ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : يکشنبه 9 مهر 1402
يکشنبه 9 مهر 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 23 خرداد 1401     |     کد : 198897

اردوغان: اعتمادی به سیاست‌های غرب نیست

رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان دیداری تاکید کرد که نمی‌توان به کشورهای غربی اعتماد کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان دیداری تاکید کرد که نمی‌توان به کشورهای غربی اعتماد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه در دیدار با جوانان کشورش گفت: وقتی از آنها (یونان) می‌پرسیم که چرا این پایگاه‌های آمریکایی را ایجاد می‌کنید، پاسخ می‌دهند که این‌ها علیه روسیه است. و شما برای اوکراین در مقابل روسیه چه کرده‌اید؟ سخنان آنها مملو از دروغ است. نمی‌توان به غرب اعتماد کرد خصوصا وقتی بحث سیاست‌های آنها در میان باشد.

او اذعان داشت که ترکیه می‌تواند با کشورهای غربی در زمینه‌های علمی و فرهنگی تعامل داشته باشد، اما تاکید کرد: نمی‌توان به سیاست‌های غرب اعتماد کرد. تا همین امروز آنها درباره ما و اتحادیه‌ اروپا در خصوص پیوستن و عضویت ترکیه غوغا کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام را رد کرد. براساس ویدیویی که دفتر ریاست جمهوری ترکیه منتشر کرد، او گفت: آنها (اپوزیسیون) از من می‌خواهند که تاریخی برای انتخابات‌ها اعلام کنم. رای‌گیری‌ها در ژوئن سال آتی میلادی انجام می‌شود.

اردوغان با اشاره به کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم‌ جمهوری‌خواه ترکیه گفت: آقای کمال خبری از انتخابات زودهنگام در نوامبر نیست. شما ابتدا آماده شوید و به ما بگویید که آیا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنید یا نه. بعد اگر نمی‌خواهید شرکت کنید، نامزد خودتان را معرفی کنید.

در چهارم ژوئن عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه نامزدی اردوغان به عنوان کاندیدای ائتلاف مردم در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه برای ژوئن ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است. ائتلاف حاکم مردم شامل حزب عدالت و توسعه و حزب راستگرای حرکت ملی‌گراست. احزاب اپوزیسیون هنوز نامزدی را معرفی نکرده‌اند. یک بلوک متشکل از شش حزب اپوزیسیون روی برگزاری انتخابات زودهنگام اصرار می‌ورزند.

رجب طیب اردوغان همچنین یکشنبه گفت که قصد دارد طی روزهای آینده با ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی، روسای جمهوری روسیه و اوکراین در رابطه با صادرات امن غلات از اوکراین گفت‌وگو کند.

او گفت: جنگی میان اوکراین و روسیه در جریان است و ما می‌دانیم محصولات کشاورزی به میزان زیادی از این کشورها می‌آید. در این مرحله، ما هیچ مشکلی با آن نداریم، ما پنج میلیون تُن گندم در انبارها داریم اما می‌خواهیم این میزان را افزایش دهیم.

اردوغان ادامه داد: ما در کار ایجاد کریدورهای انتقال محصولات کشاورزی، نه فقط برای خودمان، بلکه برای کشورهای ثالث مشارکت خواهیم کرد. مذاکرات در جریان است. در روزهای آتی ما با زلنسکی و پوتین درباره گام‌هایی که می‌توان برداشت، رایزنی خواهیم کرد.

پیشتر رئیس‌جمهوری روسیه گفته بود که مسکو آماده تضمین صادرات امن غلات است و این در صورتی است که اوکراین بنادر خودش را مین‌زدایی کند و در آن زمان می‌توان صادرات از بنادر را برنامه‌ریزی کرد.


نوشته شده در   دوشنبه 23 خرداد 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode