ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : يکشنبه 19 مرداد 1399
يکشنبه 19 مرداد 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 11 تير 1399     |     کد : 192819

تولید مستحکم‌ترین فولاد جهان با چاپگر سه بعدی

فولاد دمشق از جمله مستحکم‌ترین، مقاوم‌ترین و بادوام‌ترین انواع فولاد در جهان است که محققان آلمانی برای اولین بار موفق به تولید آن با استفاده از چاپگرهای سه بعدی شده‌اند.

فولاد دمشق از جمله مستحکم‌ترین، مقاوم‌ترین و بادوام‌ترین انواع فولاد در جهان است که محققان آلمانی برای اولین بار موفق به تولید آن با استفاده از چاپگرهای سه بعدی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، پژوهشگران مؤسسه مکس پلنک در دسلدورف آلمان با ترکیب فناوری‌های مدرن و باستانی توانسته‌اند روشی برای تولید فولاد دمشق با استفاده از چاپگرهای سه بعدی بیابند.

از این فولاد در دوران قرون وسطی برای تولید شمشیرهای بسیار تیز و برنده و مقاوم استفاده می‌شد. فولاد دمشق در همین شهر تولید می‌شد و روش اصلی تولید آن در گذر زمان فراموش شده است. محققان در یک دهه اخیر برای احیای تولید فولاد دمشق تلاش کرده‌اند و سرانجام آن را با استفاده از چاپگر سه بعدی از نو ساخته‌اند.

با توجه به اینکه مواد اولیه تولید فولاد دمشق که قبلاً از هند تأمین می‌شد، امروزه دیگر در دسترس نیست، محققان تلاش کرده‌اند با مهندسی معکوس مدل‌های موجود از این فولاد، آن را از نو بسازند. تیغه این فلز از جنس آهن و فولاد است و پس از گرما دادن شدید آن تا حد سرخ رنگ شدن، مواد یادشده به شیوه‌ای خاص در هم آمیخته می‌شدند. سپس با گرم و سرد کردن مکرر و بارها چکش کاری فولاد دمشق، محصول نهایی به دست می‌آمد.

محققان برای بازسازی فولاد دمشق پودر آهن، نیکل و تیتانیوم را با استفاده از لیزر و چاپگرهای سه بعدی با یکدیگر ترکیب کردند و این ترکیب را لایه به لایه از طریق ذوب کردن و سرد کردن مکرر ساختند و محصول نهایی مدنظر خود را شکل دادند. روش یادشده که برای اولین بار متکی به استفاده از چاپگر سه بعدی برای تولید لایه‌های مختلف یک فلز سخت بود، منتهی به نتیجه مطلوب شد. حداکثر میزان گرما دهی به این ترکیبات برای دستیابی به نتیجه مطلوب ۱۹۵ درجه سانتیگراد بوده است.


نوشته شده در   چهارشنبه 11 تير 1399  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode