ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 21 مرداد 1399
سه شنبه 21 مرداد 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 23 دي 1398     |     کد : 190748

یک مدرس عالی حوزه علمیه:

فیلسوف باید ما را با حقیقت مواجه سازد

حجت الاسلام پورمحمدی با اشاره به اینکه فیلسوف باید ما را با حقیقت مواجه سازد گفت: کار فلسفه در دنیای جدید اینست که جهان را برای ما تبیین کند و در این راستا انتظار زیادی از فلسفه نداریم.

حجت الاسلام پورمحمدی با اشاره به اینکه فیلسوف باید ما را با حقیقت مواجه سازد گفت: کار فلسفه در دنیای جدید اینست که جهان را برای ما تبیین کند و در این راستا انتظار زیادی از فلسفه نداریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین علی پورمحمدی در مصاحبه تلفنی با برنامه «سوفیا» ضمن ارائه تعریفی از فیلسوف گفت: فیلسوف کسی است که صاحب تفکر فلسفی است و بدین اعتبار تعریف فلسفه نیز شامل فیلسوف می شود.طبق مکاتب سنتی، برای فیلسوفان تعاریف مجزایی قائل نیستند اما در لایه های عمیق تر، می توان امتیاز خاص برای فیلسوف قائل بود.

حجت الاسلام پورمحمدی با ارائه تعریفی از ملاصدرا افزود: ملاصدرا فلسفه را اینگونه تعریف می کند که به عالم ذهنی همچون عالم چشم نزدیک است – یعنی همان چیزی که بصورت واقعی دیده می شود در زمره فلسفه جای می گیرد- و فیلسوف در این باب هندسه عالم را در ذهن خود ترسیم می کند.ملاصدرا می گوید فلسفه اینگونه است که انسان حقیقت عالم را آنگونه که هست می شناسد و در اینجا از تعریف فلسفه می توان به تعریف فیلسوف پی برد.

حجت الاسلام پورمحمدی ادامه داد: گاه از فیلسوفان توقعی علمی داریم اما در زندگی به درک عمیق تری از هستی نیازمندیم؛ مانند لحظاتی که به آگاهی یابی از هستی نیاز است و در اینجا فیلسوفان باید به کمک آیند و ما را در درک هستی کمک کنند.در دنیای غرب نیز اصطلاحی بعنوان تکنسین فلسفه را تعریف می کنند؛ این فرد با تاریخ فلسفه درگیر است اما آیا می توان او را بعنوان فیلسوف تلقی کرد؟»

یک مدرس عالی حوزه علمیه گفت: فلسفه در غرب بعنوان یکی از رشته های مهم دانشگاهی است ولی آیا همه دانشجویان و اساتید فیلسوف هستند؟ خیر این افراد تکنسین فلسفه می باشند که موضوعات مختلف را در فرمول های فلسفی قرار می دهند و به نتیجه ای دست می یابند.

وی با اشاره به اینکه فیلسوف باید ما را با حقیقت مواجه سازد، تصریح کرد: امروز در فلسفه مدرن تعریفی از متافیزیک وجود دارد؛ یعنی وقتی هر یک از علوم کار خود را انجام می دهند و زندگی طبیعی جریان دارد، فلسفه به میدان می آید و روند زندگی را تشریح می نماید. مثلا فلسفه اخلاقی بررسی می کند که آیا روند این زندگی با اخلاق همراه است یا خیر و در این راستا فیلسوف اخلاق کسی است که با ابزار عقل زندگی را با معیارهای اخلاقی می سنجد.فیلسوف سیاسی دست به بررسی می زند و می گوید آیا جریان سیاسی جامعه با معیارهای عقلایی همراه است؟ یعنی فیلسوفان در هر بخش از زندگی سنجشی بر پایه عقل انجام می دهند.کار فلسفه در دنیای جدید اینست که جهان را برای ما تبیین کند و در این راستا انتظار زیادی از فلسفه نداریم. لذا فلسفه دوران های مختلف متفاوت است چون تبیین ها عقلانی و نزدیک تر به واقعیت می شوند.


برچسب ها
نوشته شده در   دوشنبه 23 دي 1398  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode