ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 12 اسفند 1399
سه شنبه 12 اسفند 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 1 اسفند 1399     |     کد : 195043

رئیس ستاد بزرگداشت شهید خیابانی خبر داد

برگزاری همایش بین المللی "شیخ شهید محمد خیابانی" همزمان با روز شهید در ۲۲ اسفند

نماینده مردم در تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی و رئیس ستاد بزرگداشت شیخ محمد خیابانی، از برگزاری همایش بین المللی شیخ شهید محمد خیابانی در روز ۲۲ اسفند که به نام روز شهید و بزرگداشت شهدا مزین است، خبر داد.

ایسنا/آذربایجان شرقی: نماینده مردم در تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی و رئیس ستاد بزرگداشت شیخ محمد خیابانی، از برگزاری همایش بین المللی شیخ شهید محمد خیابانی در روز ۲۲ اسفند که به نام روز شهید و بزرگداشت شهدا مزین است، خبر داد.

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در پیش همایش معلمان و دانش آموزان شیخ شهید محمد خیابانی، افزود: آئین افتتاحیه همایش بین المللی شیخ شهید محمد خیابانی، صبح روز ۲۲ اسفند در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد.

وی افزود: اختتامیه این همایش نیز عصر همان روز در شبستر به عنوان زادگاه شیخ محمد خیابانی و در تالار شیخ محمود شبستری این شهرستان برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: آخرین سلسله از نشست‌های همایش بین المللی بزرگداشت شیخ شهید محمد خیابانی نیز روز بیست و پنجم اسفند در محل مجلس مشروطه تهران به انجام خواهد رسید.

حجت الاسلام میرتاج‌الدینی گفت: تاکنون شش پیش همایش با موضوع شیخ محمد خیابانی برگزار شده و با سه همایشی که در تبریز، شبستر و تهران برگزار خواهد شد، گامی عملی در جهت تحقق توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر معرفی بیشتر نقش آفرینان تاریخ آذربایجان برداشته می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که شیخ شهید افکار بسیار روشنی داشت که بعد از گذشت ۱۰۰ سال از شهادت هم‌چنان خریدار دارد، اضافه کرد: دلیل اصلی این مهم داشتن خاستگاه دینی و اسلامی قیام شیخ شهید محمد خیابانی است.

وی با قیاس شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» مبازرات نهضت امام خمینی ( ره )  در دوران انقلاب اسلامی با اهداف شیخ شهید محمد خیابانی از قیام، گفت: به استناد نتایج تحقیقات محققان، شیخ شهید محمد خیابانی هم به دنبال استقلال و آزادی بود و این شعارها را به صراحت مطرح می‌کرد، ضمن این‌که هدف دیگر او از انجام قیام، حاکمیت مردم و قانون در سراسر ایران  بود.

رئیس ستاد بزرگداشت شهید خیابانی با بیان این‌که شعار «حاکمیت مردم و قانونِ» شیخ محمد خیابانی قرابت بسیاری با شعار «جمهوری اسلامی» مبارزات دوران انقلاب اسلامی دارد، گفت: حضرت امام خمینی(ره) در بدو ورود به میهن اسلامی در ۱۲ بهمن، تاکید کردند که به پشتیبانی ملت، دولت تعیین خواهند کرد. در حُکم نصب مهندس مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت هم، امام خمینی(ره) به صراحت از پشتیبانی رای مردم سخن گفته‌اند که بعدها در همه پرسی قانون اساسی، انتخاب روسای جمهور، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و حتی گزینش نمایندگان مجلس خبرگان رهبری هم انتخابات برگزار شده و منتخبان، با آرای مردم به مناصب مزبور راه یافته‌اند.

وی افزود: در سخنرانی روز ۲۹ بهمن مقام معظم رهبری هم از اولویت دار بودن حضور حداکثری مردم در انتخابات سال ۱۴۰۰ سخن گفتند و البته تاکید کردند که اگر انتخاب اصلحی انجام بپذیرد، نور علی نور خواهد شد که نشان می‌دهد مشارکت مردم در تعیین سرنوشت شان چقدر اهمیت دارد.

وی افزود: در طول ۴۲ سال از عمر انقلاب اسلامی، ۴۰ دوره انتخابات مختلف برگزار شده و این، همان تحقق شعار حاکمیت مردمی است که شیخ شهید دنبال می‌کرد.

به نقل از روابط عمومی ستاد بزرگداشت شهید خیابانی، پیش همایش معلمان و دانش آموزان با《 عنوان شیخ شهید محمد خیابانی معلم تحول آفرین و هویت ساز》با همکاری ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ شهید محمد خیابانی و اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی برگزار شد.

شیخ شهید محمد خیابانی از روحانیون مبارز دوران مشروطیت و از نمایندگان مردم آذربایجان در مجلس آن دوره بود که ۱۰۰ سال پیش در ۲۱ شهریور سال ۱۲۹۹ هجری شمسی، در راه مبارزه با استعمار و استبداد توسط مزدوران داخلی به شهادت رسید.


نوشته شده در   جمعه 1 اسفند 1399  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode