ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : دوشنبه 24 مرداد 1401
دوشنبه 24 مرداد 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 23 خرداد 1401     |     کد : 198894

دبیر کمیته علمی کشوری کروناخبر داد:

چه افرادی و در چه مکان‌هایی باید ماسک بزنند؟

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه آمارهای کرونا باید به صورت هفتگی ارائه شود،...

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه آمارهای کرونا باید به صورت هفتگی ارائه شود، گفت: استفاده از ماسک عاملی موثر برای جلوگیری از انتقال چرخش ویروس در جوامع است و در حال حاضر استفاده از ماسک می‌تواند براساس وضعیت رنگ‌بندی شهرها و شرایط افراد، متفاوت باشد.

به گزارش نصر، حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت رنگ‌بندی اکثر شهرهای کشور، زرد و آبی است بنابراین افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای، سیستم ایمنی ضعیف و سن بالا ندارند و تحت درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی نیستند در محیط‌های باز الزامی به استفاده از ماسک ندارند.
وی افزود: در محیط های سربسته به ویژه محل‌هایی که افراد زیادی حضور داشته و سیستم تهویه مناسبی ندارند، استفاده از ماسک همچنان مورد تاکید است. همچنین افرادی که ریسک بالا دارند مانند افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، بیمارانی که تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند، بیماران پیوندی و سالمندان، توصیه این است که استفاده از ماسک، استمرار داشته باشد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که احتمال مراجعه بیماران مبتلا به کووید۱۹ وجود دارد و پرسنل آن احتمالا در معرض خطر قرار می‌گیرند، استفاده از ماسک باید الزامی باشد. این تصمیم کمیته علمی کشوری کرونا باتوجه به شرایط موجود اتخاذ شده و ممکن است در هفته ها و ماه های آینده بر اساس شرایط جدید، نظر کمیته علمی هم تغییر کند.
وی افزود: اگر میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در یک کشور کاهش قابل توجهی داشته باشد به نظر می‌رسد که انتقال ویروس در آن جامعه کاهش یافته است. مطالعات نشان داده‌اند که هر قدر میزان ابتلا و بستری کووید۱۹ کاهش می‌یابد، محدودیت‌های اجتماعی مانند استفاده از ماسک هم می‌توانند اثربخشی کمتری داشته باشند البته فواید استفاده از ماسک بر همگان ثابت شده است.
 
پاندمی کرونا هنوز پایان نیافته است
جماعتی با بیان اینکه هنوز پاندمی کرونا در جهان پایان نیافته است، گفت: در برخی کشورها مانند استرالیا، نیوزیلند و آمریکا، میزان ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر، افزایش یافته و میزان مرگ و میر بیماران در آمریکا، مختصری افزایش داشته و احتمال چرخش بالای ویروس در برخی کشورهای اروپایی و آفریقایی (باتوجه به کم بودن میزان واکسیناسیون در کشورهای آفریقایی) وجود دارد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: نوع ویروس در چرخش در کشورهای مختلف، عمدتا BA۲ بوده اما اخیرا گزارش هایی از افزایش موارد ابتلا به BA۴، BA۵ و BA۲.x وجود داشته و در برخی کشورها مانند پرتغال، شرایط قدری نگران کننده بوده چراکه در این کشور، سویه ای از اُمیکرون(BA۵) در حال افزایش است که از نظر شدت، به دلتا شبیه است که البته هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.
 
هنوز هم مواردی از ابتلا به سویه دلتا در جهان وجود دارد
وی با اشاره به وجود مواردی از جهش دلتا در موارد ابتلا به کرونا در جهان، یادآور شد: هنوز هم مواردی از ابتلا به این سویه در کشورهای مختلف وجود دارد و این نشان می‌دهد که این سویه، در حال چرخش است که جای نگرانی دارد چون امکان دارد بازهم باتوجه به شرایط کشورها و جهش‌های احتمالی، در آینده با موجی از کرونا در ماههای آینده روبرو شویم بنابراین به همین دلیل، توصیه کمیته علمی باتوجه به اثبات کارآیی واکسن در مطالعات مختلف، این است که حتما واکسیناسیون به ویژه در نوبت سوم و چهارم(برای افراد واجد شرایط)، تکمیل شود.
خبرگزاری عصرایران


نوشته شده در   دوشنبه 23 خرداد 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode