى خیر شما را ده برابر اجر مى دهیم. امتیاز دادن و تشویق کردن در برابر کارهاى مثبت، از اصول دیگر ایجاد صمیمیت است.

و. ایجاد یک محیط صمیمانه براى بحث و گفت وگو

گاهى چقدر بین بچه ها و والدین صمیمیت مى بینیم. پدر یا مادرى با فرزند خود موضوعى را طرح و پیرامونش بحث و گفت وگو و درد دل مى کنند. اساساً از فرزندان باید بخواهیم براى ما حرف بزنند. مثلاً از آنها بپرسیم امروز چه مسائلى پیش آمد؟

ز. نظرخواهى از فرزندان در امور خانواده

به ا ین هدف که بچه را به حساب آورده باشید مشورت کنید. اجازه بدهید نظر بد و ناقص بدهند تا نظرشان را اصلاح کنید و اگر هم نظر خوبى بیان کرد به آن عمل کنید.

ح. ایجاد محیط همکارى و تقسیم مسؤولیت

به تناسب سن و توان بچه ها کارها را بین آنان تقسیم کنید. مثلاً یک سفره بیندازید، یکى در شستن ظرفها کمک کند، دیگرى خرید کند. کارها را خیلى منطقى و عادلانه تقسیم کنید ولى از آنها مسؤولیت بخواهید.

 

منبع: گفتارهاى تربیتى، دفتر نشر فرهنگ اسلامى


نوشته شده در   چهارشنبه 27 خرداد 1388  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode