ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : شنبه 11 تير 1401
شنبه 11 تير 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 19 اسفند 1396     |     کد : 182881

وزیر خارجه قطر:

آل‌سعود سرزمینی وسیع ولی عقلی کوچک دارد

وزیر خارجه قطر به سخنان اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درباره کشورش به شدت واکنش نشان داد و گفت، برخی کشورها وسعت زیادی دارند اما قلب و ذهن آنها کوچک است.

وزیر خارجه قطر به سخنان اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درباره کشورش به شدت واکنش نشان داد و گفت، برخی کشورها وسعت زیادی دارند اما قلب و ذهن آنها کوچک است.

اخیرا بحران بین عربستان و قطر بار دیگر تشدید شده است و مقامات دو کشور علیه یکدیگر مواضع تندی اتخاذ کرده‌اند. پس از حمله تند بن‌سلمان ولیعهد سعودی به قطر، وزیر خارجه قطر به این سخنان واکنش نشان داده است. به گزارش تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» در سخنان مطبوعاتی خود در کشور بلژیک درباره بحران بین قطر و چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر گفت: «سخنان اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درباره بحران بین قطر و همسایگانش ثابت می‌کند که مسئولان سعودی برخلاف ادعای خود، درباره این مسئله دل مشغولی دارند زیرا برخلاف ظاهری که نشان می‌دهند به بحران بی‌توجه هستند، مدام در ملاقات‌ها و سخنان خود درباره آن به کرات سخن می‌گویند.»   
وی از اقدام محمد بن سلمان در تشبیه بحران بین قطر و همسایگانش به بحران بین آمریکا و کوبا و استفاده از اصطلاحات تاریخ گذشته ابراز تعجب کرد و گفت: «کشورها با اندازه آنها سنجیده نمی‌شوند. شاید کشوری کوچک باشیم؛ اما صاحبان ذهن‌ها و قلب‌های بزرگ، به شهروندان و اتباع خارجی مقیم کشور خودشان اهتمام می‌ورزند.» وزیر خارجه قطر در ‌اشاره به عربستان گفت: «کشورهای بزرگی وجود دارند اما قلب‌ها و ذهن‌های آنها کوچک بوده و افق دید محدودی دارند. آنها به توطئه و گسترش بی‌ثباتی در منطقه سرگرم هستند.» وزیر دفاع قطر نیز اعلام کرد که کشورش در صورتی حاضر است به بحران ایجاد شده بین کشورهای عربی خلیج‌فارس پایان دهد که کشورهای تحریم‌کننده دوحه، در گام اول عذرخواهی کنند.
از سوی دیگر برادر امیر قطر و رئیس‌کمیته ملی المپیک این کشور در پاسخ به اهانت «محمدبن سلمان» ولیعهد عربستان به مردم قطر، محمد بن سلمان را به ابوجهل تشبیه کرد. «جوعان بن حمد آل ثانی» برادر امیر قطر در ادامه حملات لفظی مقامات دو کشور، در توئیتی نوشت: «افرادی که مسائل را با حجم و عدد مقایسه می‌کنند، کم‌عقل هستند و در نهایت شکست خواهند خورد.» وی افزود: «قریش زمانی در جنگ بدر شکست خورد که از تحلیل ابوجهل که از کیفیت سپاه اسلام غافل بود، تبعیت کرد.» ولیعهد سعودی اخیرا با کم توجه دانستن اختلافات با قطر گفت:« خودم را سرگرم این مسئله نمی‌کنم. پرونده قطر در دستان افرادی در سطح کمتر از وزیر است. جمعیت قطر اندازه یک خیابان مصر هم نمی‌شود. هر وزیری در دولت سعودی می‌تواند بحران قطر را حل کند.» برپایه این گزارش، بن سلمان همچنین فشار به کشورهای تحریم‌کننده قطر (مصر، عربستان، بحرین و امارات) را تکذیب کرد و گفت: «چندین کشور در تلاش برای حل بحران هستد؛ اما بدون فشار.»


نوشته شده در   شنبه 19 اسفند 1396  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode