ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : چهارشنبه 2 مهر 1399
چهارشنبه 2 مهر 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 4 بهمن 1398     |     کد : 190886

در استرالیا؛

قدیمی ترین محل برخورد شهاب سنگ با زمین کشف شد

تحلیل مواد معدنی دهانه ای در استرالیا نشان داد ۲.۲۲۹ میلیارد سال قبل شهاب سنگی با این نقطه از زمین برخورد کرده است. این قدیمی ترین شهاب سنگی است که با زمین برخورد کرده است.

تحلیل مواد معدنی دهانه ای در استرالیا نشان داد ۲.۲۲۹ میلیارد سال قبل شهاب سنگی با این نقطه از زمین برخورد کرده است. این قدیمی ترین شهاب سنگی است که با زمین برخورد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، کهن ترین محل برخورد شهاب سنگ با زمین در «یارابوبا» (Yarrabubba) در غرب استرالیا قرار دارد. این شهاب سنگ حدود ۲.۲۲۹ میلیارد سال قبل با سیاره خاکی برخورد کرده است.

گروهی از محققان دانشگاه کورتین در پرت با استفاده از تحلیل ایزوتوپیک مواد معدنی در محاسبه دقیق قدمت یک دهانه با عرض ۴۳ مایل  به این نتیجه رسیدند.  دهانه یارابوبا یکی از قدیمی ترین محل های برخورد شهاب سنگ با زمین به حساب می آمد اما تاکنون قدمت دقیق آن اندازه گیری نشده بود.

کریس کرکلند استاد دانشگاه کورتین در این باره می گوید:  یارابوبا سال ها قبل به عنوان محل برخورد شهاب سنگ با زمین شناخته شد اما قدمت آن هیچ گاه به درستی تخمین زده نشده بود.

سطح زمین به طور مداوم در حال تغییر است که دلیل آن حرکات تکتونیک و فرسایش است. به عبارت دیگر محل برخورد شهاب سنگ با زمین که قدمت زیادی داشته باشد، به آسانی قابل شناسایی نیست.

در همین راستا محققان برای تعیین سن دقیق یارابوبا، مواد معدنی زیرکون و مونازیت را که در نتیجه برخورد شهاب سنگ  کریستالی شده بودند را تحلیل کردند. این مواد  در مرکز دهانه یارابوبا قرار داشتند. این پژوهش نشان داد یارابوبا حدود ۲.۲ میلیارد سال دارد که معادل نصف سن زمین(۴.۵ میلیارد سال) است.

زمان برخورد شهاب سنگ با زمین و ایجاد دهانه احتمالا  سبب شده زمین از یک بازه انجماد خارج شود.


نوشته شده در   جمعه 4 بهمن 1398  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode