ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 10 آذر 1401
پنجشنبه 10 آذر 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 19 ارديبهشت 1401     |     کد : 198668

آلودگی هوا چه بر سر قلب ما می‌آورد؟

یک فوق تخصص قلب با اشاره به تاثیر گرد و خاک بر قلب، گفت: التهاب ایجاد شده در پی بروز گرد و خاک می‌تواند باعث ایجاد لخته در عروق قلبی و در نهایت سکته قلبی و حتی مرگ شخص شود.

ایسنا/خوزستان یک فوق تخصص قلب با اشاره به تاثیر گرد و خاک بر قلب، گفت: التهاب ایجاد شده در پی بروز گرد و خاک می‌تواند باعث ایجاد لخته در عروق قلبی و در نهایت سکته قلبی و حتی مرگ شخص شود.

دکتر حبیب حی‌بر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آثار آلودگی هوا بر سیستم قلبی - عروقی اظهار کرد: قلب عضوی است که برای فعالیت طبیعی، بیشترین نیاز به اکسیژن را دارد. با توجه به اینکه گرد و خاک و آلودگی هوا، منجر به بروز اسپاسم و انسداد در راه‌های هوایی می‌شود و به نوعی، تبادل گازهای تنفسی را با مشکل مواجه می‌کند در نتیجه اکسیژن خون کاهش می‌یابد و منجر به اختلال در عملکرد قلب می‌شود.

وی افزود: البته تاثیر گرد و خاک بر سیستم قلبی و عروقی به همین جا ختم نمی‌شود؛ ذرات گرد و خاک می‌تواند با عبور از سدهای محافظتی تنفسی، موجب بروز التهاب در بافت ریه شود و از این طریق منجر به افزایش بسیار شدید واسطه‌های التهابی مضر در خون شود که می‌تواند به تمام اجزای حیاتی بدن مثل قلب، کبد و کلیه آسیب بزند.

این فوق تخصص قلب بیان کرد: در این بین، آسیب به قلب مهم‌تر است زیرا التهاب ایجاد شده در پی بروز گرد و خاک می‌تواند باعث ایجاد لخته در عروق قلبی و در نهایت سکته قلبی و حتی مرگ شخص شود.

حی‌بر گفت: باید توجه شود که ذرات گرد و خاک تنها نیستند بلکه روی ذرات گرد و خاک عوامل عفونی یا غیرعفونی خطرناک مثل املاح مضر نیز وجود دارند و علاوه بر بروز واکنش التهابی، می‌توانند موجب بروز عفونت های قلبی در کنار عفونت دیگر ارگان‌ها شوند که بسیار شدیدتر از واکنش التهابی به تنهایی است.

وی تصریح کرد: کاهش اکسیژن خون نیز می‌تواند منجر به تحریک سیستم عصبی (سمپاتیک) و در نتیجه افزایش فشار خون شود و افزایش فشار خون می‌تواند منجر به افزایش بروز سکته قلبی و مغزی شود.

این فوق تخصص قلب گفت: در مجموع در جریان وقوع گرد و خاک، نه تنها با کمبود اکسیژن مواجه هستیم بلکه با افزایش نیاز بدن به اکسیژن نیز مواجه‌ایم یعنی در مواجهه با گرد و خاک، نیاز اعضای حیاتی بدن به اکسیژن، نسبت به حالت عادی افزایش می‌یابد و نبود تناسب در ارائه اکسیژن و نیاز به اکسیژن در کنار این فرآیندهایی که در بالا تعریف شد، منجر به آسیب اعضای حیاتی بدن می‌شود که حساس‌ترین این اعضاء، قلب است.


نوشته شده در   دوشنبه 19 ارديبهشت 1401  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode