ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 12 اسفند 1399
سه شنبه 12 اسفند 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 4 اسفند 1399     |     کد : 195066

انتشار نقشه‌ای با حضور بیش از ۲۵ هزار سیاه چاله کلان جرم

ستاره شناسان با ترکیب ۲۵۶ ساعت مشاهدات آسمان شمالی، نقشه‌ای را ایجاد کرده‌اند که حضور ۲۵ هزارسیاهچاله کلان جرم را نشان می‌دهد.

ستاره شناسان با ترکیب ۲۵۶ ساعت مشاهدات آسمان شمالی، نقشه‌ای را ایجاد کرده‌اند که حضور ۲۵ هزارسیاهچاله کلان جرم را نشان می‌دهد. این دقیق‌ترین نقشه اجرام آسمانی در زمینه فرکانس‌های رادیویی بسامد پایین است.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این نقشه چهار درصد از نصف آسمان شمالی را پوشش می‌دهد. برای ایجاد این نقشه، دانشمندان از ابر رایانه‌هایی با الگوریتم‌های جدید استفاده کردند که اثر یونوسفر را هر چهار ثانیه اصلاح می‌کند.

ستاره شناسان دانشگاه لیدن از ۵۲ ایستگاه مجهز به آنتن‌های آرایه بسامد پایین که در ۹ کشور اروپایی وجود دارند، استفاده کردند.

ستاره‌ها یا سیاه چاله‌ها؟

به نظر می‌رسد در این نقشه چندین هزار ستاره حضور دارند اما آنها سیاه چاله‌های کلان جرمی هستند که در کهکشان‌های جدا و دور قرار دارند.

"فرانچسکو د گاسپرین"(Francesco de Gasperin) رهبر تحقیقات در مورد این مطالعه گفت: این نتیجه سال‌ها کار بر روی داده‌های فوق‌العاده دشوار است. ما مجبور شدیم روش‌های جدیدی برای تبدیل سیگنال‌های رادیویی به تصاویر آسمانی ابداع کنیم.

"رینوت ون ویرن"(Reinout van Weeren) دیگر نویسنده این مطالعه از رصدخانه لیدن گفت: انجام مشاهدات در طول موج‌های طولانی رادیویی در یونوسفر اطراف زمین پیچیده است. این لایه که دارای الکترون‌های آزاد است مانند یک لنز ابری که در حال حرکت است، عمل می‌کند. این شبیه به هنگامی است که می‌خواهید دنیا را در حالی که در استخر در حال شنا کردن هستید، ببینید. وقتی به بالا نگاه می‌کنید، امواج روی آب استخر پرتوهای نور را منحرف کرده و منظره را تحریف می‌کنند.


برچسب ها
نوشته شده در   دوشنبه 4 اسفند 1399  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode