ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : چهارشنبه 8 تير 1401
چهارشنبه 8 تير 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401     |     کد : 198726

با جمع شدن پنلهای خورشیدی؛

مرگ «اینسایت» در مریخ نزدیک است!

به نظر می رسد فقط چند ماه تا پایان ماموریت لندر اینسایت ناسا در مریخ باقی مانده زیرا گرد و غبار روی پنل های خورشیدی آن جمع شده است.

به نظر می رسد فقط چند ماه تا پایان ماموریت لندر اینسایت ناسا در مریخ باقی مانده زیرا گرد و غبار روی پنل های خورشیدی آن جمع شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، این در حالی است که لندر مذکور تا حد ممکن مشغول انجام فعالیت های علمی است.

روز گذشته مقامات ناسا در کنفرانس خبری اعلام کردند اینسایت با فرایند طولانی مدت تجمیع گرد و غبار روی پنل های خورشیدی اش روبرو است و قدرت لندر به یک دهم توان ۵ هزار وات ساعتی آن هنگام فرود کاهش یافته است.

کاتیا زامورا گارسیا معاون مدیر پروژه اینسایت در آزمایشگاه JPL ناسا به خبرنگاران گفت: هنگامیکه لندر روی مریخ فرود آمد، انرژی آن برای مدت یک ساعت یا ۴۰ دقیقه فعالیت کافی بود. انرژی ابزار اکنون حداکثر برای ۱۰ دقیقه فعالیت کافی است.

اما هنوز به طور دقیق مشخص نیست اینسایت چه زمانی برای همیشه روی مریخ خاموش می شود. این امر به شرایط آب وهوایی، عملکرد فضاپیما و دیگر عوامل بستگی دارد. بروس برنارد یکی از محققان JPL می گوید: عملکرد اینسایت فراتر از انتظارات ما بوده است و بنابراین ممکن است بیشتر از مدت زمانی که ما فکر می کنیم در مریخ فعال بماند.

لندر اینسایت در نوامبر ۲۰۱۸ میلادی روی سیاره سرخ فرود آمد و فعالیت های ارتعاشی روی سطح سیاره را به طور بی سابقه ای اندازه گیری کرد. این ابزار حدود یک هفته قبل بزرگترین زلزله در مریخ را نیز ثبت کرد. همچنین اینسایت از زمانی که به منطقه Elysium Planitia رسیده، بیش از ۱۳۰۰ زلزله ثبت کرده است.

درهر حال اینسایت نیز مانند دیگر ابزارهای خورشیدی روی مریخ با عامل محدود کننده گرد و غبار دست و پنجه نرم کرده است. ناسا از چندماه قبل هشدار داده بود لندر مذکور احتمالاً در نیمه ۲۰۲۲ میلادی از کار بیفتد.


برچسب ها
نوشته شده در   چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode