ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 12 اسفند 1399
سه شنبه 12 اسفند 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 27 بهمن 1399     |     کد : 195001

معاون تهذیب حوزه علمیه برادران استان آذربایجان شرقی:

علامه مصباح یزدی یک متفکر و فیلسوف ژرف اندیش بود

معاون تهذیب حوزه علمیه برادران استان آذربایجان شرقی گفت:آیت الله علامه مصباح یزدی یک متفکر و فیلسوفی ژرف اندیش بود و به همین خاطر اندیشه‌های خود را بر اساس فلسفه اسلامی بنا کرد.

معاون تهذیب حوزه علمیه برادران استان آذربایجان شرقی گفت:آیت الله علامه مصباح یزدی یک متفکر و فیلسوفی ژرف اندیش بود و به همین خاطر اندیشه‌های خود را بر اساس فلسفه اسلامی بنا کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین مهدی محمدی امروز در نشست تخصصی بررسی ابعاد علمی، اخلاقی، معنوی و مبارزاتی علامه فقید محمد تقی مصباح یزدی در مسجد جامع تبریز برگزار شد گفت: ایشان دغدغه دین داشته و برای تبیین اندیشه‌های دینی در برابر مخالفان استقامت می‌ورزیدند که در نهایت تمام این ویژگی‌ها موجب شد تا پس از شناسایی آسیب‌های فکری، فرهنگی و جامعه اقدام به پاسخ‌دهی کنند.

وی افزود: علامه مصباح در زمره کسانی بود که در مقابل مارکسیست‌ها و لیبرال‌ها قد علم کرده و ایستادگی کردند.

محمدی بیان کرد: زمانی که در مورد انقلاب‌های فرانسه، انگلستان و آمریکا سخن به میان می‌آید اندیشمندان با مطالعه این انقلاب‌ها در پی تبیین و تحویل دادن الگوهایی برای جامعه بشری بودند.

وی گفت: تقسیم بندی‌هایی متفاوتی از نظریه‌های انقلاب در قرن بیستم ارائه شده است و در این میان برخی از اندیشمندان بر اساس رهیافت علمی نویسندگان، نظریات را تقسیم بندی کرده‌اند.

پیروزی انقلاب اسلامی تمام نظریات را کنار زد

معاون تهذیب حوزه علمیه برادران استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اراده انسانی یک علت تامه است که نظریه پردازان کمتر به آن توجه کرده‌اند ادامه داد: آیت الله مصباح یزدی با آسیب شناسی در رابطه با انقلاب، این را مطرح ساخت که در انقلاب جریان و گروه‌هایی وجود دارند که منحرف هستند و ممکن است سمت و سوی دیگری به انقلاب ببخشند.

وی افزود: یکی از این جریانات، جریان مارکسیستی در اوایل انقلاب است و دیگری جریان منافقین خلق است و گروه انحرافی نفاق نوین است که در قالب جبهه ملی اتفاق می‌افتد.

محمدی افزود: آیت الله مصباح یزدی یک دانشمند و نویسنده برجسته بود که همیشه عاشق ولایت فقیه بوده و در بحران‌ها ایستادگی می‌کردند.

علامه مصباح یک دیده‌بان بینای ولایت فقیه بود

استاد حوزه علمیه واحد خواهران استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: بحث ولایت فقیه یکی از مباحث محوری و مهم در عصر دوران غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است.

سمیه عاقل نهند ادامه داد: زمانی که از یک افق به بحث ولایت فقیه می‌نگریم جز محجورترین مباحث در حوزه علمیه شناخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دنیا انقلاب و نظام ما را به عنوان یک انقلاب و نظام ولایت فقیه می‌شناسد گفت: از قرن ۱۶ تا پیروزی انقلاب اسلامی، بحث ناکارآمدی دین و جدایی دین از سیاست مطرح شده بود ولی بعد از اینکه کارآمدی نظام ولایت فقیه در دنیا خود را نشان داد، دشمنان در این زمینه حساسیت بسیاری را از خود بروز داده و ولایت فقیه را مورد هجمه خود قرار دادند، ولی آیت الله مصباح یزدی یک دیده‌بان محافظ و بینای ولایت فقیه بودند.

استاد حوزه علمیه واحد خواهران استان آذربایجان شرقی یادآور شد: دیدگاه خاص علامه مصباح یزدی در بحث ولایت فقیه همواره مطرح است که با روش خاصی مسئله ولایت فقیه را بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: در بحث ولایت فقیه به مسئله شأن شناسی روی آورده اند که کلمه ولایت فقیه را به عنوان حکومت مطرح کرده‌اند.

عاقل نهند با تأکید به جنبه دیده‌بانی علامه مصباح یزدی افزود: بعد از شهید مطهری، علامه مصباح یزدی دیده‌بانی هستند که در کنار نظام ایستاده‌اند و به همین دلیل توانستند آسیب‌ها و هجمه‌ها را شناسایی کرده و بحث ولایت فقیه را تبیین کنند.


نوشته شده در   دوشنبه 27 بهمن 1399  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode