ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : دوشنبه 24 مرداد 1401
دوشنبه 24 مرداد 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 17 خرداد 1401     |     کد : 198859

با فناوری نانو؛ اشیاء و مدارات الکترونیکی ضدآب می شود

یک شرکت دانش‌بنیان با نانوفناوری به ضد آب کردن سطوح و اشیای دوبعدی و سه بعدی کمک کرد تا کارکرد و ماندگاری محصولات افزایش یابد.

یک شرکت دانش‌بنیان با نانوفناوری به ضد آب کردن سطوح و اشیای دوبعدی و سه بعدی کمک کرد تا کارکرد و ماندگاری محصولات افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وسایل الکتریکی نسبت به رطوبت حساس هستند. آب گریز بودن این وسایل زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که وسیله الکترونیکی به طور ناخواسته در معرض رطوبت شدید قرار گیرد یا با آب تماس پیدا کند. بسیاری از وسایل مانند مدارات چاپی الکترونیکی، گوشی، هدفون، بردهای الکترونیکی و ادوات برقی به این خاصیت نیازمند هستند.

سامانه پردازش پلاسمایی تحت خلا یک شرکت دانش بنیان، دستگاهی است که امکان ضد آب کردن سطوح و اشیای دوبعدی و سه بعدی را دارا است و می تواند برای تولید محصولات ضد آب، به ویژه صنایع الکترونیکی یا نساجی مورد استفاده قرار گیرد. از جمله کاربردهای این سامانه می توان به ایجاد خاصیت ضد لک، فعال سازی سطح، کندسوز کردن و یا ایجاد خاصیت آب دوستی دایمی و بهبود چسبندگی در مواد اشاره کرد.

دستگاه پردازش پلاسمایی تحت خلأ که معرفی شد، برای ایجاد خاصیت ضدآب و ضدلک در طیف وسیعی از محصولات از جمله کفش، منسوجات، سیستم‌های الکترونیکی و پزشکی به‌کار می‌رود.

دستگاه صنعتی آب‌گریزکننده به دلیل فرآیند خشک، بدون مواد شیمیایی و بدون استفاده از آب، دوستدار محیط‌زیست بوده و علاوه بر آن با ایجاد ویژگی ضدآب و ضدلک در اجسام سه‌بعدی در صنعت پوشاک و نساجی می‌تواند قابلیت‌های زیادی را به محصولات مختلف کفش، کیف، فرش، پارچه، مصنوعات پلی‌استری و چرم اضافه کند.

یکی از این قابلیت‌ها، خاصیت ضدآب بودن یا آب‌گریزی است که در کفش و پوشاک موجب بهداشت و سلامتی بهتر بدن می‌شود و علاوه بر منسوجات، می‌توان دستگاه‌های الکترونیکی مانند تبلت و یا تلفن همراه را نیز درون این دستگاه قرار داد تا خاصیت آب‌گریزی به خود بگیرند.

این دستگاه لایه‌ای پلیمری با ضخامت نانومتری و در حد چند لایه مولکولی بر روی محصولاتی که در آن قرار می‌گیرد، مانند کفش یا لباس، ایجاد می‌کند و این لایه بدون این که هیچ تأثیری در ویژگی‌های ظاهری و مکانیکی محصولات ایجاد کند به آن‌ها خاصیت ضدآب و ضدلک می‌بخشد.

این لایه پلیمری مانند یک شبکه نایلونی نیست که منافذ را پوشانده و تنفس‌پذیری محصولاتی مانند کفش یا لباس را تحت تأثیر قرار دهد، بلکه این لایه دور تک‌تک نخ‌ها غلاف شده و به دلیل کشش سطحی بسیار پایینی که دارد، درصورتی‌که آب روی آن قرار بگیرد، قطرات آب از روی آن لغزیده و مانع جذب آب در محصول می‌شود.

این محصول هیچ نمونه مشابهی در بازار ایران ندارد و مهم‌ترین ویژگی آن در مقایسه با محصولات تولیدشده توسط شرکت‌های خارجی قیمت تمام‌شده آن است که حدود یک‌پنجم قیمت نمونه‌های خارجی است.


نوشته شده در   سه شنبه 17 خرداد 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode