ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 12 اسفند 1399
سه شنبه 12 اسفند 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 1 اسفند 1399     |     کد : 195044

در دیدار استاندار آذربایجان شرقی با وزیر امور خارجه

راهکارهای توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و جمهوری آذربایجان بررسی شد

راهکارهای توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و جمهوری آذربایجان و تسهیل حمل‌ و نقل مسافر و کالا میان دو کشور، در دیدار استاندار آذربایجان شرقی با وزیر امور خارجه بررسی شد.

ایسنا/آذربایجان شرقی: راهکارهای توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و جمهوری آذربایجان و تسهیل حمل‌ و نقل مسافر و کالا میان دو کشور، در دیدار استاندار آذربایجان شرقی با وزیر امور خارجه بررسی شد.

وزیر امور خارجه کشور در این دیدار با اشاره به نقش اساسی تبریز و آذربایجان شرقی در توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه، بر تلاش جدی دستگاه‌های مسئول و بخش خصوصی برای استفاده از فرصت ایجادشده در روابط میان ایران و آذربایجان تاکید کرده و آمادگی وزارت امور خارجه را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

محمدجواد ظریف با اشاره به سفر منطقه‌ای خود و بازدید از مرز جلفا، بر فعال‌سازی ظرفیت‌های بالقوه از جمله خطوط ریلی و امکانات مرزی، برای نقش‌آفرینی بیشتر ایران در کریدورهای بین‌المللی و حضور گسترده در بازارهای منطقه تاکید کرد.

استاندار نیز در این دیدار با اشاره به واگذاری مسئولیت توسعه تجارت با جمهوری آذربایجان به آذربایجان شرقی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: در راستای این ماموریت ملی و هم‌چنین رسالت منطقه‌ای خود، آماده نقش ‌آفرینی در روند توسعه همکاری با جمهوری آذربایجان و بازسازی مناطق آزادشده این کشور هستیم.

محمدرضا پورمحمدی از راه‌اندازی پایانه مرزی خداآفرین و بازگشایی خط ریلی جلفا- نخجوان به عنوان دو اقدام بسیار مهم برای تسهیل روابط تجاری و اقتصادی ایران و آذربایجان نام برد و همکاری و مساعدت وزارت امور خارجه را برای تحقق این مهم خواستار شد.

وی اظهار کرد: راه‌اندازی پایانه و گمرک خداآفرین، در کنار تقویت مبادی مرزی ایران و آذربایجان در استان‌های اردبیل و گیلان، نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در تسهیل عبور و مرور به جمهوری آذربایجان و هم‌چنین انتقال امکانات، تجهیزات و اقلام مورد نیاز برای مشارکت در بازسازی منطقه قره‌باغ خواهد داشت.

وی با اشاره به بازدید وزیر امور خارجه از نقطه مرزی جلفا در مرز ایران و جمهوری خودمختار نخجوان، گفت: بازگشایی خط ریلی جلفا- نخجوان برای دسترسی آسان به بازار کشورهای همسایه و منطقه اوراسیا، ضروری است و در این رابطه طرح توجیه اقتصادی از سوی دستگاه‌های مسئول استان تهیه شده است.

پورمحمدی هم‌چنین با اشاره به نشست‌های اخیر مسئولان استان با سفرای ایران در کشورهای همسایه و مقامات این کشورها، بر عزم جدی بخش‌های دولتی و خصوصی استان برای توسعه مناسبات بین‌المللی کشور تاکید کرد.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز و مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال غرب کشور نیز در این دیدار حضور داشتند.


نوشته شده در   جمعه 1 اسفند 1399  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode