ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 7 اسفند 1399
پنجشنبه 7 اسفند 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 11 بهمن 1399     |     کد : 194841

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس:

بنیاد فرهنگی-تاریخی شیخ شهید محمد خیابانی تاسیس می‌شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس و مسئول ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی، از تاسیس بنیادی فرهنگی و تاریخی که به نام این روحانی بیدارگر و ضداستعمار مزّین است، خبر داد.

ایسنا/آذربایجان شرقی: نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس و مسئول ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی، از تاسیس بنیادی فرهنگی و تاریخی که به نام این روحانی بیدارگر و ضداستعمار مزّین است، خبر داد.

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در پیش همایش حوزه و روحانیت شیخ شهید محمد خیابانی، گفت: ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ شهید محمد خیابانی در طول شش ماه گذشته فعالیت‌های ارزنده‌ای انجام داد که منتج به شکل گیری پدیدۀ فرهنگی خوبی شده است.

وی با بیان اینکه مقدمات تاسیس بنیاد فرهنگی تاریخی شیخ شهید محمد خیابانی انجام شده و به زودی تشریفات ثبت این بنیاد هم نهایی خواهد شد، افزود: بر همین اساس قصد داریم با تاسیس بنیاد فرهنگی تاریخی شیخ شهید محمد خیابانی، این فعالیت‌های فرهنگی را ادامه دهیم.

وی افزود: محور فعالیت این بنیاد معرفی مفاخری خواهد بود که در دوران مشروطه و بعد از آن مقطع تاریخی منشاء آثار فراوان بوده‌اند اما جایگاهشان به درستی شناخته نشده است.

حجت الاسلام میرتاج الدینی اضافه کرد: از روح شهید شیخ محمد خیابانی الهام گرفته‌ایم تا به صورت سالانه چند شخصیت از شخصیت‌های فرهنگی و تاریخی را معرفی کنیم که حقیقتاً الگوهای ماندگار هستند.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود از شیخ شهید به عنوان مدرس ثانی نام برد و افزود: هرچند شیخ شهید محمد خیابانی در دوران جوانی و در حالی که 42سال بیشتر سن نداشت، به شهادت رسید، اما در همین عمر کوتاه تاثیرات فروانی از خود بر جای گذاشت.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس اضافه کرد: شیخ محمد خیابانی در دورۀ نمایندگی در مجلس، همواره در معیت مرحوم سید حسن مدرس بود و همراه او در مقابل اولتیماتوم روس به طور جانانه ایستادگی کرد.

وی دربارۀ عوامل موثر بر تکوین شخصیت شیخ شهید محمد خیابانی نیز گفت: استعداد فوق العاده و هوش سرشار، سفرهای متعدد در دوران نوجوانی و جوانی به خارج از کشور و سوابق تحصیلات حوزوی از جملۀ این عوامل است.

وی همچنین عدالت خواهی، آزادیخواهی، استبدادستیزی، قانون مداری و دفاع از محرومان و مستضعفان جامعه را ویژگی‌های اصلی شخصیت شیخ محمد خیابانی توصیف کرد.

به نقل از روابط عمومی همایش بین‌المللی بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ شهید محمدخیابانی، این همایش به منظور بررسی علمی ابعاد شخصیت، اندیشه و مبارزات ضداستعماری و ضداستبدادی این روحانی مبارز در جریان مشروطیت ایران، در نیمه اسفند سال جاری به صورت جداگانه در شهرهای خامنه از توابع شبستر، تبریز و تهران برگزار خواهد شد.

شیخ شهید محمد خیابانی از روحانیون مبارز دوران مشروطیت و از نمایندگان مردم آذربایجان در مجلس آن دوره بود که یکصد سال پیش در 21 شهریور سال ۱۲۹۹ هجری شمسی، در راه مبارزه با استعمار توسط مزدوران داخلی به شهادت رسید.


نوشته شده در   شنبه 11 بهمن 1399  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode