ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : جمعه 9 اسفند 1398
جمعه 9 اسفند 1398
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 2 بهمن 1398     |     کد : 190859

احتمال برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری در آینده

پژوهشگران "دانشگاه سیدنی" استرالیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند کهکشان راه شیری در آینده‌ای بسیار دور با کهکشان "آندرومدا" برخورد خواهد کرد.

پژوهشگران "دانشگاه سیدنی" استرالیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند کهکشان راه شیری در آینده‌ای بسیار دور با کهکشان "آندرومدا" برخورد خواهد کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، کهکشانی که در آن زندگی می‌کنیم، راه شیری نامیده می‌شود. طبق مطالعه اخیر که شامل بررسی گذشته کهکشان بزرگ "آندرومدا"، همسایه کهکشان راه شیری است، احتمالا در ۴.۵ میلیارد سال آینده این دو کهکشان در مسیر برخورد با یکدیگر قرار خواهند گرفت.

کهکشان آندرومِدا(Andromeda Galaxy) یک کهکشان مارپیچی واقع در صورت فلکیِ آندرومدا است که حدود ۲٫۵ میلیون سال نوری از کهکشان راه شیری فاصله دارد. با این‌ که آندرومدا نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به کهکشان راه شیری است، ولی نزدیک‌ترین کهکشان نیست.

آندرومدا احتمالا در چند میلیارد سال گذشته، چندین کهکشان کوچکتر را بلعیده است. اکنون پژوهشگران اعلام کرده اند احتمالا مقصد بعدی این کهکشان در آینده‌ای دور کهکشان راه شیری خواهد بود و در مسیر کهکشان راه شیری نیز قرار خواهد گرفت.

دکتر "داگل مکی"(Dougal Mackey) یکی از پژوهشگران این مطالعه و "گرینت لویس"(Geraint Lewis) استاد دانشگاه سیدنی گفتند: تیم تحقیقاتی بین‌المللی همچنین نشانه‌هایی از کهکشان‌های کوچک‌تر که احتمالا آندرومدا آنها را ۱۰ میلیار سال پیش بلعیده است، یافته‌اند. اما جای نگران نیست چرا که اتفاق بلعیده شدن کهکشان راه شیری توسط اندرومدا زودتر از ۴.۵ میلیارد سال آینده رخ نخواهد داد.

آندرومدا از هاله ستاره‌ای بسیار بزرگتر و پیچیده‌تر نسبت به کهکشان راه شیری برخوردار است و این نشان می‌دهد که بسیاری از کهکشان‌های دیگر نیز توسط کهکشان آندرومدا بلعیده شده‌اند.

پژوهشگران گفتند: با ردیابی بقایای ضعیف این کهکشان‌های کوچک‌تر با خوشه‌های ستاره‌ای، ما توانستیم راهی را که آندرومدا کهکشان‌های کوچک را به سمت خود کشیده و در نهایت آنها را بلعیده است را دریابیم.

پژوهشگران در انتها افزودند: مطالعه آندرومدا همچنین درک ما از رشد و تکامل کهکشان راه شیری در چندین میلیارد سال گذشته را افزایش می‌دهد. یکی از انگیزه‌های اصلی ما برای مطالعه نجوم، درک جایگاه ما در جهان است. یک روش برای یادگیری در مورد کهکشان راه شیری این است که به مطالعه دیگران کهکشان‌ها که شبیه آن هستند بپردازیم و بفهمیم چگونه این سیستم‌ها شکل گرفته و تکامل یافته‌اند.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Nature" منتشر شد.


برچسب ها
نوشته شده در   چهارشنبه 2 بهمن 1398  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode