ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : شنبه 16 مهر 1401
شنبه 16 مهر 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 9 مرداد 1401     |     کد : 199177

همزمان با آغاز محرم ۱۴۰۱ صورت گرفت؛

چاپ بیست و دوم کتاب «سخنان امام حسین بن علی(ع) از مدینه تا کربلا»

چاپ بیست و دوم کتاب «سخنان امام حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا» اثر آیت الله محمدصادق نجمی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

چاپ بیست و دوم کتاب «سخنان امام حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا» اثر آیت الله محمدصادق نجمی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، چاپ بیست و دوم کتاب «سخنان حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا» اثر آیت الله محمدصادق نجمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۴۱۶ صفحه روانه بازار نشر شد.

نهضت بزرگ کربلا، صفحه تابناکی در تاریخ بشری است که هماره، فراراه رهپویان حقیقت و آزادگی و عدالت است. چگونه باید زوایای گوناگون این قیام را شناخت؟ بی‌تردید مهمترین راه، مطالعه سخنانی است که امام حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا، ایراد فرموده و در ضمن آنها فلسفه قیام و بسیاری از مسائل دیگر را به روشنی تشریح کرده است.

با مطالعه و تأمل در آن سخنان می‌توان وجوه مختلف نهضت حسینی، حوادث و جریان‌ها و نیز چهره‌های حق و باطل را بازشناخت. این سخنان حضرت در منابع گوناگون تاریخی پراکنده و مطالعه آنها برای همه میسور نبود تا اینکه نویسنده کتاب حاضر، همه آنها این کلمات و سخنان را از منابع دست اول تاریخی، در یکجا گرد آورد و گنجینه‌ای از معارف دینی، سیاسی و تاریخی را به آسانی در اختیار گذاشت.

منظور از سخنان امام حسین بن علی (ع) که در این مجموعه جمع آوری شده، تنها متن سخنان آن حضرت در مسیر آن حضرت از مدینه تا کربلا است اما مطالب زیادی که به صورت نقل به معنا در طول سفر عراق از امام نقل شده، از موضوع این کتاب خارج است.‌

ساختار اثر

این اثر در چهار بخش تألیف شده است؛ در بخش اول که به «سخنان امام حسین (ع) از مدینه تا مکه» اختصاص یافته، سخنانی از جمله خطاب به استاندار مدینه، در پاسخ مروان بن حکم، در کنار قبر رسول خدا (ص)، پاسخ ام سلمه در پاسخ محمد حنفیه، وصیت نامه امام حسین (ع)، سخنان امام (ع) به هنگام خروج از مدینه، هنگام ورود به مکه، در پاسخ عبدالله بن عمر، نامه‌ای به بنی هاشم، نامه حسین بن علی (ع) به مردم بصره، نامه آن حضرت در پاسخ نامه‌های مردم کوفه، نامه به مسلم بن عقیل، خطبه حضرت در مکه، در پاسخ به ابن عباس، در پاسخ عبدالله بن زبیر تبیین شده است.

«سخنان امام حسین (ع) از مکه تا کربلا» عنوان دومین بخش از این اثر است که در پاسخ محمد حنفیه، در پاسخ به عبدالله بن جعفر و عمرو بن سعید،، پیشنهاد شترداران، دومین نامه به مردم کوفه، در مسیر کوفه، در پاسخ حضرت زینب (س)، در منزل ثعلبیه، در منزل شقوق در منزل زباله، در بطن عقبه، سخنرانی امام بعد از نماز ظهر و عصر در شراف، در پاسخ حر، در پاسخ ابوهرم، در پاسخ طرماح بن عدی و یارانش، سخنی با عبدالله بن حر جعفی، در پاسخ عمرو بن قیس و پسر عمویش، در نزدیکی کربلا است.

نویسنده در سومین بخش از این کتاب به «فرمایشات آن حضرت در کربلا» پرداخته که در این میان می‌توان به سخنان ایشان به هنگام ورود به کربلا، خطبه امام (ع) پس از ورود به کربلا، نامه به محمد حنفیه، در پاسخ نامه ابن زیاد، با عمر بن سعد، گفتار امام (ع) در عصر تاسوعا، سخنان حسین بن علی (ع) در شب عاشورا، حماسه دیگری از زبان حسین بن علی (ع)، شعر امام (ع) و وصیت آن حضرت به خواهران و همسرانش در شب عاشورا، قرائت امام (ع) در شب عاشورا، رؤیای امام (ع) در شب عاشورا، دعای امام در صبح عاشورا، اولین سخنرانی امام (ع) در روز عاشورا، دومین سخنرانی در روز عاشورا، نفرین امام (ع)، سخنی با عمر سعد، خطاب به هرثمه، در پاسخ عمرو بن حجاج، خطاب به یارانش هنگام شروع جنگ، عوامل خشم خدا، سخنان امام (ع) هنگام شهادت یارانش، هنگام وداع، حماسه امام (ع) در میان میدان شهادت، منشور جهانی از قتلگاه کربلا، آخرین مناجات حسین بن علی اشاره کرد.

در چهارمین و آخرین بخش از این اثر «خطبه حسین بن علی در منی» تشریح شده که در این راستا، نگاهی اجمالی به محتوا و چگونگی نقل این خطبه شریف در منابع حدیثی، انگیزه ایراد این خطبه از سوی حسین بن علی (ع)، کیفیت ایراد این خطبه، متن خطبه، ترجمه آن، نکات و نتایج در این خطبه شریف، پاسخ عملی به این خطبه، انقلاب اسلامی ایران پاسخی بر خطبه حسین بن علی (ع)، عکس العمل کفر جهانی تبیین شده است. ‌


برچسب ها
نوشته شده در   يکشنبه 9 مرداد 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode