ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : جمعه 21 مرداد 1401
جمعه 21 مرداد 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 8 آذر 1400     |     کد : 197381

شناسایی کهکشان‌های نامرئی مربوط به ابتدای جهان

ستاره شناسان دانمارکی موفق به شناسایی دو کهکشان نامرئی شده‌اند که شکل‌گیری و پیدایش آنها به ابتدای جهان باز می گردد و می‌توانند رازهای زیادی را در مورد آفرینش افشا کنند.

ستاره شناسان دانمارکی موفق به شناسایی دو کهکشان نامرئی شده‌اند که شکل‌گیری و پیدایش آنها به ابتدای جهان باز می گردد و می‌توانند رازهای زیادی را در مورد آفرینش افشا کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، محققان و ستاره شناسان از امواج رادیویی برای عبور از گرد و غبارهایی استفاده کردند که کهکشان‌های یادشده را از دید مخفی می‌کرد.

یافته‌های مذکور نشان می‌دهد این کهکشان‌ها ابعاد و تعدد زیادی در ابتدای خلقت داشته‌اند و برآوردهای فعلی در مورد آنها کمتر از حد واقعی بوده است.

تلسکوپ فضایی هابل یکی از قدرتمندترین ابزار مشاهده کیهانی در اختیار انسان‌هاست که قادر به دیدن اجرام در فاصله بیش از ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین است. از آنجایی که فضا و زمان بسیار در هم تنیده شده‌اند، اجرامی که در آن فاصله شناسایی می‌شوند، در شرایط ۱۳ میلیارد سال پیش خود مشاهده می‌شوند و این امر به اخترشناسان امکان می‌دهد که به طور مؤثر به گذشته و دوران پیدایش کیهان بنگرند.

دو کهکشان تازه کشف شده REBELS-۱۲-۲ و REBELS-۲۹-۲ نامگذاری شده‌اند، و اگرچه نور آنها ۱۳ میلیارد سال سفر کرده است تا به زمین برسد، اما این کهکشان‌ها در واقع بسیار بیشتر از ۱۳ میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارند. زیرا به لطف انبساط کیهان، کهکشان‌های مذکور اکنون در فاصله خیره کننده ۲۹ میلیارد سال نوری از ما قرار دارند و لذا در زمره دورترین کهکشان‌های شناخته شده توسط بشر قرار دارند.

کشف این کهکشان‌ها همچنین سوالات جالب جدیدی را در مورد جهان اولیه به ذهن متبادر می‌کند. بر اساس محاسبه ستاره شناسان، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از کهکشان‌های مربوط به ابتدای خلقت ممکن است در پشت گرد و غبارهای کیهانی پنهان شده باشند. لذا مدل‌های ما از تکامل کیهان ممکن است با واقعیت فاصله زیادی داشته باشند.


نوشته شده در   دوشنبه 8 آذر 1400  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode