ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 11 مهر 1402
سه شنبه 11 مهر 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 24 ارديبهشت 1402     |     کد : 201002

نتایج یک مطالعه جدید:

تغییر صابون بدن می‌تواند به جلوگیری از نیش پشه کمک کند

اگرچه مطالعات گذشته نشان داده‌اند که بوی طبیعی بدن نقش مهمی در جذابیت شما برای پشه‌ها دارد، اما تحقیقات جدید می‌گوید صابونی که شما با آن خودتان را می‌شویید ...


اگرچه مطالعات گذشته نشان داده‌اند که بوی طبیعی بدن نقش مهمی در جذابیت شما برای پشه‌ها دارد، اما تحقیقات جدید می‌گوید صابونی که شما با آن خودتان را می‌شویید هم می‌تواند عامل دیگر این موضوع باشد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در تابستان توسط پشه‌ها مورد حمله قرار می‌گیرید، به تازگی مطالعه‌ای انجام شده که می‌تواند نور امیدی بر زندگی شما باشد.  براساس این مطالعه که توسط محققان ویرجینیا در کالج کشاورزی و علوم زیستی ایالات متحده انجام شده، شستشو با رایحه‌های خاص صابون ممکن است نحوه جذب پشه‌ها به سمت شما را تغییر دهد.  مطالعه‌ای که روز چهارشنبه در مجله «آی‌اس ساینس» منتشر شد نشان داد که استفاده از برخی صابون‌هایی که مشخصات بوی فرد را تغییر می‌دهد، می‌تواند پشه‌ها را جذب کند در حالی صابون‌های دیگر ممکن است آن‌ها را دور نگه دارد.  
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب :اگرچه مطالعات گذشته نشان داده‌اند که بوی طبیعی بدن نقش مهمی در جذابیت شما برای پشه‌ها دارد، اما تحقیقات جدید می‌گوید صابونی که شما با آن خودتان را می‌شویید هم می‌تواند عامل دیگر این موضوع باشد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در تابستان توسط پشه‌ها مورد حمله قرار می‌گیرید، به تازگی مطالعه‌‌ای انجام شده که می‌تواند نور امیدی بر زندگی شما باشد.

براساس این مطالعه که توسط محققان ویرجینیا در کالج کشاورزی و علوم زیستی ایالات متحده انجام شده، شستشو با رایحه‌های خاص صابون ممکن است نحوه جذب پشه‌ها به سمت شما را تغییر دهد.

مطالعه‌ای که روز چهارشنبه در مجله «آی‌اس ساینس» منتشر شد نشان داد که استفاده از برخی صابون‌هایی که مشخصات بوی فرد را تغییر می‌دهد، می‌تواند پشه‌ها را جذب کند در حالی صابون‌های دیگر ممکن است آنها را دور نگه دارد.

در این مطالعه، بوی برخی از داوطلبان قبل از شستشو برای پشه‌ها جذاب‌تر از بقیه بود، اما صابون «به طور قابل توجهی» مشخصات بوی این داوطلبان را تغییر داد.

کلوئه لائوندرا، یکی از نویسندگان این تحقیق و استاد بیوشیمی در دانشگاه ویریجینیا تک گفت: «صابون‌ها نه تنها با افزودن مواد شیمیایی بوی ما را به شدت تغییر می‌دهند، بلکه در بویی که به طور طبیعی از خودمان منتشر می‌کنیم هم تغییراتی ایجاد می‌کنند.»

رایحه گل برای پشه‌ها جذاب‌تر است

طبق این مطالعه، رایحه‌ها انتخاب میزبان را در پشه‌ها تغییر می‌دهد و برای آنها رایحه‌های گلی جذاب‌تر هستند. محققان خاطرنشان کردند که پشه‌ها از شهد گیاهی هم لذت می‌برند، به همین دلیل است که رایحه‌های مشتق شده از گیاهان یا شبیه‌ گیاهان «به طور بالقوه می‌تواند تصمیم‌گیری آنها را دچار اختلال کند».

طبق این تحقیق، تاثیر بوی صابون بر ترجیح پشه تاکنون تا حدی زیادی نادیده گرفته شده بود. کلمان وینوگر، استادیار بیوشیمی و محقق اصلی در این مطالعه گفت: «فقط با تغییر رایحه صابون، کسی که قبلا پشه‌ها را با نرخی بالاتر از حد متوسط به خود جذب می‌کرد، می‌تواند این جذابیت را بیشتر تقویت کند یا کاهش دهد.»

برای انجام این مطالعه، تیم تحقیقاتی رایحه‌های شیمیایی چهار داوطلب را هنگام شستن و بعد از شستن با صابون‌های مختلف سنجید.

بررسی هر صابون با مشخصات بوی منحصر به فرد داوطلبان باعث ایجاد اثرات متفاوتی بین افراد مختلف شد. وینوگر گفت: «صابون به سادگی موادی را به بوی بدن ما اضافه نمی‌کند، بلکه جایگزین برخی از مواد شیمیایی می‌شود و برخی دیگر را حذف می‌کند.»

او اضافه کرد: «بنابراین ما فکر می‌کنیم که تعامل شیمیایی زیادی بین مواد شیمیایی طبیعی ما و مواد شیمیایی صابون وجود دارد.»


سه صابون از چهار صابون در این بررسی که همگی بوی میوه‌ای یا گلی داشتند، جذابیت را برای پشه‌‌ها افزایش دادند. تنها رایحه ای که این جذابیت را کاهش داد، رایحه نارگیلی بود.

محققان امیدوارند که یافته‌های آنها بر مطالعات آینده برای توسعه مواد دفع کننده پشه تاثیر بگذارد.

به گفته وینوگر باید تحقیقات بیشتری در مورد مدت زمان اثرات این رایحه‌ها انجام شود. مثلا اگر صبح دوش بگیریم چه می‌شود؟

منبع: یورونیوز


برچسب ها
نوشته شده در   يکشنبه 24 ارديبهشت 1402  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode