ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : جمعه 10 تير 1401
جمعه 10 تير 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 18 ارديبهشت 1401     |     کد : 198655

شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارکی

اخترشناسان اخیرا موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارک جدید در تصاویر تلسکوپ فضایی هابل شده‌اند.

اخترشناسان اخیرا موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارک جدید در تصاویر تلسکوپ فضایی هابل شده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، اخترشناسان با ترکیب هوش مصنوعی و رصدهای خود موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارکی در تصاویر هابل که شامل بیش از ۳۷ تصویر ثبت شده طی دو دهه است، شده‌اند.

در روز جهانی سیارک‌ در ماه ژوئن ۲۰۱۹، یک گروه بین‌المللی از ستاره شناسان پروژه "شکارچی سیارک هابل" را آغاز کردند. شکارچی سیارک هابل یک پروژه علمی شهروندی برای شناسایی سیارک‌ها از داده‌های آرشیوی هابل است.

ایده ایجاد این طرح توسط محققان و مهندسان "مرکز علم و فناوری اروپا" و "مرکز داده‌های علمی مرکز نجوم فضایی اروپا" و پلتفرم "زونیورس"(بزرگترین پلتفرم علمی جهان) و گوگل ایجاد شد.

اخترشناسان مجموعا بیش از ۳۷ هزار تصویر ترکیبی را که بین آوریل ۲۰۰۲ و مارس ۲۰۲۱ با دو ابزار هابل به نام دوربین پیشرفته نقشه‌برداری(ACS) و دوربین میدان باز ۳(WFC۳)گرفته شده بودند را شناسایی و بررسی کردند. دنباله‌های سیارکی به صورت خطوط منحنی یا رگه‌هایی رنگی در این تصاویر نمایان هستند.

بیش از ۱۱۴۰۰ نفر از شهروندان این تصاویر را طبقه‌بندی و تجزیه و تحلیل کردند. بیش از ۱۰۰۰ دنباله سیارکی شناسایی شد. با ترکیب رصدهای انجام شده و هوش مصنوعی محققان موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارکی شدند. شرکت کنندگان پروژه همچنین اجرام مختلف نجومی دیگر مانند همگرایی گرانشی، کهکشان‌ها و سحابی‌ها را نیز نشانه‌گذاری کردند.

شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارکی

تقریبا یک سوم از دنباله‌های سیارکی مشاهده شده را می‌توان شناسایی و در گروه سیارک‌های شناخته شده در مرکز سیاره کوچک اتحادیه بین‌المللی نجوم، (بزرگترین پایگاه داده اجرام منظومه شمسی) طبقه‌بندی کرد.

"هابل" قوی‌ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های کیهانی ناسا تاکنون بوده که به مدت ۳۲ سال در حال فعالیت است و ناسا امیدوار است سال‌های بیشتری نیز فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان‌های دور و ماده‌ تاریک را مورد مطالعه قرار داد.


نوشته شده در   يکشنبه 18 ارديبهشت 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode