ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 11 مهر 1402
سه شنبه 11 مهر 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 14 بهمن 1392     |     کد : 66726

اندیشه امام خمینی(ره) بیشتر از عرفان ابن‌عربی متأثر بود تا فلسفه صدرایی

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: اندیشه امام راحل بیش از اینکه متأثر از ملاصدرا باشد، اصول و چارچوب‌هایش از عرفان ابن عربی گرفته شده است.

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: اندیشه امام راحل بیش از اینکه متأثر از ملاصدرا باشد، اصول و چارچوب‌هایش از عرفان ابن عربی گرفته شده است.


محمد فنایی اشکوری، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس در ایام‌الله دهه فجر با اشاره به اینکه اندیشه‌های امام راحل مؤلفه‌های مختلفی دارد، افزود: بنابراین من فکر نمی‌کنم که اندیشه‌های امام صرفاً متأثر از ملاصدرا باشد البته امام در بحث متافیزیک و الهیات متأثر از ملاصدرا است و در این شکی نیست اما در بحث انقلاب، اندیشه‌های ایشان کمتر به صدرا ارتباط دارد.

وی با بیان اینکه اندیشه امام راحل بیشتر متأثر از عرفا است، یادآور شد: البته در این هم شکی نیست که امام اهل فلسفه بودند اما اندیشه غالب ایشان عرفانی و متأثر از ابن عربی بود، البته نه اینکه صد در صد پیرو ابن عربی هم باشند، ایشان خود مستقل بودند ولی در اصول و چارچوب‌ها اندیشه ابن عربی را دارند.

فنایی‌اشکوری با تأکید بر اینکه اندیشه انقلابی امام هم ریشه در دیدگاه عرفانی و هم فقهی ایشان دارد، اظهار داشت: ایشان فقیه بزرگی بودند و نظریه ولایت فقیه را ایشان در حوزه فقه مطرح کردند.

وی در ادامه اظهار داشت: تحلیل و بازخورد این مبحث تأثیر و تأثرات امام راحل از اندیشمندان بزرگ مسلمان به اندیشه‌های فلسفی، عرفانی، فقهی، سیاسی و اجتماعی مختلف باز می‌گردد مجموعه اینها در شکل دادن به تفکر انقلابی امام تأثیر داشت و فلسفه ملاصدرا یکی از جنبه‌های آن است.

فنایی‌اشکوری یکی از نکات مورد توجه در اندیشه امام راحل را جامعیت نگاه ایشان به شمار آورد و گفت: خیلی افراد بودند که نقطه تمرکزشان به یک بُعد عرفانی، فلسفی، فقهی و ... بوده و یک جانبه به مسائل نگاه می‌کردند و این یک دیدگاه ناقص است در حالی که در اندیشه امام این جامعیت در حوزه عقلانی، معنوی، نقلی، فقهی و سیاسی و اجتماعی ‌دیده می‌شود، بنابراین اگر ما هم بر یکی از جنبه‌ها تمرکز و از جنبه‌های دیگر غفلت کنیم، به نظرم تصویر درستی از دیدگاه امام ارائه نخواهیم کرد.


نوشته شده در   دوشنبه 14 بهمن 1392  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode