ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : يکشنبه 6 مهر 1399
يکشنبه 6 مهر 1399
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 23 آذر 1398     |     کد : 190373

سخنگوی وزارت امور خارجه:

منعی برای آزمایش‌های موشکی ما و حتی موشک‌های بالستیک نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما نگران اظهارات مداخله‌گرانه آمریکا نیستیم و منعی برای آزمایش های موشکی ما و حتی موشک‌های بالستیک نیست، مجداد لازم است...

ایسنا/آذربایجان شرقی: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما نگران اظهارات مداخله‌گرانه آمریکا نیستیم و منعی برای آزمایش های موشکی ما و حتی موشک‌های بالستیک نیست، مجداد لازم است که آنان نص صریح قطعنامه ۲۲۳۱ را مورد توجه قرار داده و آزمایش‌های موشکی متعارف ایران که در راستای توانمندی دفاعی خود انجام می‌دهد را با "آزمایش‌های موشکی نامتعارف" خلط نکنند و به تعهدات خود ذیل برجام برگردند.

سید عباس موسوی در اولین نشست خبری در تبریز، با بیان این‌که اولین کنفرانس مطبوعاتی خارج از تهران خود را در تبریز "شهر اولین ها" برگزار می کنم، افزود: یاد تمامی بزرگان این خطه از گذشته‌های دور، انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی گرفته تا امروز که برای خاک و وطن خود جانفشانی کردند را گرامی می‌داریم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد مواضع نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مورد برنامه های موشکی ایران، گفت: آنچه که ما در برجام مذاکره کرده‌ایم صرف موضوع هسته ای بوده  که با برخی اظهارات و مشکلات سعی کرده بودند که موضوع موشکی را هم به نوعی مطرح کنند، در حالی که صراحتا قطعنامه ۲۲۳۱ جمهوری اسلامی ایران را از هرگونه آزمایش های موشکی منع نکرده است.

وی در این خصوص افزود: آن‌ها به خوبی به این موضوع واقف هستند. ما اظهارات آنان را مداخله گرایانه می دانیم و رد می‌کنیم و احساس می‌کنیم با توجه به اتفاقاتی که بعد از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام افتاد و عدم توانایی آنان در اجرای تعهداتشان، در حال فرافکنی هستند و موضوعات بی ربط و غیر مرتبط را مطرح می‌کنند.

موسوی با ابراز نگرانی از آزمایش موشکی اخیر ایالات متحده آمریکا، گفت: اعلام می کنیم که خروج این کشور از پیمان‌های روسیه و... و پس از آن نیز آزمایش‌های موشکی اخیر باعث بی ثباتی در جهان خواهد شد، از این رو آنان را به رعایت مقررات بین الملی و تعهداتی که داشتند، فرا می‌خوانیم. از نظر جمهوری اسلامی ایران، آزمایش‌های موشکی غیرمتعارف آنان نگران کننده است و برای ما قابل قبول نیست که هر روز شاهد افزایش تنش های موشکی و تسهیلاتی در جهان باشیم و این اقدام جدید دولت آمریکا را هم محکوم و هم ابراز نگرانی می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مربوط به توسعه روابط با کشورهای همسایه، اظهار کرد: سیاست خارجی دولت فعال و متوازن بوده و ضمن اینکه موضوعات و اولویت‌های مختلفی در برهه‌های مختلف سیاست خارجی ما را درگیر کرده اما سیاست‌های خارجی را بطور متوازن پیگیری کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که همسایگان ایران اسلامی از اولویت های اصلی جمهوری اسلامی هستند، گفت: ۱۵ کشور همسایه داریم که همه از درجه اهمیت بالایی برخوردارند اما برخی کشورها مثل کشورهای واقع در شمال و شمال غرب ایران جایگاه ویژه ای دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این‌که استان‌های مرزی ما به طور ویژه و خاص نقش محوری در گسترش روابط اقتصادی با سایر کشورها دارند، افزود: تبریز و در کل آذربایجان شرقی از یک موقعیت استراتژیک برخورار بوده و می‌توانند مانند یک قطب در مراودات با کشورهای همسایه چون جمهوری آذربایجان، ترکیه و.. مورد توجه قرار گیرند. دستورکارهای مختلفی را برای این استان درنظر گرفتند که یکی گسترش صادرات و واردات از کشورهای همسایه است که به خوبی در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با رایزنی‌های صورت گرفته در مورد لغو روادید توسط جمهوری آذربایجان برای ایرانی‌ها، گفت: این موضوع از جمله مواردی است که در دستور کار و پیگیری دو دولت قرار دارد. جمهوری آذربایجان کشوری مهم در مبادلات منطقه ای ما بوده و مانند سایر کشورهای دوست‌ ماست و یکی از راه‌های گسترش روابط نیز کاهش موانع در سفر اتباع دو کشور به ویژه تجار و بازرگانان است که ما سعی کردیم این حسن نیت را از سمت خودمان نشان دهیم و روادید را نیز لغو کردیم اما رایزنی‌ها برای لغو روادید از طرف آذربایجان همچنان در حال انجام بوده و صرفا با لغو روادید برای جمهوری نخجوان انجام شده است و مذاکرات برای این‌که بطور کامل روادید لغو شود در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوال دیگری نیز مبنی بر تحولات اخیر(روی کار آمدن حزب محافظه کار) در انگلستان و آینده برجام، گفت: دخالتی در امور داخلی کشورها نداریم و مهم‌ترین موضوع برای ما نیز تعهداتی است که دولت ها دارند؛ دولت ها روی کار می آیند و می روند اما روی تعهدات خود ماندنشان برای ما مهم است؛ با توجه به شرایط انگلیس و تعهدات این کشور ذیل برجام، همراه با اتحادیه اروپا و کشورهای باقی مانده دربرجام، انتظار داریم که بر تعهدات خود پایبند بمانند و هرچه زودتر اقدامات عملی مورد نیاز را برای بازگشت آنان به تعهداتشان انجام دهد.

موسوی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر سفر رییس جمهوری به ژاپن، گفت: امیدواریم هر گونه سفر خارجی که توسط دولت‌ها طراحی می شود، ثمربخش باشد و اگر احساس کنیم سفری ثمر ندارد قطعا طراحی نخواهد شد؛ سفر آینده رییس جمهوری کشورمان به ژاپن نیز در همین راستا هست.

وی افزود: ژاپن یکی از کشورهای مهم در شرق آسیا و ایران نیز یک کشور مهم در غرب آسیا هست و ما مراودات تاریخی و سنتی با این کشور داریم و از مشتریان عمده نفت ما بود که به خاطر برخی مسایل ایجاد شده توسط ایالات متحده مجبور به عدم خرید شدند، گرچه برای ما قابل قبول نیست اما ما نمی خواهیم در مراودات آنان با سایر کشورها دخالتی بکنیم و علاقه‌مند بودیم که کشورهای دوست که روابط دیرینه داشته‌ایم، قدری به گذشته روابط نگاه می‌کردند. برخی کشورها آینده نگری داشتند که امیدواریم این گونه کشورها این آینده نگری را هم داشته باشند.

وی با بیان این‌که ژاپن از کشورهای دوست ماست و احساس می کنیم که با حسن نیت پیشنهاداتی را ارایه می‌دهد، گفت: پیشنهاداتی هم برای کاهش تنش در منطقه با حسن نیت دارد و جمهوری اسلامی ایران از این حسن نیت استقبال کرده و می‌کند. امیدواریم در سفر آینده رییس جمهوری که زمینهسازی هایی شده، برخی اقدامات رو به جلو حرکت کرده و به نتیجه مطلوب برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه در مورد آخرین پیگیری‌های انجام شده در مورد اتفاقی که برای کنسولگری ایران در عراق افتاده بود، افزود: در خصوص اتفاقاتی که در مورد کنسولگری ایران در عراق توسط اشرار افتاده بود، اعتراض خود را به دولت عراق بیان کردیم و اعلام کردیم که دولت عراق به عنوان کشور پذیرنده هیات دیپلمات موظف به تامین امنیت آن نیز است که ظاهرا به دلایلی مختلف نتوانستند این کار را انجام دهند؛  پیگیری های حقوقی و سیاسی ما در این خصوص همچنان ادامه داد و امیدواریم دولت عراق نسبت به جبران این امر اقدامی بکند و مسببان این کار را مجازات کند. در این خصوص منتظر گزارش رسمی و نهایی از سوی دولت عراق هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تبادل زندانی بین کشورها، گفت: جمهوری اسلامی ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و افرادی که به دلایل مختلف در جمهوری اسلامی ایران دستگیر می شوند به ویژه جرایم امنیتی چه در داخل و چه ایرانی مقیم خارج باشند، آنان را ایرانی محسوب کرده و هرگونه دخالت دولت فرانسه یا دیگران که می‌خواهند اینان را اتباع خودشان بداند را نمی پذیریم، چراکه طبق قانون اتباع ایرانی هستند و طبق قانون محاکمه و مجازات خواهند شد.

وی  افزود: آمار دقیقی از تعداد زندانیان در ایران یا زندانیانی که در فرانسه دستگیر شده‌اند را ندارم اما اگر زمینه عفو و تخفیف برای هر زندانی داخل یا خارج کشور باشد طبق قانون انجام خواهد شد.

موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر موضع ایران در مورد قره باغ، اظهار کرد: مواضع ایران در این مورد بارها اعلام شده و در چارچوب قوانین بین المللی، آرای صادره و عهدنامه های موجود بارها اعلام نظر کرده و آمادگی خود را نیز جهت همکاری برای کاهش تنش بین دو کشور همسایه اعلام کرده‌ایم. راه های مسالمت آمیز حل اختلافات را نیز همواره به طرفین یادآور شدیم و آمادگی خود را جهت حل این مسئله از طریق گفت‌وگو اعلام می ‌کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص ارتقای وضعیت سیاسی تبریز، گفت: همه استان های کشور ظرفیت بالایی دارند و مستحق جایگاه ویژه در مراودات خارجی کشور هستند؛ تبریز نیز همواره مورد توجه بوده و خطه آذربایجان همواره نقش تاریخی در ثبات و صلابت کشور داشته است که اقدامات بسیاری در راستای ارتقای جایگاه این استان در حال انجام بوده و بنده نیز امروز کنفرانس مطبوعاتی بین المللی خود را در تبریز برگزار کردم تا نشانه ای باشد که تبریز جایگاه خوب خود را همانند گذشته پیدا کند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر رایزنی‌های وزارت خارجه با دولت ارمنستان در رابطه با آلودگی‌های وارد شده به رود ارس، گفت: رودخانه‌های مرزی میان ما و همسایگان در همه دوره‌های تاریخی یکی از موضوعات حساس بین کشورها بوده و موضوعات زیست محیطی‌ رود ارس نیز به عنوان رودخانه‌ای که سه کشور ایران، آذربایجان و ارمنستان در آن دخیل هستند، برای ما مهم بوده و در این رابطه نیز پیگیری‌های خیلی خوب و نشست‌های فنی و کارشناسی در سطوح بالا برگزار شده و ادامه دارد.

وی افزود: وزارت امورخارجه به عنوان متولی اصلی، پیگیر این موضوع بوده و طبق گزارش های که ارایه شده به جاهای بسیار خوبی رسیده است. وظیفه وزارت امورخارجه تلاش، گفت‌وگو و مذاکره بوده و در این باره نیز پیگیر بوده و امید است به نتیجه رسیده و به زودی نتایج آن ارائه کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر تحریم اقلام دارویی و غذایی توسط آمریکا، گفت: آمریکایی‌ها همیشه ادعا داشتند که دارو و مسائل انسانی جزو تحریم نیست اما در عمل راه ورود دارو و غذا را به کشورمان بسته بودند و برخلاف گفته‌هایشان، ادعاهایشان روی کاغذ بوده و وقتی شرکتی ایرانی اقدام به تهیه اقلام غذایی و دارویی می‌کرده عملا با موانعی مثل نقل و انتقال مالی و بانکی روبه‌رو می‌شد.

وی تشریح کرد: اخیرا نیز بانک مرکزی ایران را وارد لیست تحریمی کرده‌اند تا بانک مرکزی هم نتواند اقدام به پرداخت برای اقلام دارویی و غذایی بکند، این موارد از دید جمهوری اسلامی ایران تروریسم اقتصادی و جنایت علیه بشریت است که تمام قوانین حقوق بشر و بین‌الملل و قوانین بشر دوستانه را زیر سوال می‌برد؛ البته این اقدامات از دولت آمریکا بعید نیست که پشت شعارهای حمایتی خود از مردم ایران به ویژه در جریانات اخیر، فشار، تحریم و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران به کار بگیرد چراکه مثل گذشته، حرفشان با عملشان یکی نیست.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر مدعی بودن آمریکا بر اینکه ایران مسئول حملات اخیر در منطقه است، گفت: فرافکنی و اتهام‌زنی کاری ندارد. طبق اظهارات دبیرکل سازمان ملل نیز که بعد از کار فنی در قضیه حمله به آرامکو ارائه کردند، به صراحت اعلام شد که جمهوری اسلامی هیچ نقشی در این اقدام نداشته است، این در حالی است که آمریکا در اولین ساعات این حمله، انگشت اتهام را به سمت جمهوری اسلامی ایران گرفته بود، بر این اساس اتهاماتی هم که اخیرا علیه ایران در خصوص حملات ارائه می‌کنند، فرافکنی بوده و ساده ترین کار نیز برایشان اتهام زدن به جمهوری اسلامی ایران است که تمامی این اتهامات را رد می‌کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر تداوم تبادلات زندانی با آمریکا، گفت: بعد از مبادله دانشمند ایرانی، آقای ظریف پیشنهاد پکیج نقل و انتقال را در توئیت خود ارایه دادند و اکنون نیز آماده هستیم تا همه گروگان‌هایی که ما در آمریکا داریم و زندانیان امنیتی آمریکایی که در تهران هستند را در قالب یک پکیج مبادله کنیم، در این رابطه توپ در زمین آمریکاست.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر رایزنی‌های انجام شده در مورد حج، گفت: موضوع حج یکی از مسائل مهم بوده و در دستور کار هر دو کشور قرار گرفته است. ابتدا موضوع حج تمتع را پیگیری کردیم که حل شده و موضوع حج عمره نیز سال‌جاری در دستور کار بوده و در مرحله اول نیز به توافقات خوبی رسیده‌ایم.

موسوی در ادامه گفت: در رابطه با وضعیت عراق نیز تاکنون چند اطلاعیه و توصیه مسافرتی از سوی وزارت امور خارجه صادر شده که در آن توصیه کرده‌ایم با توجه به شرایط فعلی عراق، مردم تا حد امکان سفر خود را با احتیاط به تعویق اندازند؛ اطلاعیه جدیدی که خلاف اطلاعیه قبلی باشد را ندیده‌ایم، بنابراین اطلاعیه قبلی به قوت خود باقی است.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در مورد پیگیری فاجعه منا، اظهار کرد: پیگیر اصلی این موضوع، سازمان حج و زیارت بوده و درحقیقت همه ارکان نظام و همچنین وزارت امور خارجه در کمیته ای که به این منظور تشکیل شده بود، درگیر بودند. نبود روابط سیاسی بین کشورها باعث می شود که گاه مسایل به کندی پیش رود. موضوع فاجعه منا نیز  از مطالبات جمهوری اسلامی ایران بوده و همواره از موضوعات محوری در گفت‌وگوهای طرفین بوده است.


نوشته شده در   شنبه 23 آذر 1398  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode