ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : يکشنبه 24 شهريور 1398
يکشنبه 24 شهريور 1398
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 27 ارديبهشت 1398     |     کد : 187896

راز وجود لکه‌های سیاه روی ماه کشف شد!

کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند وقوع ماه لرزه‌های بیشمار در کره ماه علت ایجاد لکه‌های زیاد برسطح این کره است.


کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند وقوع ماه لرزه‌های بیشمار در کره ماه علت ایجاد لکه‌های زیاد برسطح این کره است.

نحوه شکل‌گیری ماه

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ بنا بر مطالعه‌های انجام شده شکل گیری کره ماه در اثربرخورد یک سیارک باستانی با کره زمین در زمان‌های آغازین شکل گیری کره زمین روی داده است، پس از میلیون‌ها سال به تدریج در اثر نیروی جاذبه زمین و خورشید کره ماه شکل کروی به خود گرفته است.

اما در اثر تعداد زیاد ماه لرزه پوسته سطح آن هموار نبوده و دارای تعداد فراوان لکه است. یافته‌های جدید درباره علت ایجاد لکه‌های فراوان برسطح کره ماه با استفاده از اطلاعات استخراج شده از ماموریت‌های سفینه فضایی آپولو به دست آمده است.

کارشناسان اعتقاد دارند تکان خوردن‌های ماه علت ایجاد لکه برسطح آن است. در زمین فعالیت‌های تکتونیکی مانند زمین لرزه و آتش فشان علت ایجاد تکان‌های سطح زمین و شکافت پوسته زمین به میزان کم یا زیاد است که البته تهدیدی جدی برای بقای کره زمین به شمار نمی‌آید هرچند شدت یافتن آن می‌تواند حیات برسطح زمین را دچار خطر کند.

اما کره ماه ابعادی بسیار کوچک به نسبت زمین دارد و به این دلیل ماه لرزه‌ها اثر‌هایی بسیارجدی برسطح کره ماه می‌گذارند.

ماهواره‌هایی که به طور دائم مشغول رصد کره ماه هستند در سال ۲۰۱۰ تصاویری با وضوح بالا از هزاران گسل برسطح کره ماه به زمین ارسال کرده اند که همگی آن‌ها درعرض کمتر از ۵۰ میلیون سال پیش ایجاد شده اند.

این گسل‌ها نشان دهنده شواهدی از فعالیت شدید تکتونیکی کره ماه است.

کارشناسان اعلام کرده اند استخراج داده‌های زلزله نگاری به دست آمده از ماموریت ۴۰ سال پیش آپولو دستاوردی منحصربه فرد از اثرگذاربودن این ماموریت است.

محققان امیدوار هستند با بررسی نتیجه‌های به دست آمده از این پژوهش بتوانند در آینده یافته‌های جدیدتری برای ارسال انسان به کره ماه و ساخت پایگاه دراین کره بیابند.

نتیجه‌های این مطالعه در مجله the journal Nature Geoscience منتشرشده است./باشگاه خبرنگاران

 


نوشته شده در   جمعه 27 ارديبهشت 1398  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode