ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 10 آذر 1401
پنجشنبه 10 آذر 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 9 آذر 1400     |     کد : 197390

فاصله ازدواج والدین تا تولد فرزند چقدر است؟

فرزند حاصل زندگی مشترک است و عوامل گوناگون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بر روی فرزندآوری تاثیر می‌گذارند...

فرزند حاصل زندگی مشترک است و عوامل گوناگون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بر روی فرزندآوری تاثیر می‌گذارند، اما به اذعان کارشناسان حوزه سلامت و جمعیت بهترین سن مادران برای فرزندآوری بین سنین ۳۵-۲۵سالگی قرار دارد، اما بر اساس آمار و اطلاعات فاصله ازدواج والدین تا تولد فرزند چقدر است؟

به گزارش نصر، سیف الله ابوترابی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد فاصله ازدواج والدین تا تولد فرزند، با استناد به آمارهای نیمه نخست امسال، افزود: از۵۳۳ هزار و ۸۸ ولادت های ثبت شده در نیمه نخست سال امسال ۹.۷ درصد از کل ولادت ها فاصله رخ‌ داد ولادت از تاریخ ازدواج پدر و مادر حدود یک‌ سال بوده است.
وی ادامه داد: همچنین ۶۶.۲ درصد از تولدهای ثبت‌ شده دراین مدت با فاصله زمانی پنج سال و بیشتر از ازدواج والدین رخ‌ داده است.
ابوترابی گفت:‌ بررسی سن مادران و پدرانی که در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ صاحب فرزند شده‌اند، نه لزوما فرزند اول، نشان می‌دهد که میانگین سن مادران در ولادت‌های ثبت شده ۲۹ سال و ۳ ماه و میانگین سن پدران در ولادت‌های ثبت شده، ۳۳ سال و ۸ ماه است.
وی ادامه داد:‌ بیشترین فراوانی ولادت‌ها متعلق به مادران ۳۰ ساله (با فراوانی ۳۳ هزار و ۲۰ نوزاد زنده متولد شده) و بیشترین فراوانی ولادت‌ها مربوط به پدران ۳۲ساله (با فراوانی ۳۷ هزار و ۴۹نوزاد زنده متولد شده) است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام کرد: بر اساس تعداد متولدان ثبت شده در ۶ ماه نخست امسال، میانه سن مادران و پدران در زمان تولد فرزند به ترتیب ۲۹ و ۳۳ سال است، همچنین سهم پدران و مادران جوان ۱۸ تا ۳۵ ساله از کل ولادت‌های جاری ثبت شده، بدون توجه به مرتبه تولد فرزند(فرند اول، دوم، سوم و...)، به ترتیب ۶۴.۲ و ۸۱.۱درصد است.
ابوترابی گفت: بیشترین سهم ولادت‌های رخ‌داده در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰، با ۲۶.۷ درصد مربوط به مادران ۳۰ تا ۳۴ ساله و پس از آن با ۲۵.۵ درصد مربوط به مادران ۲۵ تا ۲۹ ساله است و همچنین ۷۵.۶ درصد از ولادت‌های جاری ثبت شده مربوط به مادرانی است که کمتر از ۳۵ سال سن داشتند.

فراوان ترین نام های انتخابی خانواده های ایرانی برای نوزادنشان
سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: اسامی فاطمه برای دختران و امیر علی برای پسران بیشترین فراوانی انتخاب اسم را از آغاز سال ۱۴۰۰ تا به امروز در میان خانواده‌های ایرانی داشته است.
ابوترابی گفت: بیشترین نام‌های انتخاب شده برای نوزادان پسر به ترتیب شامل، امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، آراد، آریا، ابوالفضل، آیهان، سامیار، امیرعباس، ماهان، محمدحسین، کیان، محمدطاها، مهدی، علیرضا، محمدرضا، محمدمهدی و امیر مهدی است.
وی افزود: برای دختران به ترتیب اسامی فاطمه، زهرا، رستا، حلما، آوا، زینب، بهار، مرسانا، آیلین، ریحانه، رها، دلوین، یسنا، نیلا، هانا، باران، فاطمه زهرا، نفس، نازنین زهرا و سلین بیشترین فراوانی را در میان اسامی منتخب برای نوزادان متولد شده از آغاز سال ۱۴۰۰ تا کنون داراست.

۹۹درصد از ولادت ها در کشور در مهلت قانونی ثبت می شود
وی گفت: اکنون بیش از ۹۹ درصد از ولادت ها در کشور در مهلت قانونی (۱۵ روز) ثبت می شوند و هموطنان باید دقت داشته باشند که ولادت را در مهلت قانونی ثبت کنند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۱۲ قانون ثبت احوال کشور درمورد ثبت ولادت، ولادت هر طفل در ایران اعم از اینکه پدر و مادر طفل ایرانی یا خارجی باشند، باید به نماینده یا مأمور ثبت احوال اعلام شود و ولادت اطفال ایرانیان مقیم خارج از کشور هم به مأمور کنسولی ایران در محل اقامت، در غیر این صورت به نزدیکترین مامور کنسولی و یا سازمان ثبت احوال کشور اعلام شود.
وی در مورد اینکه چه افرادی می توانند برای ثبت ولادت نوزاد و اخذ شناسنامه اقدام کنند، تصریح کرد: پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه، مادر در صورتی که ازدواج او قانونی به ثبت رسیده باشد، وصی یا قیم یا امین با ارائه مدارک ذیربط، متصدی یا نماینده موسسه ای که طفل به آنجا سپرده شده و صاحب واقعه(ولادت) که سن او ۱۸ سال تمام به بالا باشد، می توانند برای ثبت ولادت و گرفتن شناسنامه اقدام کنند.
سایت تحلیلی خبری تابناک


نوشته شده در   سه شنبه 9 آذر 1400  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode