ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 3 خرداد 1401
سه شنبه 3 خرداد 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 27 اسفند 1396     |     کد : 183000

همراهی اروپا با ترامپ در تحریم‌‌های جدید

این هم از اروپا دولت با یک عذرخواهی از مردم، ریل را عوض کند

اعضای اروپایی 1+5 با ادعای مضحک راضی کردن ترامپ و با اجرای ترفند «پلیس خوب، پلیس بد» تحریم‌های جدیدی را علیه ایران پیشنهاد کرده‌اند.

اعضای اروپایی 1+5 با ادعای مضحک راضی کردن ترامپ و با اجرای ترفند «پلیس خوب، پلیس بد» تحریم‌های جدیدی را علیه ایران پیشنهاد کرده‌اند. همزمان عراقچی اذعان کرده است که انتظارات مردم از برجام برآورده نشده است. لازم است تا دولت با یک عذرخواهی، ریل را عوض کند.
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به بهانه برنامه موشکی ایران و نقش تهران در سوریه برای قانع کردن ترامپ به ماندن در برجام، پیشنهاد کرده‌اند.
به گزارش تسنیم، دو مقام آگاه در این‌باره به رویترز گفته‌اند که، نمونه‌ای از این سند، روز جمعه (25 اسفند) در اختیار 28 کشور اروپایی قرار گرفته است؛ چراکه تصویب این تحریم‌ها به حمایت همه‌ کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیاز دارد.
به گزارش رویترز، این پیشنهاد بخشی از راهبرد اروپا برای جلوگیری از فروپاشی برجام به دست ترامپ است.
رویترز افزود: در سندی که اروپایی‌ها برای پیشنهاد تحریم‌های جدید علیه ایران توزیع کرده‌اند آمده است: در روزهای آتی، فهرستی از افراد و شرکت‌هایی که به باور ما بایستی با توجه به نقششان مورد تحریم قرار گیرند ارائه خواهیم کرد.
درخصوص گزارش رویترز باید گفت، برخلاف فضاسازی رسانه‌های غربی درخصوص خروج آمریکا از برجام و نقش اروپا در حفظ برجام، آمریکا و اروپا در اقدامی هماهنگ و با اجرای بازی «پلیس خوب-پلیس بد» در پی امتیازگیری مجدد از ایران و تکرار خسارت محض برجام در دیگر مولفه‌های قدرت کشورمان هستند.
روزنامه وال‌استریت ‌ژورنال به نقل از مقام‌های اتحادیه اروپا گزارش داده وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه قصد دارند با معرفی تحریم‌هایی جدید فشارها بر برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را افزایش دهند.
وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: انگلیس، فرانسه و آلمان روز جمعه نامه‌ای درخصوص اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران توزیع کردند. در این نامه از اتحادیه اروپا خواسته شده تحریم‌های معینی علیه افراد دخیل در برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های این کشور در سوریه اعمال شود. دولت‌های سه کشور اروپایی اعلام کرده‌اند در روزهای آینده به طور مشخص به نام‌های این افراد‌اشاره خواهند کرد.
واکنش کاخ سفید
«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه از اظهارنظر درباره خبر رویترز درخصوص تحریم‌های پیشنهادی اروپایی‌ها علیه ایران برای حفظ برجام خودداری کرد.
«سندرز» در پاسخ به سؤال یک خبرنگار در این خصوص گفت: در حال حاضر اعلانیه‌ای درخصوص تحریم‌ها نداریم، اما همانند همیشه به دنبال بهترین بررسی راه‌ها برای پیشبرد منافع مردم آمریکا و محافظت از آنها هستیم.
برای خوشایند ترامپ
عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه و رئیس‌ ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: اگر برخی اروپایی‌ها به دنبال اقداماتی همچون اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای بر ایران جهت خوشایند ترامپ باشند، مرتکب‌اشتباه محاسبه بزرگی شده و نتایج مستقیم آن را بر برجام و ادامه حیاتش خواهند دید.
عراقچی افزود: بهتر است کشورهای اروپایی همانطور که تاکنون عمل کرده‌اند به دنبال پایبندی مستمر آمریکا به تعهدات خود در برجام بوده و آن کشور را به اجرای موثر برجام در تمامی بخش‌ها همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده ترغیب نمایند، چرا که هیچ راه دیگری برای حفظ برجام جز پایبندی کامل آمریکا و دیگر طرف‌های برجام به همه تعهدات خود، متصور نیست.
وی درباره اینکه آیا در مورد بحث‌های موشکی با طرف‌های دیگر انجام شده؟ تصریح کرد: ما در بحث موشکی با هیچ کس مذاکره‌ای نکرده و نمی‌کنیم؛ چرا که بحث امنیت ملی است، در عین حال ما در هیچ صحنه‌ای خجالت نمی‌کشیم که مواضع خودمان را بیان کرده و از موشک‌ها و برنامه موشکی خود دفاع کنیم. ما درخصوص برنامه موشکی و آینده صنعت موشکی کشور، نه از کسی اجازه گرفته‌ایم، نه این کار را در آینده خواهیم داشت و نه مذاکره و مصالحه‌ای داشته‌ایم.
انتظارات برآورده نشد
عراقچی همچنین در مصاحبه با مهر گفت: اگر آمریکا از برجام خارج و تحریم‌های یکجانبه آنها برگردد، حتما ما برجام را ادامه نخواهیم داد چرا که منافع ما تامین نخواهد شد. هم به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا و هم به دلیل نقض فاحش برجام توسط آمریکا، تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد.
وی افزود: دولت آمریکا متعهد شده که برجام را با حسن نیت و در یک فضای سازنده اجرا کند و فضایی که اکنون وجود دارد، سازنده نیست و اینها مواردی است که ما مدعی هستیم که آمریکا نقض برجام انجام داده و حسن نیت لازم را در این خصوص نداشته، نتیجه آن هم این شده که خیلی از شرکت‌ها با ایران همکاری نمی‌کنند.
معاون وزیر خارجه با تأکید بر اینکه در حوزه بانکی هنوز به حالت عادی قبل از تحریم‌ها برنگشته ایم، گفت: این مسئله علل متعددی هم دارد، یکی همین فضایی است که آمریکا ایجاد کرده، یکی محدودیت‌هایی است که FATF به دلیل پولشویی اجرا کرده که بحث خود را دارد، یکی تحریم‌های اولیه آمریکا است که هنوز وجود دارد و موضوع برجام هم نبوده و بخشی از مشکلات هم به بانک‌های داخلی خودمان باز می‌گردد، با این حال همه این‌ها به این معنی نیست که در بن‌بست بانکی قرار داریم.
عراقچی با بیان اینکه شرکت‌ها و بانک‌ها بعضا از ترس اینکه مورد جریمه آمریکا قرار گیرند با ایران وارد تعامل نمی‌شوند، اظهار داشت: بنابراین انتظاری هم نبوده که بعد از برجام، آمریکا دشمنی خود را با ایران کنار بگذارد و مثلا همکاری‌های اقتصادی ما با آمریکا شکل بگیرد و یا گسترش پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که مشهود و درست هم هست این است که انتظارات اقتصادی مردم پس از برجام برآورده نشده است.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز پس از بازگشت از سفر به باکو و آستانه در جمع خبرنگاران درباره آینده برجام به واشنگتن هشدار داد که اگر آمریکا این ‌اشتباه را مرتکب شود که بخواهد از برجام خارج شود حتماً این‌اشتباه دردناکی برای آمریکایی‌ها خواهد بود.
گفتنی است در ماه‌های گذشته ظریف اذعان کرد که «به دلیل پابرجاماندن تحریم‌ها حتی نمی‌توانیم یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم». در هفته‌های گذشته نیز عراقچی در اندیشکده چتم هاوس در انگلیس گفت که: «ایران برجام را داستانی موفق نمی‌داند چرا که از آن بهره‌مند نشده و تحریم‌ها برداشته نشده است». همچنین در هفته‌های گذشته، فرودگاه آلمان در اقدامی توهین‌آمیز از ترس تحریم‌های آمریکا، از سوخت‌رسانی به هواپیمای حامل آقای ظریف خودداری کرد.
واکنش منفعلانه
مجلس شوراي اسلامي- مهرماه 94- در زمان بررسي برجام، قانوني با عنوان «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» تصويب کرد. در بند 3 اين قانون آمده است: «دولت موظف است هرگونه عدم پايبندي طرف مقابل در زمينه لغو موثر تحريم‌ها يا بازگرداندن تحريم هاي لغو شده يا وضع تحريم تحت هر عنوان ديگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ايران انجام دهد و همکاري داوطلبانه را متوقف نمايد و توسعه سريع برنامه هسته‌اي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران را سامان دهد به طوري که ظرف مدت 2 سال ظرفيت غني‌سازي کشور به 190 هزار سو افزايش يابد.»
اين ماده قانوني به وضوح تکليف دولت در برابر هرگونه نقض برجام را مشخص کرده است اما متاسفانه دولت تاکنون علیرغم نقض فاحش برجام از سوی آمریکا که به دفعات صورت گرفته است، به گلایه و تذکر شفاهی بسنده کرده است. اقدامی که نتیجه آن تحریم‌های بیشتر و گستاخی روزافزون طرف مقابل بوده است.
مقامات ارشد دولت آقای روحانی در حالی که مدیران قبل از خود را ملامت می‌کردند و تاکید داشتند که «10 تا 30 درصد مشکلات اقتصادی مربوط به تحریم‌هاست و 70 تا 90 درصد بقیه، مربوط به سوء مدیریت و معطلی ظرفیت‌هاست»، قریب به پنج سال است که ظرفیت‌های عظیم داخلی را به واسطه «توافق به هر قیمت» و سپس «حفظ برجام به هر قیمت» معطل گذاشتند.
در حال حاضر با توجه به عیان شدن چندین باره خسارت محض برجام و به عینیت رسیدن هشدارها و انتقادهای دلسوزان نسبت به دستاورد تقریبا هیچ، لازم است تا دولت آقای روحانی در گام اول ضمن عذرخواهی و اجرای 29 شرط ابلاغی، به گستاخی‌های آمریکا پاسخ قاطع و متقابل دهد و در گام دوم با تکیه بر اقتدار درونی و ظرفیت‌های عظیم داخلی، ریل‌گذاری خود را در جهت پیشرفت روزافزون کشور تغییر دهد.


نوشته شده در   يکشنبه 27 اسفند 1396  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode