ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : دوشنبه 20 آذر 1402
دوشنبه 20 آذر 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 15 آبان 1401     |     کد : 199653

با این کارها گوش‌های خود را سالم نگه دارید

«شنوایی خوب برای جلوگیری از زوال شناختی مهم است. بنابراین بهتر است اولین نشانه‌های ضعف شنوایی به‌سرعت تشخیص داده شود.»

«شنوایی خوب برای جلوگیری از زوال شناختی مهم است. بنابراین بهتر است اولین نشانه‌های ضعف شنوایی به‌سرعت تشخیص داده شود.»

به گزارش ایسنا، بهداشت نیوز نوشت: گوش‌های ما ۲۴ ساعت شبانه روز کار می‌کنند و اطلاعات حیاتی در مورد آنچه در اطراف‌مان اتفاق می‌افتد را در اختیارمان قرار می‌دهند. بر همین اساس حفاظت از این عضو مهم، حیاتی است و باید مراقب این اندام حسی ضروری و کاربردی باشیم.

تمیز کردن گوش، فقط در صورت نیاز

جرم گوش طبیعی است. یک محقق می‌گوید: مجاری گوش به خودی خود تمیز می‌شوند. هر گونه جرم که در ناحیه جلوی گوش قابل‌مشاهده است را می توان با یک سواپ پنبه‌ای برداشت اما هرگز گوش پاک‌کن را وارد گوش نکنید. در این‌ صورت خطر آسیب‌های ظریفی وجود دارد که این آسیب‌ها می‌تواند در نهایت منجر به نفوذ میکروب‌ها و ایجاد التهاب در مجرای گوش و پرده گوش شود.

اشیاء نوک تیز را به هیچ وجه داخل گوش نکنید

سوزن، سوهان ناخن یا سایر اشیاء نوک تیز را برای برداشتن جرم، داخل گوش فرو نکنید. علاوه بر خطر بالای آسیب، احتمال زیادی وجود دارد که موم بیشتر از اینکه بیرون کشیده شود به داخل کانال گوش فشار داده شود. اگر توده جامدی از جرم در گوش ایجاد شده است، باید توسط پزشک خارج شود.

در صورت خارش گوش به پزشک مراجعه کنید

وی می‌گوید: اگر خارش شدید در داخل گوش خود دارید، برای خاراندن آن تلاش نکنید. اگر خارش فروکش نکرد و گوش درد نیز به آن اضافه شد، پزشک گوش و حلق و بینی باید علت را روشن کند. ممکن است عفونتی وجود داشته باشد که با قطره قابل‌ درمان باشد. اگر خارش فقط در شرایط خاصی رخ می‌دهد، به‌عنوان‌مثال پس از شستن موها، آلرژی می‌تواند یک علت باشد. شاید برخی از مواد آلرژی‌زا در شامپو وجود داشته باشند. بیماری‌های التهابی پوست مانند پسوریازیس یا نورودرماتیت نیز ممکن است باعث خارش در مجرای گوش یا لاله گوش شوند.

اگر در معرض آلودگی صوتی و صدای بلند هستید از گوش‌گیر استفاده کنید

متخصصان تاکید دارند که قرار گرفتن مستمر در معرض صدای زیاد و آلودگی صوتی برای گوش مضر است.

او هشدار می‌دهد: صداهای طولانی‌مدت بیش از ۸۵ دسی‌بل می‌توانند به شنوایی آسیب دائمی وارد کنند و اگر در معرض سطوح بالای سر و صدا هستید، باید از گوش‌گیر استفاده کنید.

علائم اولیه شنوایی ضعیف را جدی بگیرید

آیا باید مدام در گفتگوها بپرسید: «ببخشید؟» آیا ناچارید تلویزیون را خیلی بلند کنید تا چیزی بشنوید؟ شما باید چنین علائمی را جدی بگیرید و سریع برای مشخص شدن علت آن اقدام کنید. شنوایی خوب برای جلوگیری از زوال شناختی مهم است. بنابراین بهتر است اولین نشانه‌های ضعف شنوایی به‌سرعت تشخیص داده شود.»


برچسب ها
نوشته شده در   يکشنبه 15 آبان 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode