ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 7 تير 1401
سه شنبه 7 تير 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
 بهداشت و تغذيه كودك
کلمه کلیدی
:
از
calendar
تا
calendar
جستجو

مغز کودکان پرخاشگر نشانگر دارد

مغز کودکان پرخاشگر نشانگر دارد مطالعات محققان دانشگاه آیوا نشان می‌دهد با بررسی نوعی موج مغزی می‌توان خشونت و پرخاشگری در کودکان نوپا را شناسایی و قبل از تثبیت درمان کرد.
شنبه 7 مهر 1397

خداحافظی با لکنت!

خداحافظی با لکنت! بیشتر ما افرادی را می‌شناسیم که به نوعی اختلال در گویش در قالب لکنت یا تلفظ گفتاری اشتباه برخی صداها مبتلا هستند.
چهارشنبه 19 ارديبهشت 1397

طبیعت به درمان کودکان مبتلا به اتیسم کمک می کند

طبیعت به درمان کودکان مبتلا به اتیسم کمک می کند روش درمانی مکمل برای کودکان مبتلا به اتیسم در رساله دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد بررسی شد بر اساس این تحقیق طبیعت‌درمانی می تواند به درمان بیماران مبتلا به اتیسم کمک کند.
پنجشنبه 3 اسفند 1396

متخصص تغذیه مطرح کرد

دلایل کم‌اشتهایی و لاغری کودکان

 دلایل کم‌اشتهایی و لاغری کودکان متخصص تغذیه توجه نکردن والدین به منحنی رشد را از عمده دلایل کم‌اشتهایی و لاغری در کودکان دانست و گفت: اگر کودکی کم‌وزن، لاغر یا کوتاه‌قد است، باید طبق منحنی رشد، برنامه‌ای برای آنها تنظیم شود و وزن به حالت نرمال برگردد.
جمعه 27 بهمن 1396

محققان دانشگاهی بررسی کردند؛

رشد کودکان زیر دو سال چه میزان منطبق با استانداردهای جهانی است؟

 رشد کودکان زیر دو سال چه میزان منطبق با استانداردهای جهانی است؟ محققان کشورمان در پژوهشی علمی، وضعیت و منحنی رشد کودکان زیر دو سال را با استفاده از داده‌های ارائه‌شده آن‌ها در مراکز بهداشتی درمانی برای تعیین میزان تطابق با استانداردهای جهانی رشد مورد بررسی قرار دادند. به گزارش ایسنا، سازمان جهانی بهداشت، دو مجموعه از استانداردهای رشد کودکان را به‌عنوان ابزارهای بین‌المللی برای ارزیابی رشد کودکان ارائه کرده است. پیگیری منظم وضعیت کودکان و استفاده از وزن و قد آن‌ها برای بررسی رشد، ابزار مناسبی برای تمام سرویس‌های سلامت کودکان در سرتاسر جهان است. بر اساس تحقیقات موجود و بر مبنای ابزار ارائه‌شده فوق، حدود 43 درصد کودکان کمتر از 5 سال، دچار بازماندگی از رشد هستند. لذا به‌روز بودن اطلاعات در این زمینه و یادآوری مرتب به والدین برای پایش رشد کودکانشان تا بالاترین سنین ممکن، امری بسیار مهم محسوب می‌شود. در همین رابطه محققانی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی بابل، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشی را انجام داده‌اند که در آن میزان تطابق منحنی رشد و نمو از طریق اندازه‌گیری وزن، قد و دور سر کودکان صفر تا دو ساله با استانداردهای جهانی رشد بررسی شده است. این پژوهش توصیفی تحلیلی بر روی 217 کودک سالم از بین کودکان مراجعه‌کننده به 14 مرکز بهداشتی درمانی شهر آمل انجام شده است. این کودکان حداقل 6 بار مراجعه برای پایش رشد در کل دو سال داشته‌اند. اطلاعات مورد نیاز این پژوهش با استفاده از پرسشنامه استاندارد و از روی پرونده‌های خانوار، گردآوری شد و مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت. نتایج پژوهش حسنی و همکارانش نشان داد که حدود 74 درصد کودکان فوق، رشدی طبیعی را در ابعاد مختلف وزن، قد و دور سر داشته‌اند. همچنین بر اساس این نتایج، در ماه‌های مراجعه، هر سه بعد رشد کودکان شامل وزن، قد و دور سر با جنسیت کودکان اختلاف معنی‌دار آماری داشتند، یعنی بین دختران و پسران از این لحاظ تفاوت‌های قابل‌توجهی دیده شد. بر این اساس، یافته‌ها در مقام مقایسه نشان می‌دهند که رشد در پسران در همه ماه‌های مراجعه، اندکی بیش از دختران همسن بوده است. ولی موارد سنجیده شده فوق، با سن مادران، نوع زایمان و نیز مصرف شیر مادر رابطه خاصی نداشت. به‌علاوه نتایج این پژوهش، حاکی از آن هستند که بین مرتبه تولد و رشد کودک ارتباط معنی‌داری وجود ندارد و خانه‌دار و یا شاغل بودن مادران نیز نمی‌تواند تأثیری بر رشد کودک از لحاظ وزن، قد و دور سر داشته باشد. این نتایج امیدوارکننده که در نشریه «پرستاری کودکان» وابسته به انجمن علمی پرستاری ایران منتشر شده‌اند، نشان از رشد مناسب کودکان در منطقه مورد مطالعه دارند. بااین‌حال به نظر می‌رسد که محققان لازم است در این خصوص، تلاش‌های جامع‌تری در کل کشور انجام داده و با پایش مرتب رشد در سطح کلان، از سلامت آینده فرزندان این مملکت اطمینان حاصل کنند.
چهارشنبه 18 بهمن 1396

یک اورولوژیست در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد

افزایش احتمال ابتلا به سنگ کلیه با مصرف نوشابه‌ها/ عوامل بروز سنگ کلیه در کودکان

 افزایش احتمال ابتلا به سنگ کلیه با مصرف نوشابه‌ها/ عوامل بروز سنگ کلیه در کودکان یک اورولوژیست با تشریح علل بروز سنگ کلیه در کودکان گفت: درمان دیرهنگام عفونت‌های کلیوی احتمال بروز سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.
دوشنبه 18 دي 1396

کدام تب‌ در کودکان خطرناک است؟

کدام تب‌ در کودکان خطرناک است؟ یکی از متخصص بیماری‌های کودکان با اشاره به علائم تب‌های خطرناک گفت: قبل از مراجعه به پزشک از داروی تب‌بُر برای کودک خود استفاده نکنید.
شنبه 16 دي 1396

سنگینی وزن بچه های تپل ایرانی بر دوش سلامت آیندگان

 سنگینی وزن بچه های تپل ایرانی بر دوش سلامت آیندگان زنگ خطر درباره چاقی دانش‌آموزان چند سالی هست به صدا درآمده تا جایی که سه سال پیش وزیر بهداشت نسبت به این قضیه اظهار نگرانی کرد. حالا مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از آماری خبر داده که نشان می‌دهد اضافه وزن به سنین کمتر از مرحله دانش‌آموزی رسیده است. به گفته زهرا عبداللهی، این شاخص در کودکان کمتر از پنج سال، دو برابر شده است.
جمعه 15 دي 1396

بازی در فضای باز مانع از نزدیک‌بینی می‌شود

بازی در فضای باز مانع از نزدیک‌بینی می‌شود کودکان این عصر بیشتر از هر زمان دیگری زمان خود را پای وسایل الکترونیک، موبایل، لپ‌تاپ، کنسول و کامپیوتر سپری می‌کنند، به ویژه در دهه اخیر که تب گوشی‌های هوشمند متصل به موبایل همه را مبتلا ساخته‌است.
شنبه 9 دي 1396

کنترل پرخوری و درمان دل درد کودکان در شب یلدا

کنترل پرخوری و درمان دل درد کودکان در شب یلدا خوراکی‌های خوشمزه از انواع و اقسام میوه و آجیل معمولاً در شب یلدا سرو می‌شود و در این میان بیشتر مواقع کودکان بیش از حد غذا و تنقلات خورده و ممکن است، حالشان بد شود و دچار دل‌درد شوند.
سه شنبه 28 آذر 1396