ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : يکشنبه 23 مرداد 1401
يکشنبه 23 مرداد 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 20 فروردين 1397     |     کد : 183246

هشدار رئیس سازمان انرژی اتمی به اتحادیه اروپا

رئیس سازمان انرژی اتمی، درباره هرگونه تبعیت اتحادیه اروپا از سیاست ضدبرجامی امریکا، هشدار داد و آن را برای این اتحادیه خفت بار دانست.

رئیس سازمان انرژی اتمی، درباره هرگونه تبعیت اتحادیه اروپا از سیاست ضدبرجامی امریکا، هشدار داد و آن را برای این اتحادیه خفت بار دانست.
به گزارش افق نیوز، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به پرسشی درباره رویکرد اروپائی‌ها در تبعیت از سیاست‌های ضد برجامی ترامپ اظهار داشت: مسأله‌ای که پیش آمده؛ بسیار پیچیده است و بنده در جایگاه رئیس سازمان انرژی اتمی، خیلی نمی‌خواهم وارد تحلیل سیاسی و این قضایا شوم، مسئولیت بنده، آمادگی برای برگشت‌پذیری در صورت نیاز است که ما این آمادگی را ایجاد کرده‌ایم و به بیان همین مقدار بسنده می‌کنم که این آمادگی را در همه حوزه ها ایجاد کرده‌ایم؛ البته باز تأکید می‌کنم هیچ‌گاه دلم نمی‌خواهد که وارد چنین شرایطی شویم اما هر  وقت تصمیم بگیرند؛ برمی‌گردیم.

صالحی تصریح کرد: سؤالی که پرسیدید از نظر سیاسی سؤال بسیار پیچیده‌ایست و نیاز به تحلیل وسیعی دارد؛ مناسبات اروپا با امریکا ویژه است، آنان متحد راهبردی هستند، همین قدر می‌گویم که اگر اروپا بخواهد در این زمینه با امریکا صددرصد همراهی کند، برای اروپایی ها خفت، خواهد بود زیرا ما در مذاکرات با ۱+۵؛ با امریکا مذاکره می کردیم با مجموعه ۱+۵ که مذاکره نمی کردیم ما با امریکا مذاکره می کردیم و این امریکا بود که با بقیه اعضا مذاکره و آنان؛ به ویژه اتحادیه اروپا را راضی می‌کرد.
صالحی افزود: بر این اساس، این امریکایی ها بودند که اتحادیه اروپا را در خصوص برجام راضی کردند، چنانکه در بسیاری موارد رضایت فرانسوی ها به سختی حاصل می شد اما اکنون همین امریکا به اروپایی ها می گوید از برجام خارج شوند.
وی بار دیگر خطاب به اروپایی ها هشدار داد: اگر بنا باشد که اروپا به فوریت با امریکا همراهی کند، این یعنی اروپا مجموعه مستقلی نیست و در دایره و مدار سیاسی آمریکا می چرخد و هیچ استقلالی از خودش ندارد که این برای اروپا خفت سیاسی است.
معاون رئیس جمهور گفت: نمی دانم اروپا می خواهد چه کار کند اما این که اگر آمریکا از برجام خارج شود واکنش ایران چه خواهد بود به تصمیمات هیأت عالی نظارت بر برجام و مقامات ارشد نظام بستگی دارد.
صالحی همچنین درباره اظهارات اخیر نماینده امریکا در سازمان ملل مبنی بر اینکه حتی با خروج واشنگتن از برجام، ایران در این توافق خواهد ماند، گفت: تصمیم ایران تصمیمی نیست که کسی به عنوان یک شخص بتواند اتخاذ کند بلکه تصمیم جمعی است که مسئولان ارشد نظام اتخاذ می کنند؛ در چنان شرایطی وزارت امور خارجه تحلیل های بسیاری ارائه خواهد کرد، شرایط را خواهد سنجید و تصمیمات لازم را خواهد گرفت، اکنون درباره تصمیم ایران چیزی نمی شود گفت.
وی افزود: ممکن است مسئولی در وزارت امور خارجه درباره این موضوع، ابراز نظرکند چون موضوعی سیاسی است اما بنده در جایگاهی نیستم که درباره این موضوع اظهار نظر کنم یا حتی حدس بزنم، اما می‌دانم که نظام، سناریوهای مختلفی را طراحی کرده است و وظیفه ماست که برای همه سناریوها در بعد فنی آماده باشیم که این آمادگی را داریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات امریکا به ویژه بازگرداندن تحریم ها و مهمترین سناریوی ما درچنین شرایطی، تاکید کرد: بارها گفته‌ام و تعهد می‌کنم که اگر بنا بر بازگشت‌پذیری هسته ای باشد و مسئولان ارشد نظام به ما بگویند که اقدام کنیم، آمادگی لازم را داریم که غنی سازی۲۰ درصد را در فاصله ای ۴ روزه در فردو، آغاز کنیم و متأسفم که روزنامه‌ای، این اعلام آمادگی ما را با عنوان فریب مردم، تیترکرده بود.
صالحی، طرح موضوع تعیین سایت فردو؛ غنی سازی ۲۰ درصدی و تعیین دوره چهار روزه را برای این اقدام، برای طرف مقابل حاوی پیام دانست و افزود: بیش از این نمی خواهم وارد جزئیات شوم.
وی گفت: سفیر فرانسه در آمریکا از ترامپ پرسیده است: «اگر ایران در واکنش به خروج واشنگتن از برجام به غنی سازی بالا برگردد چه جوابی دارید؟ ابتدا این را پاسخ دهید، بعد راجع به خروج از برجام و تعیین تکلیف برای اروپا صحبت کنید»؛ وی حرف ما را قبول کرده است، یعنی متوجه شده است که این اعلام آمادگی ما برای بازگشت پذیری، جدیست و بلوف سیاسی نیست، او قبول کرده است؛ امیدواریم دوستان داخلی هم قبول کنند.
عضو هیأت عالی نظارت بر برجام همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر فرجام پیگیری شکایت از امریکا در کمیسیون مشترک برجام بابت نقض توافق هسته ای، گفت: من در جایگاهی نیستم که بخواهم تصمیمات هیأت عالی نظارت بر برجام را اعلام کنم؛ این هیأت، متولی و دبیر دارد، بهتراست از او بپرسید.
* ۸۳ دستاورد هسته‌ای فردا رونمایی می‌شود
رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: فردا از ۸۳ دستاورد هسته‌ای با حضور رئیس جمهور رونمایی می‌شود.
علی اکبر صالحی این دستاوردها را شامل طرح های مربوط به حوزه های مختلف صنعتی، اکتشاف و استخراج و تحقیقات سانتریفیوژ دانست و افزود: این طرح ها با وجود محدودیت ها به همت متخصصان سازمان انرژی اتمی اجرا شده است.
وی تعداد طرح ها و دستاوردها را بسیار بیش از این دانست و گفت: طرح ها و دستاوردهای هسته ای طبق شاخص های مصوب برای ارائه در روز فناوری هسته ای انتخاب می شوند و در ابتدا ۱۱۳ طرح ارائه شده بود که ۸۳ نمونه آن حایز شاخص ها شناخته شد.
صالحی افزود: سازمان انرژی اتمی به طور دائم تحولات عرصه فناوری هسته ای را رصد و تا حد ممکن سعی می کند فاصله میان کشورمان با کشورهای توسعه یافته را کاهش دهد که در این زمینه متخصصان ما خیلی موفق بوده اند.
وی گفت: به عنوان نمونه در حوزه استخراج و راه اندازی یکی از واحدهای اکتشاف و تولید کیک زرد، خبر خوبی اعلام خواهیم کرد که برای طرف مقابل حاوی این پیام است که جمهوری اسلامی ایران در این حوزه به طور جدی فعال است و زیرساخت هایش را به نحو احسن می سازد.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود : در ساخت سانتریفیوژهای مختلف نیز که از آن در حوزه سلامت و صنعت استفاده می شود قبلا چند سانتریفیوژ را ارائه کرده بودیم که اکنون فعال است و امسال سانتریفیوژ بسیار پیشرفته ای را به وزارت نفت تحویل می دهیم که سر چاه های حفاری از آن استفاده می شود و می تواند گل های حفاری را بازسازی کند که فردا رونمایی می شود.
صالحی بومی سازی تجهیزات نیروگاه اتمی بوشهر را از دیگر اقدامات سازمان انرژی اتمی دانست و اضافه کرد : چند مورد از این تجهیزات در سال های گذشته به نمایش درآمد و چند نمونه را نیز امسال رونمایی می کنیم. دستاوردهای فناوری هسته ای فردا در نمایشگاهی در جنب سالن اجلاس سران رونمایی و گزارش آن از شبکه های صدا و سیما پخش می شود.
وی ساخت دو نیروگاه جدید اتمی در بوشهر را از طرح های بزرگ سازمان انرژی اتمی برشمرد و گفت : زمانی که می خواستیم نخستین نیروگاه اتمی بوشهر را بسازیم فضای دلخوش کننده بسیاری ایجاد شده بود اما اکنون که دو نیروگاه هسته ای دیگر می سازیم بازتاب چندانی در جامعه پیدا نمی کند در حالی که حرکت بسیار بزرگی است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ساخت بیمارستان هسته ای را از دیگر اقدامات بزرگ این سازمان دانست و ابراز امیدواری کرد عملیات ساخت این بیمارستان در سال ۹۷ تسریع شود.
صالحی پیشرفت در تولید رادیوداروها را از دیگر قدم های بلند این سازمان برشمرد و افزود: گرچه اکنون نیز رادیودارو تولید می کنیم اما شیوه تولید رادیوداروها تا سه، چهار سال آینده به طور کلی دگرگون خواهد شد، به نحوی که یکی از صادرکنندگان عمده این محصولات خواهیم شد، چنانکه اکنون نیز صادر کننده آن هستیم.
وی اضافه کرد: ایران یکی از پیشرفته ترین تجهیزات تولید رادیودارو را در چارچوب استانداردهای لازم خواهد داشت که این تا سه، چهار سال آینده، ‌طرح عظیمی است و از نظر سرمایه گذاری در این زمینه به حدود ۶۰ میلیون یورو نیاز دارد. جزئیات این طرح که اجرای آن آغاز شده است و تا سه، چهار سال آینده محقق خواهد شد بعدا اعلام می شود.
صالحی گفت: طرح هسته ای بسیار پیشرفته ای نیز در کرج داریم که پارسال رونمایی شد. بروید طرح اف دی جی کرج را ببینید تا بدانید جوانان غیور ما با وجود محدودیت ها در فاصله کوتاه زمانی چه کارهای بزرگی انجام داده اند.
گفتنی است مراسم رونمایی از دستاوردهای یاد شده در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.
* غنی سازی ۲۰ درصد در فردو در صورت بازگشت پذیری؛ فقط در چهار روز
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: در صورت نیاز به بازگشت پذیری، فرایند غنی سازی ۲۰ درصدی در سایت فردو را چهار روزه از سر می گیریم.
صالحی با ابراز تاسف از اظهارات برخی از داخلی ها که این اعلام آمادگی را از جانب رئیس سازمان انرژی اتمی عوام فریبی دانسته اند گفت : در گذشته خارجی ها این توانایی ما را باور نمی کردند و اکنون برخی در داخل باور نمی کنند. امیدوارم هیچ وقت به آن مرحله نرسیم اما اگر بخواهیم برسیم برخی داخلی ها که گفتند صالحی مردم را فریب می دهد متوجه می شوند که «ما می توانیم».
وی هشدار داد: بدانید که هر سخنی در این باره می گوییم، برای دلخوشی کسی، غلو کردن و شعار دادن نیست بلکه واقعیات را می گوییم زیرا بعداً در معرض امتحان قرار می گیریم. اگر قرار باشد برجام را به هم برنند و جمهوری اسلامی بنا بر تصمیم مقامات ارشدش بخواهد برگشت پذیری کند، ما این کار را به نحو احسن انجام خواهیم داد.
صالحی همچنین در پاسخ به این پرسش که برجام چقدر ثابت کرد که نباید به دشمنان انقلاب به ویژه آمریکا اعتماد کرد گفت: برجام، نمونه شاخص و مصداق بارزی است از اینکه آمریکایی ها واقعاً قابل اطمینان نیستند و واقعاً این حقیقت را نشان دادند.
وی افزود: برجام توافقی بود که از جانب ما مورد تأیید بود و اکنون می بینیم که آنان در بعد تحریم ها چه بدقولی ها و بداخلاقی هایی که نمی کنند و عملاً آن را نقض می کنند؛ گرچه مدعی هستند که نقض نمی کنند اما عملا آن را نقض می کنند و پشت پرده همه اقداماتی را که منفی سازی و سلبی کردن فضای همکاری با ماست می کنند و دیگران را از همکاری با کشورمان می ترسانند؛ این واقعیت است که بعینه ثابت شد که امریکا قابل اعتماد نیست.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره پیش بینی اش از اقدام ترامپ در تمدید کردن تعلیق تحریم ها یا خروج از برجام، پیش بینی در این باره را بسیار دشوار دانست و تصریح کرد : ترامپ، تاجر مسلکی بوده که علم تجارت را وارد علم سیاست کرده است و به صورت تجاری با مسائل سیاسی برخورد و سعی می کند برای به کرسی نشاندن تصمیماتش از سیاست ابهام استفاده کند.
صالحی تاکید کرد: برخی معتقدند دولت امریکا در برجام می ماند و برخی پیش بینی می کنند از آن خارج می شود اما به هر حال هر اتفاقی که بیفتد جمهوری اسلامی ایران سناریوهای مختلف را برای هر اتفاقی طراحی کرده است.
وی گفت: ما در سازمان انرژی اتمی مانند ارتش هستیم که باید آماده و منتظر دستور فرمانده باشیم؛ برای برگشت پذیری آمادگی داریم البته دلمان نمی خواهد که هیچ گاه این شرایط ایجاد شود اما اگر بنا بر برگشت پذیری باشد به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی قول می دهم که آمادگی لازم را داریم، البته سناریوهای مختلف طراحی شده است که بنا به تصمیمات مقامات ارشد کشور، طبق سناریوی مد نظر عمل می کنیم.


نوشته شده در   دوشنبه 20 فروردين 1397  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode