ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
شنبه 12 آذر 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 15 تير 1394     |     کد : 91103

عراقچي: همه تحريم‌ها روز توافق لغو مي‌شود

توافق باتائيد شوراي امنيت شکل رسمي پيدا خواهد کرد ضمن آنکه در يک اقدام همزمان در روز توافق تمامي تحريم هاي اقتصادي و مالي اتحاديه اروپا، آمريکا و شوراي امنيت يکجا لغو و اقدامات ما نيز در عمل به تعهدات انجام مي گيرد.

توافق باتائيد شوراي امنيت شکل رسمي پيدا خواهد کرد ضمن آنکه در يک اقدام همزمان در روز توافق تمامي تحريم هاي اقتصادي و مالي اتحاديه اروپا، آمريکا و شوراي امنيت يکجا لغو و اقدامات ما نيز در عمل به تعهدات انجام مي گيرد.

به گزارش ايرنا، سيدعباس عراقچي عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان شنبه شب ازطريق ويديو کنفرانس از وين در گفتگوي زنده با برنامه نگاه يک شبکه يک سيما با بيان اينکه فضاي مذاکرات بسيار جدي و بحث ها به صورت فشرده در حال انجام است وهيچ وقت در طول مذاکرات گذشته اين مقدار جلو نرفته بوديم.

وي با تاکيد بر اينکه اسير زمان براي رسيدن به توافق نيستيم، گفت: اجازه نمي دهيم زمان براي ما تصميم بگيرد و در صورتي که به اصول و چارچوب مورد دلخواه خود دست يابيم، توافق شدني است و در غير اين صورت توافق بد را دنبال نخواهيم کرد.

عراقچي با بيان اينکه در مذاکرات يک مشکل فني خاص وجود دارد، در توضيح اين مشکل گفت : از نظر فني اجرايي شدن امور مربوط به ما 2 يا 3 ماه طول خواهد کشيد، اما اجرايي کردن تعهدات طرف مقابل به يک دستور نياز دارد که همزمان کردن اين دو امور اجرايي حائز اهميت است .

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي ادامه داد: البته هر دو طرف به دنبال آن خواهند بود تا اقدامات خود را در زماني انجام دهند که طرف مقابل به تعهدات خود عمل کرده باشد که رسيدن به اين مرحله سخت و دشوار است .

عراقچي يکي از موضوعات هسته اي را تحقيق و توسعه در زمينه هسته اي اعلام کرد و افزود: بر اساس بندهاي توافق شده تحقيق و توسعه بر روي ماشين هاي پيشرفته از جمله ir8 ادامه خواهد داشت.وي با بيان اينکه مقيد به حصول توافق در فرصت و مهلت زماني مقرر هستيم، تاکيد کرد: طولاني شدن يا تمديد مدت به نفع مذاکرات نيست. در نتيجه مقيد به زمان هستيم، اما اسير زمان نيستيم. و هدف نهايي ما توافق خوب است.

عراقچي ادامه داد: متن اصلي در حال بررسي توسط معاونين است و بيشتر متون کارشناسي به سطح معاونين رسيده است و برخي پرانتز ها و موارد اختلافي مي ماند که به سطح وزرا مي رسد.عراقچي با بيان اين نکته که برخي موضوعات جدي و حل نشده است، افزود: در لوزان هيچ توافقي نداشتيم بلکه به يکسري راه حل ها رسيديم. اين راه حلها براي همه مسائل و موضوعات مورد مذاکره نيست.معاون وزير خارجه با بيان اينکه برخي راه حل ها پيدا شد و البته براي برخي نيز هنوز راه حلي نيافته اند، گفت: به دنبال رسيدن به توافق جامع در يک مرحله هستيم.هيچ يک از متون چه ضمائم و چه متن اصلي کامل نشده است و همزمان جلسات مختلف جريان دارد.

در چارچوب حرکت مي کنيم

عراقچي در باره زمان نهايي شدن مذاکرات گفت: آنچه براي ما تصميم مي گيرد اصول و چارچوب هاي ماست که توسط بالاترين سطوح کشور به ما ابلاغ شده است و ما در آن چارچوب حرکت مي کنيم. قطعاً مذاکرات با توافقي که از نظر ما خوب نباشد پايان نخواهد يافت.

معاون وزير خارجه درباره احتمال تمديد مذاکرات گفت: اگر به 16 تير برسيم و آنچه خواست ماست برسيم، توافق خواهيم داشت ، در غير اين صورت ترجيح مي دهيم دست خالي به تهران بازگرديم.

عراقچي در خصوص محتمل ترين سناريوي غربي‌ها گفت: اينکه به توافق برسيم و همه اسناد نهايي شود، به معني داشتن توافق نهايي نيست بلکه بايد مراحل قانوني در کشورها طي شود.

وي ادامه داد: در توضيح اين مراحل لازم است به اين نکته توجه شود که در آمريکا کنگره خواسته که اين نهاد توافق را بررسي کند و مجلس ما نيز در مصوبه اخير خود خواست که متن توافق به اين نهاد ارائه شود و اگر در 16 تير به يک جمع بندي از توافق برسيم هنوز توافقي نداريم تا اين روال قانوني طي شود که پس از آن دولتها و کشورها اعلام مي کنند که توافق داريم و توافق به دست آمده رسميت مي يابد.مذاکره کننده ارشد هسته اي کشورمان ادامه داد: اين روند يک ماه يا بيشتر زمان مي برد و در روز توافق است که غرب تحريم هاي خود را لغو مي کند و ايران مقدمات اجراي کار را فراهم مي کند. اگر 16 تير به توافق برسيم متن توافق حتما منتشر مي شود اما روز توافق بايد روند خود را در کشورها طي کند. البته شوراي امنيت اين موضوع را تائيد خواهد کرد. ترجيح است که وقتي به جمع‌بندي برسيم و توافق اعلام شود شوراي امنيت بعد از آن قطعنامه جديد را صادر و آن را تائيد خواهد کرد.

عراقچي با بيان اينکه نگارش متن طولاني شده است تا همه راه هاي سوء استفاده در آن بسته شود، گفت: اگر اين توافق اعلام شود و شوراي امنيت آن را تصويب کند، اين سند محکم و سندي بين المللي خواهد شد.

معاون وزير خارجه در باره امضاي توافق گفت: اين يک برنامه جامع اقدام مشترک است و نه معاهده يا پيمان که امضا شود. هنوز تصميمي گرفته نشده است که روز توافق امضايي پاي آن باشد يا نه ،اما از نظر ما اصل امضاي شوراي امنيت و تصويب شدن آن در کشورهاست.

عراقچي در پاسخ سئوال مجري برنامه در مورد اينکه تحريم هاي صرفاً هسته اي چه بخشي از تحريم ها را در بر مي گيرد، گفت: بخش اعظمي از تحريم ها مرتبط با هسته اي است و تحريم هاي حقوق بشر و تروريسم بخش کوچکي را شامل مي شود.

وي گفت: اکنون بانک مرکزي و بقيه بانک هاي ما به خاطر موضوع هسته اي در فهرست تحريم ها قراردارند. تحريم هاي نفتي پتروشيمي و گاز ،بيمه و کشتيراني و بسياري از تحريم هاي اصلي در حوزه اقتصادي، تحريم هاي هسته اي به حساب مي‌آيند.معاون وزير خارجه درباره تحريم‌هاي چند منظوره گفت: قوانيني را کنگره آمريکا تصويب کرده است. اين يک قسمت سخت مذاکره ماست.وي خاطرنشان کرد: سعي کرديم به شيوه هاي مختلف راه سوء استفاده از اين چند منظوره بودن برخي از تحريم ها را ببنديم .

در اثر اين توافق طرف مقابل ملزم به تعهدات خود است. وجود قطعنامه شوراي امنيت از نظر قوانين ما و مجلس مصوبه‌اي به حساب نمي آيد که مجلس ما ملزم به اطاعت باشد و دولت ملزم به پيروي از الزامات مجلس است، اما در عين حال الزامات حقوق بين المللي نيز سر جايش است.

عراقچي بااشاره به پذيرش و اجرايي شدن توافق زير نظر آژانس گفت: درروز اول به جمع بندي از توافق مي رسيم و اعلام خواهد شد و شوراي امنيت قطعنامه را صادر مي کند. بعد منتظر مي مانيم روال قانوني در کشورها طي شود و سپس کشورها آمادگي خود را طي کردند، مي شود روز توافق و بعد از آن طرف هاي مقابل تحريم هايشان را لغو مي کنند و ايران هم شروع مي کند به اقداماتي که بايد صورت دهد تا زماني که اقدامات ما به مرحله اي برسد که طبق توافق بايد برسد آن زمان روز اجرايي شدن توافق است.

عراقچي گفت: بين روز توافق و اجرايي شدن فاصله خواهد بود .البته اينجامشکلي وجوددارد که هنوز حل نشده است. ما بايد به فرمولي دست يابيم که قبل از اينکه کارهاي خودراانجام دهيم، تحريم ها لغو شود. البته طرف مقابل نيز انتظار دارد آماده سازي ما انجام شود و بعد آنها تحريم ها را لغو کنند. اين يکي از موضوعات مهمي است که هنوز گفتگو درباره آن جريان دارد.معاون وزير خارجه با بيان اينکه ما يک روز توافق و يک روز اجرايي شدن داريم، گفت: آژانس در طول اجراي توافق نهايي نقش ويژه اي در راستي آزمايي اقدامات ايران خواهد داشت.

وي با بيان اينکه البته ما تجربه خوبي از همکاري با آژانس نداريم، گفت: در طول دوره اجراي توافق ژنو آژانس به خوبي به وظايف خود عمل کرد. .عراقچي گفت: به طور مستمر از شيوه هايي که هست با تهران در تماس هستيم و گزارشات خود را رد و بدل مي کنيم.

سفرمعاونان مديرکل آژانس به تهران

يک مقام ارشد ايراني از آغاز مذاکرات فني ميان ايران و آژانس براي حل مسائل گذشته خبر داد.

به گزارش ايسنا، وي با اشاره به سفر يوکيا آمانو، مديرکل آژانس به تهران و گفتگوهاي صورت گرفته اعلام کرد که در مذاکرات دو طرف به چارچوبي براي حل موضوعات باقيمانده مربوط به ابعاد نظامي احتمالي دست يافته‌اند که چارچوبي مورد نظر ميان ايران، گروه 1+5 و آژانس است.

او تصريح کرد : آمادگي خود را براي حل مسال باقيمانده به شکلي که آژانس بتواند در چارچوب ملاحظاتش اين مساله را حل و فصل کند اعلام کرده‌ايم و در همين چارچوب گروهي از معاونان و کارشناسان آژانس ديشب راهي تهران ‌شدند تا اين موضوعات را هم بتوانيم حل و فصل کنيم.

اين مقام ارشد ايراني با تاکيد بر موضع ايران مبني بر اين که ادعاهاي آژانس درباره فعاليت‌هاي گذشته هسته‌اي ايران واهي و نامعبر است از اين اسناد به عنوان "پول تقلبي" نام برد و گفت: آژانس هنوز سندي معتبر و قابل اثبات براي ادعاهايش درباره برنامه هسته‌اي ايران ارائه نکرده است. با اين حال ما نمي‌خواهيم باب ادعاهاي واهي آن‌ها را باز نگهداريم.

وي ادامه داد: چارچوبي به دست آمده تا در آن موضوعات مطرح و حل و فصل شود و اين چارچوب بدون شک در قالب قواعدي است که مورد قبول ايران است.

کري: هيچ وقت تا اين اندازه به توافق نزديک نبوده‌ايم

جان کري وزير خارجه آمريکا پس از ديدار با محمد جواد ظريف، وزير خارجه کشورمان در نشست خبري کوتاهي در جمع خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات هسته‌اي گفت:. وقت آن است ببينيم آيا مي‌توانيم به توافق برسيم يا نه؟

به گزارش ايسناوي گفت: اين مذاکرات چندين سال است که ادامه داشته و در چند روز گذشته ما پيشرفت خيلي زيادي کرده‌ايم اما هنوز آنجايي که بايد باشيم نيستيم به خصوص درباره برخي مسائل اساسي.

کري افزود: حقيقت اين است که کاملا با ظريف موافقم که هيچ وقت تا اين اندازه به توافق نزديک نبوده‌ايم. هر اتفاقي ممکن است رخ بدهد. اگر دو طرف تصميم‌هاي سختي را اتخاذ کنند مي‌توانيم در هفته جاري به توافق برسيم. اما در صورت اين که دو طرف تصميم‌هاي لازم را اتخاذ نکنند به توافق دست نخواهيم يافت.کري همچنين تاکيد کرد:‌ کارشناسان دو طرف به سختي در زمان باقي مانده تلاش خود را مي‌کنند و اکنون در حال مذاکره در خفا در پشت درهاي بسته هستيم و در زمان مناسب اطلاعات بيشتري را در اختيار رسانه ها خواهيم گذاشت.کري همچنين در پاسخ به سئوالي مبني بر اينکه آيا ضرب الاجل تمديد خواهد شد؟ گفت:‌ تلاش مي کنيم در مدت باقي مانده مذاکرات را به اتمام برسانيم و تمام تلاش خود را انجام خواهيم داد تا به اين هدف برسيم.

کري همچنين در پاسخ به سئوال خبرنگاري مبني بر اينکه آيا احتمال شکست مذاکرات نيز وجود خواهد داشت؟ گفت: بله اگر به توافق نرسيم و تمايل براي دستيابي به اين هدف وجود نداشته باشد مانند آنچه که اوباما گفت حاضريم در هر لحظه از مذاکرات پا پس بکشيم.

وزير امور خارجه آمريکا ادامه داد: از زمان ورود به مذاکرات همواره تاکيد کرده ايم که خواستار دستيابي به يک توافق خوب هستيم و قرار نيست براي دستيابي به يک توافق به حاشيه برويم چرا که اکنون همه دنيا و متخصصان هسته‌اي در حال نظاره کردن اين مذاکرات هستند و نمي خواهيم اقدامي را انجام دهيم که بعدها باعث شرمندگي ما شود.

وي بدون توجه به تاکيد مقامات ايران مبني بر صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران و گزارش هاي آژانس مبني بر عدم انحراف ايران از مسير صلح‌آميز افزود: همانطور که اوباما تاکيد کرده است بايد چهار مسير دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي کاملا مسدود شود.او همچنين گفت:‌ طرف ايراني نيز به سختي در حال تلاش هستند و به همين دليل اين دور از مذاکرات از دورهاي پيش متفاوت است و اميدواريم بتوانيم به دنيا نشان دهيم که کشورها مي توانند در کنار هم قرار بگيرند و کارهاي بزرگي را انجام دهند اما هنوز به آنجا نرسيده ايم.وي تاکيد کرد: ضرب‌الاجل پايان مذاکرات همان 7 جولاي است.

ايران و 1+5 به پيشرفت‌هاي چشمگيري دست يافته‌اند

يک منبع نزديک به مذاکرات از دستيابي طرف‌هاي مذاکره کننده به پيشرفت‌هاي قابل توجه پس از ديدار ظريف و کري خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک به گفته اين منبع نشستي که ديروز ميان جان کري و ظريف و نيز با حضور ارنست مونيز وزير انرژي آمريکا و علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران برگزار شد داراي جو بسيار مثبتي بوده است.

اين منبع در اين مورد اظهارنظر کرد: مذاکرات با پيشرفت‌هاي قابل توجهي روبرو بوده است و بيشتر موارد برنامه جامع اقدام مشترک مورد توافق قرار گرفته است.

رئيس مجلس: دستيابي به توافق هسته‌اي امنيت پايدار منطقه راتضمين مي کند

رئيس مجلس چشم‌انداز مذاکرات هسته‌اي را مثبت توصيف كرد و گفت: گام هاي خوبي براي حل اختلاف ها برداشته شده و مسير مثبتي درپيش است.

به گزارش خانه ملت،‌علي لاريجاني در نشست مشترک با سفراي کشورهاي اسلامي در تهران با اشاره به موضوع مذاکرات هسته اي جمهوري اسلامي ايران و 1+5 ، افزود: مذاکرات هسته اي پيچيده و از ابعاد مختلفي برخوردار است که تلاش مي کنيم در نهايت مذاکراتي موفق داشته باشيم ، در اين مسير در کشور همه قوا و مسئولان با يکديگر همدل و هم نظر هستند تا مذاکرات رو به جلو باشد و توسعه پيدا کند.

وي با بيان اين که ايران همواره در مذاکرات تلاش کرده است به نتيجه اي مثبت دست پيدا کند، برخي اظهارنظرها در آمريکا مبني بر روي ميز بودن همه گزينه ها در مقابل ملت ايران را داراي جنبه تبليغي و داراي کارکردي داخلي در اين کشور دانست و تاكيد کرد: اين رفتارها را سازنده نمي دانيم و آمريکايي ها با اين اظهارات خسارت هاي زيادي به خودشان و منطقه وارد کرده اند و اين حرف ها نسنجبده است ، اميدواريم اين مذاکرات نتيجه اي مثبت براي منطقه داشته باشد و زمينه را براي حل و فصل اختلافات فراهم کند و اين تلاش ها به موفقيت برسد چرا که در صورت تحقق اين موضوع امنيت پايدار را در منطقه تضمين مي کند.

رئيس مجلس در بخش ديگري از سخنانش شرايط امروز کشورهاي اسلامي را داغ و پرمساله دانست و گفت: امروز بسياري از کشورهاي اسلامي درگير پديده شوم تروريسم هستند و نيرو و تواني که امت اسلامي بايد در موضوع فلسطين و پشتيباني از مردم آن صرف کند، صرف اختلافات دروني شده است.

وزيرخارجه اتريش: توافق هسته‌اي افق‌هاي جديدهمکاري تهران و اروپا راباز مي‌کند

وزير خارجه اتريش گفت: حصول يک توافق هسته‌اي فرصتي جديد براي همکاري‌هاي بهتر ميان ايران و اروپا است.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سباستين کورتز، با اشاره به مذاکرات ايران و 1+5 که در وين پايتخت اين کشور در جريان است گفت: حصول يک توافق در باره برنامه هسته‌اي ايران افق‌هاي جديدي را براي همکاري ميان تهران و اتحاديه اروپا به ويژه در حوزه اقتصادي باز مي‌کند.وزير امور خارجه اتريش با بيان اينکه برداشته شدن تحريم بخشي از مذاکرات کنوني در وين است ، تاکيد کرد:‌ کاهش تحريم‌ها امکان همکاري با ايران را افزايش مي‌دهد.

کورتز افزود: ما همه اميدواريم که مذاکرات هسته‌اي با ايران با موفقيت به پايان برسد، چون بر اين باوريم که اين اتفاق نه تنها براي منطقه سودمند است بلکه صلح ،‌ثبات و امنيت را براي جهان به همراه دارد.


نوشته شده در   دوشنبه 15 تير 1394  توسط   مدیر پرتال   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode